Az izraeli modern-ortodox Cohár szervezet rabbinikus tanácsának levele azt vizsgálja, hogy a közel egy éve húzódó, megannyi áldozattal járó gázai háború miként befolyásolja a közelgő ünnepek (ros hásáná, jom kipur, szukot) szokásait és hangulatát – tájékoztat az Arutz7.
„Az elmúlt év sok nehéz kihívás elé állított mindannyiunkat. A nemzetünket valaha ért egyik legnagyobb csapásként tekintünk a háborút kiváltó mészárlásra és emberrablásra, melyet máig tartó, sok áldozattal és tízezrek kitelepítésével járó hadművelet követett. Ebben a feszült hangulatban közeledünk tisré hónap ünnepei felé.
Vegyes érzések dúlnak bennünk és bizonytalanok vagyunk abban, hogy miként illő az egyébként örömteli és boldog napokon ünnepelni”
– áll a levél bevezetőjében.
Különösen nehéz kérdések merülnek fel az ünnepsorozat legvidámabb napjával, a jellemzően dallal-tánccal kísért szimchát Tórával, a Tóra örömünnepével kapcsolatban, ami egyben a tavalyi, történelmi léptékű tragédia első évfordulója is lesz.
„Az idei szimchát Tóra méltó és jelentőségteljes megünneplésével kapcsolatban összetett és nehezen megválaszolható kérdések merülnek fel. Egyfelől a zsidó hagyományok szerint ünnepeinket vidám hangulatban kell megülni még tragédiák árnyékában is. Másfelől nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy szívünk gyásszal teli, és ez megnehezíti, hogy átérezzük a felhőtlen ünnepi hangulatot.
Azt javasoljuk, hogy mindenki igyekezzen megtalálni az egyensúlyt e két, egymással szemben álló érzelem között és olyan módon ünnepeljen, ami megfelel az adott közösség elvárásainak”
– írták a rabbik, akik gyakorlati tanácsot is adtak a fenti dilemmával küzdő zsinagógák tagjainak. Az egyik ilyen ötlet, hogy a Tóra örömünnepén szokásos, hangos énekszóval kísért, tóratekercsekkel tartott körtánc, a hákáfot egyik köre legyen csendes, illetve a körök előtt elmondott rövid imákat egészítsék ki a jelenlegi helyzet egy-egy témakörével.
„Ajánlásainkat azzal a szándékkal adjuk közre, hogy azokat minden közösség a saját igényei, érzelmi állapota és gyakorlati lehetőségei szerint valósítsa meg. Reményeink szerint javaslataink segítségével tudatosabban élhetjük át népünk történelmének egyik legmegrázóbb időszakát” – zárták soraikat a Cohár rabbijai.