Ahol az élő zsidóság részévé válhatsz
 

Eklektikus légkör, misztikus hangulat és gyönyörű tájak. Hagyd, hogy áthasson a hely varázsa! A Pesti Jesiva hallgatói csoportja júliusban a jesivaképzés keretében a Szentföldre látogatott.

A rabbinövendékek az akkói lovasfogadóban is jártak, továbbá látogatóban voltak Yonah Metzger főrabbinál Jeruzsálemben.

Nézhet az ember fotókat, filmeket, ol­vashat cikkeket, leírásokat, Izrael szép­ségét azonban csak akkor értheti meg, ha eltölt akár csak egy napot Jeruzsá­lemben. Nekünk alkalmunk nyílt bele­kóstolni Jeruzsálem életébe. Egy hé­tig részesei lehettünk a város nyüzsgő mindennapjainak. Jeruzsálemet nem csupán azért emelném ki a többi izra­eli város közül, mert a legősibb és ta­lán a legszebb. Akkó eklektikus légköre, Zfát és Miron világtól elszigetelt, misz­tikus hangulata, vagy éppen a Golán-fennsík gyönyörű tájai után ugyancsak fantasztikus élményekkel gazdagod­tunk, melyekről sokáig mesélhetnénk mindannyian. Nekem, de azt hiszem ál­líthatom, hogy kis csoportunk minden tagjának ugyanúgy egy fontos pluszt is jelentett Jeruzsálem. Csak ott válhat az ember részévé az Izraelben élő zsi­dóságnak. Amikor az ember eltölt egy kis időt a Siratófalnál, részt vesz egy minjenben, betűz egy kis levelet a Fal több ezer éves köveinek egy résébe, vagy csak egyszerűen leül egy székre, hallgatja a chászidok könyörgő imáját és hagyja, hogy áthassa a hely varázsa, szentsége – akkor érzi át igazán, hogy bár turistaként van ott, nem idegen he­lyen jár és bármennyire furcsa is, nem idegenek között van. Ez természetesen nem csak a Kötélnél tudatosulhat az emberben. Ugyanígy éreztem az Óvá­ros hangos jesivái és öreg, olykor ro­mos, mégis élettel teli zsinagógái láttán, vagy a Meá Seárim kis sikátorainak be­járása után, amikor az ember úgy érzi, Kelet-Európa stetljei csupán elköltöztek és más díszletek között léteznek tovább.

Sőt, egyszerűen a piacon eltöltött és átalkudozott fél óra után úgy gondoltuk: része­ivé váltunk az iz­raeli zsidóságnak, ha csak erre a két hétre is.

Külön érdekes volt, hogy ebben az időszakban, a gázai kivonulás előtt utaztuk kör­be az országot. Sok helyen a feszültség kézzelfogható volt, míg másutt teljes nyugalom ural­kodott. Az ellentét a kocsijukra, ruhá­jukra narancssárga, illetve kék szalagot tűzök között (ellenzők és ki­vonulás pártiak) olykor szinte ta­pintható volt. Másfelöl, miu­tán hazajöttünk és megkérdez­ték, milyen han­gulat uralkodik ezekben a na­pokban Izrael lakói közt, csak egy nagy csa­ládhoz tudtam hasonlítani, ami a nézeteltérések ellenére harmóniával és reményekkel teli. Mert bár a politika nem mondható egységesnek, Izrael népe egy célért küzd – a békéért. A híradások és újságok szörnyű konflik­tusokról számot adó képsorai után csak ott, a helyszínen tapasztalhattuk, hogy milyen hamis minden ilyen tudósítás, mennyire nem adja át a valós hangu­latot.

Jeruzsálemet elhagyva sem szűkölkö­dött az út izgalmakban és élményekben. Nekem jó emlék maradt a Golán egyik völgyében végigjárt 6 órás gyalogtú­ra is, ahol ugyan mindenünk elázott és az út nagy részét szomjasán és éhesen lépkedve (és úszva) tettük meg, még­is utólag visszagondolva fantasztikus tájakon jártunk. Érdekes élmény volt ezen kívül a Tel Aviv-hoz közeli Kfár Chábád, a lubavicsi chászidok kis falu­ja. A főként mezőgazdasággal foglalkozó faluban minden megtalálható, amire szükség van. Sőt, a lubavicsi rebbe new york-i házának pontos mását is felépítet­ték a falu lelkes chászidjai, sajátos atmoszférát kölcsönözve ezáltal az izraeli tele­pülésnek.

Egyaránt részünk volt vallásos és vi­lági élményben, elmélyült tanulásban és szórakozásban, kirándultunk csodálatos tájakon, és még pihentünk is. Még ha nem is túl sokat. De talán ezt egyikünk sem bánta.

Nesanel

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megjelent: Egység Magazin 15. évfolyam 57. szám – 2014. augusztus 3.

 

Megszakítás