Október hetedike óta fellángolt az antiszemitizmus az egész világon. Sokan Palesztináról, megszállásról, apartheidről, telepekről beszélnek, pedig a térséggel kapcsolatos alapvető információkkal sincsenek tisztában. Az Arutz7 írása néhány alapvető fogalom tisztázásában segít.

1. Az első cionista kongresszus: 1897, Svájc

A Cionba való visszatérés mindig is a zsidó gondolkodás központi elemét képezte, az országból való kiűzetés óta. E hitet Herzl Tivadar és társai terelték politikai síkra. Az első cionista kongresszust a XIX. század végén tartották, hamis tehát az az elképzelés, hogy a cionizmus a német nácizmusra adott válasz lett volna. Ahogy az az állítás sem igaz, hogy a zsidók a Szentföldön kívül egy másik államot akartak volna, hiszen a kongresszuson kiválasztott himnusz már tartalmazta a „Cion földje és Jeruzsálem” kifejezést. A cionizmus továbbá nem az európai kolonializmus megnyilvánulása, és egyáltalán nem tekinthető az európai antiszemitizmus előli menekülésnek, hiszen a muszlim országokban a zsidók ugyanúgy szenvedtek az üldöztetéstől, mint a keresztény Európában.

2. Az izraeli zsidók többsége nem európai eredetű

48 százalék szfárádi vagy keleti és 45 százalék askenázi (európai gyökerű) zsidó mellett hét százalék etiópiai, indiai és más területekről származó zsidó él Izraelben, vagyis nem igaz az az állítás, hogy a nácizmus elől menekülő zsidók telepedtek le Izraelben.

3. A Kneszet (izraeli parlament) az apartheid antitézise

Már az első, 1949-es választásokon indultak arab pártok, és a 120 tagú Kneszetben mindig ülnek arab képviselők is. Jelenleg tíz arab képviselő van az izraeli parlamentben.

4. 1948-1967 között Gáza egyiptomi megszállás alatt volt

Sőt, még a határait is lezárta. Ahogyan most is zárva tartja a határait a gázaiak elől, akik pedig szívesen menekülnének Egyiptomba vagy azon keresztül más országba. A gázaiak soha sem próbálták meg felszabadítani a területet az egyiptomi megszállás alól, és nemzetközi nyomás sem nehezedett Egyiptomra a gázai megszállás miatt.

5. A Palesztinai Nemzeti Hatóság első elnöke Jasszer Arafat volt 1994-ben

Előtte semmiféle független, vagy függésben levő palesztin nemzet nem létezett és nem volt ilyen nevű kormány sem. Sőt, a palesztin nemzeti öntudat fogalma sem létezett Izrael állam megalapítása (1948) előtt. Magát a területet nevezték Palesztinának, attól függetlenül, hogy éppen kinek a fennhatósága alatt állt és milyen nép élt ott.

6. A „telepek”

Ezek egyszerűen zsidó közösségek azokon a területeken, melyek 1967 óta állnak izraeli fennhatóság alatt. Másként: izraeli falvak és városok, melyeket izraeliek alapítottak Júdeában és Somronban, az úgynevezett „területeken”, melyek egyébként a bibliai történetek jelentős részének színhelyéül szolgálnak. Ezek a települések állami birtokban lévő földeken épültek, nem magánterületen, és sok család nemzedékek óta él itt. A „telepesek” legfiatalabb generációjának gyakran már a nagyszülei is ezen a területen születtek.

7. Gáza megszállása

Október hetedikén egyáltalán nem voltak izraeli katonák vagy civilek Gázában. 2005-ben, Áriel Sáron miniszterelnök idején Izrael egyoldalúan és teljes mértékben kivonult Gázából, minden izraeli civil és katona elhagyta az övezetet. A gázaiak 19 éven át a maguk urai voltak a területen, ám a demokratikus választásokon elsöprő többséggel megválasztott, Izrael és a zsidók elpusztításával kampányoló Hámász terrorszervezet nem engedte meg a civil lakosoknak, hogy elhagyják a területet.

A Gázából 2005-ben kilakoltatott zsidó családok közül sokan korábban a Szináj-félszigeten laktak, és amikor 1982-ben a Camp David-i egyezménynek megfelelően Izrael kivonult erről a területről, akkor költöztek a Gáza-övezetbe. Izrael hatalmas területeket adott már át az arab nemzeteknek a béke elérése érdekében, ám ez mindig csak újabb háborút szült.

8. A Palesztin Felszabadításai Szervezetet (PFSZ) 1964-ben alapították

Ekkoriban a jeruzsálemi Óváros, Gáza és a „területeknek” vagy „Nyugati partnak”, esetleg „Ciszjordániának” nevezett Jehuda és Somron jordániai vagy egyiptomi megszállás alatt voltak. A PFSZ alapításának célja az izraeli fennhatóság teljes megszüntetése volt az ország egész területén.

9. Az október hetedikei terrortámadást a Hamász Al-Aksza árvizének nevezi

Ezzel arra is utal, hogy a céljuk az, hogy a zsidókat elűzzék még saját fővárosukból, Jeruzsálemből is. Az Al-Aksza a jeruzsálemi Templom-hegyen álló mecset neve.

10. A folyótól a tengerig…

aki ezt skandálja, az egész Izraelt akarja eltörölni a föld színéről.

 

Megszakítás