Peszáchkor a négyes szám fontos szerepet játszik. Négy pohár bor, négy fiú és négy kérdés. Az aish.com azonban még ennél is több, pontosan kétszer annyi kérdést tett fel a személyes szabadság elérésével kapcsolatban.
Peszách „szabadságunk ideje”, amikor nem csupán a kivonulás történelmi tényét ünnepeljük, hanem lehetőséget kapunk a személyes szabadság elérésére is. Ahogyan a hágádá mondja: az embernek minden nemzedékben úgy kell tekintenie önmagára, mintha ő maga, személyesen vonult volna ki Egyiptomból.
Mi tehát a szabadság?
A héber Egyiptom (Micrájim – מִצְרַיִם) szó gyökere megegyezik a korlát (mécár – מֵצַר) szó gyökerével. Más szavakkal: amikor az ember elhagyja Egyiptomot, akkor elhagyja mindazt, ami korlátozza őt.
A zsidó gondolkodásban ezek a korlátok a jécer hárá, vagyis a rossz ösztön képében öltenek testet. Ez az a halk hang az ember fejében, ami arra ösztönöz, hogy kifogásokat keressünk, megindokoljuk a hiányosságainkat és akadályoz abban, hogy azt tegyük, ami helyes. Ez a hang azonban nem külső, tőlünk független erő. Ez a hang is mi magunk vagyunk.
Peszách szabadsága abban rejlik, hogy az ember képessé válik azzá lenni, aki igazán lenni akar, ne pedig annak a személynek a szolgálója legyen, akinek érzi magát. A szabaddá válás folyamata a széderrel kezdődik. A hágádá segítségével az ember elkezd a szabadságról gondolkodni. A következő gondolatébresztő kérdések segítenek a személyes szabadság elérésében. Érdemes felvetni őket a széderasztalnál:
1. Sós víz: A legyőzött kihívások egyben a növekedés legnagyszerűbb lehetőségeit jelentik. Milyen akadályt győztél le és mit tanultál az esetből?
2. „Minden nemzedékben megpróbálnak elpusztítani”: Mi az a zsidókban, ami kiváltja az antiszemiták dühét? Mit mond ez rólad?
3. Szolgaság: Nevezz meg egy korlátot, ami visszatart. Hogyan tudsz megszabadulni tőle?
4. A tenger kettéválasztása: Tapasztaltad valaha is, hogy Isten megválaszolja a kérdéseidet? Mit próbált megértetni veled?
5. Dájénu: Mondj valamit, amit természetesnek veszel az életedben. Egy percre gondolkodj el és próbálj meg hálás lenni az életedben jelen levő áldásokért.
6. Macesz: A pihenni hagyott tészta megkel. A maceszt addig gyúrják, amíg megsütik: nem pihen és nem telítődik levegővel. A levegő a kifogásokat jelképezi. Mit tehetsz, hogy inkább a maceszra hasonlíts és ne legyél felfuvalkodott, mint egy kenyér?
7. A peszáchi bárány: A zsidók egy bárányt – egy egyiptomi istenséget – vágtak le Egyiptomban és vérét az ajtófélfákra kenték, hogy jelezzék: ez egy zsidó otthon. Miből válik nyilvánvalóvá és tagadhatatlanná a zsidóságod?
8. Keserűfű: A fájdalom nem az élvezet ellentéte. A fájdalom ellentéte a fájdalom nélküliség vagy a kényelem. A fájdalom megfogalmazható úgy is, hogy az az erőfeszítés, amit az élvezet elérése érdekében teszünk. Minél komolyabb az erőfeszítés, annál nagyobb az élvezet. Milyen erőfeszítéseket teszel meg az élvezet és az öröm elérésére?