Van egy mondás, miszerint ahol van Coca-Cola, ott van Chábád is. És ha végignézünk egy bármelyik Kinusz hásluchimról, a küldöttek éves konferenciájáról szóló beszámolót, megértjük, miért született ez a mondás (sőt, felmerül bennünk, hogy egyes helyekre a lubavicsi haszidok előbb érkeztek meg, mint a nyugati szabadság szimbólumaként híressé-hírhedtté vált, ikonikus ital…).
Bár a koronavírus-járvány miatt idén sem készülhetett el az ikonikus fotó a 770-ként ismert New York-i Chábád központ előtt, a konferencia egyik programjának hátterében kivetített szám segít elképzelni, mennyi sliách is él a világon. Ez a szám az 5384: ennyi küldött család él szerte a nagyvilágban – ennyi pontból áll az a hálózat, amelynek tagjaihoz bármely zsidó utazó vagy gyökereit kereső zsidó fordulhat segítségért.
Van egy másik mondás is a Chábádról, miszerint (bármi is legyen a véleményünk róluk…) biztosan használtuk már az infrastruktúrájukat. És ez bizony így van: bárki, aki egy kicsit is kötődik a zsidóságához, minden bizonnyal kapcsolatba került már a Chábáddal. Például olvasta valamelyik újságjukat. Vagy kikereste a szombati gyertyagyújtás időpontját valamelyik lubavicsi szervezet honlapján. Imádkozott egy Chábád által kiadott imakönyvből. Részt vett közösségi hanukai gyertyagyújtáson. Vagy egy temetésen, ahol lubavicsi bócherek adták a minyent. Nem folytatom a sort, hiszen nyilvánvaló: egy olyan szervezet, aminek több, mint 5000 küldöttje nyújt – a legtöbbször ingyenesen – szolgáltatást mind az öt kontinensen, eléggé megkerülhetetlen.
Amikor belépünk egy sliách család otthonába – munkahelyre lépünk. A lubavicsi küldöttek azt a feladatot vállalták magukra, hogy a munkájukkal segítsék a zsidó közösségeket szerte a világon – magánéletükkel pedig megmutassák egy gyökereitől elszakított, szokásaitól eltávolított generációnak, hogyan lehet zsidóként élni minden helyen és időben.
Nem véletlenül övezi egyfajta hősöknek kijáró tisztelet a lubavicsi világon belül a küldötteket. Munkájuk akkor sem könnyű, ha nem egy világvégi egzotikus országban vállalnak küldetést, hanem pezsgő nagyvárosokban. 5384 család – akik arra vállalkoztak, hogy visszavigyék a fényt oda, ahonnan elrabolták és elvigyék oda, ahol sosem volt.
Megjelent: Gut Sábesz 24. évfolyam 10. szám – 2021. november 11.