A nemrégiben megnyílt Zsilip központ nemcsak zsinagóga, de közösségi tér is. Egyik legaktívabb „sarka” a Zsilip Kávézó és Játszóklub. A játszóház, ami több helyszín után talált végleges otthonra a Duna-parti épületben, igazi gyerekbirodalom, ahol a szülők szusszanhatnak egyet, míg csemetéik játszanak. Tuna Juditot, a játszóklub vezetőjét kérdeztük.
Honnan indult a játszóház ötlete?
Miután megszületett a lányom, nem találtam olyan – a korosztályának megfelelő – játszóházat, ahol egy helyen ismerkedhetett volna a zsidósággal, különböző nyelvekkel, játékokkal és ahol fejlesztő foglalkozásokon vehetett volna részt.
Tudom, hogy a játszóház remek találmány, így nem is volt kétségem afelől, hogy szükség van egy olyan helyre is, ahol a gyerekek már egészen pici koruktól kezdve foglalkozhatnak az identitásukkal, de egyedül kevés lettem volna belevágni.
Megkerestem Köves Slomót, az EMIH vezető rabbiját az ötletemmel, és ő örömmel támogatott annak megvalósításában.
Hogy került több helyszín után a Zsilipbe a játszóház?
Első körben az Óbudai Zsinagóga adott helyet a Játszóklubnak, majd, amikor kezdtük kinőni, ideiglenesen átköltöztünk a Maimonidész Gimnáziumba, ahol viszont csak pár hónapot maradhattunk – mivel szeptembertől a bővülő osztályok miatt már nem tudták biztosítani számunkra a termet. A Zsilipben ebben az időszakban indultak el a felújítási munkálatok, így felmerült, hogy ott kellene a továbbiakban folytatni a működést. Glitzeinstein Smulik, a Zsilip rabbija és felesége, Sosi rebbecen, már az első pillanattól kezdve nagyon segítőkészen álltak az ötlethez, és azóta is mindenben támogatják a munkámat.
Kiket várnak, milyen programokat nyújtanak most?
A játszóklubba a 0–4 éves korosztályt várjuk, de az idősebb testvérek is nyugodtan eljöhetnek hozzánk. Remek játékaink vannak, és profi oktatókkal dolgozunk együtt. A programjaink között van héber óra, szombatköszöntő, angol óra, zenés foglalkozás, bábozás, jóga, kézműveskedés és készségfejlesztő óra is. Sőt, márciustól már alakformáló óra (full body fit) is lesz, hetente kétszer az édesanyáknak, gyerekkel és gyerek nélkül is végezhető gyakorlatokkal.
Milyen szolgáltatásokat kínál a játszóház?
Minden hétfőn és pénteken, 10-től 12 óráig vállalunk gyermekmegőrzést, de ennek feltétele, hogy a szülő is jelen legyen. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a gyerek a játszószobában tartózkodik, míg a szülő a kinti kanapén, fotelekben kényelembe helyezheti magát, megihat egy kávét, dolgozhat a számítógépén vagy éppen csak relaxál az idő alatt, amíg a csodálatos animátorunk, Borka vigyáz a csemetékre. Ami még újdonság, és muszáj megemlítenem: júliusban indul a táborunk, amit Rapi-Legény Zsuzsival, a Sun and Fun vezetőjével közösen, a Sun and Funnal egybekötve szervezünk. A Sun and Fun Junior (1,5–4 éves korosztály számára) napközis tábor július 20-án indul, és egészen augusztus végéig, heti turnusokban fog váltakozni. Reggel 9-től délután fél 5-ig lehetnek a táborban a gyerekek. Rengeteg programmal várjuk őket, biztosan csodálatos élmény lesz mindenkinek. Minden nap angol anyanyelvi tanárral, Chanival lesz angol kézműves foglalkozás, aki Brooklynból jön hozzánk, illetve három lánya is elkíséri, akik madrichák lesznek. Ezenfelül játékos héber óra lesz minden nap, szombatköszöntő péntekenként, szervezett kirándulás hetente egyszer, bohócműsor, bábozás, koncertek és még rengeteg más program.
Van feltétele a részvételnek? Vannak különleges, más játszóházaktól eltérő szabályok, amik abból adódnak, hogy ez egy zsidó intézményben működik?
Az életkortól eltekintve a részvételnek nincs feltétele, bárkit szívesen látunk vallási hovatartozástól függetlenül. Arra már sokszor volt példa, hogy nem zsidók érdeklődtek a vallás iránt, körbejárták a zsinagógát. Nekem ez mindig rendkívül jó érzés, és nem csak azért, mert így a nem-zsidó családok is képet kaphatnak rólunk és az ünnepeinkről, hanem azért, mert fontos számomra, hogy békében élhessünk egymás mellett – emberként. A tény, hogy lehetőségem van betekintést nyújtani a zsidó vallásba, a zsidó életbe olyanoknak, akik az első alkalommal még csak bejönni is alig mertek hozzánk – mert ez egy „zsidó hely” –, esély az egész Európát érintő, egyre növekvő antiszemitizmus csökkentésére. Arra is nagyon jó példa, hogy a mi gyerekeink se szegregáltan nőjenek fel.
Figyelek arra, hogy beszéljek minden tanárunkkal a zsidó ünnepekről, hogy valahogy építsék bele a tanmenetükbe a történelmünket, szokásainkat is. Így történhetett meg, hogy a kanadai származású angoltanár, James Cloke, egy harminc perces hanukai programot állított össze a kicsiknek, melyben énekeltek hanukiáról, dreidellel játszottak és megtanulták a Hanuka kellékeit, valamint szimbólumait angolul. Ezek az órák nagyon sikeresek voltak, magyar és külföldi zsidó családok is részt vettek rajtuk.
Az egyetlen korlátozás, hogy nem kóser élelmiszert nem szabad a játszóház területére behozni.
A mostani felszereltség inkább a kisebbeket, bölcsődéseket, óvodásokat célozza meg. Van terv arra, hogy az idősebb korosztálynak való játékokkal is bővüljön a kínálat?
Igen, egyelőre a kisebbekre fókuszálnak a programok, a 0–4 éves korosztályt céloztuk meg, de szeretném a későbbiekben a nagyobbakat is bevonni a játszóklub életébe. Egyébként a hétfői mesés jógaóra már egy ilyen kezdeményezés, erre a 3–7 éves korosztályt várjuk, illetve terveink között szerepel még egy óriási játszóház kialakítása is a Zsilipben egy-két éven belül.
Az elmúlt hónapok tendenciája azt mutatja, hogy fejlődünk. Igaz, hogy teljes erőbedobással csak októberben nyitott meg a játszóklub a Zsilip területén, de már így is rengetegen hallottak rólunk. Az ilyen helyeknek legalább egy év a felfutási ideje, de már elég sokan fordultak meg nálunk, és azon vagyok, hogy a jövőben még többen jöjjenek.
Az átépítés alatt is üzemelni fog a játszóház?
Reményeim szerint igen, és törekedni fogok arra, hogy ez így is legyen.
Hol lehet tájékozódni a programokról?
A Facebookon van egy zárt csoportunk és egy nyilvános oldalunk is, mindkettő Zsilip Kávézó és Játszóklub néven fut, illetve pár hónappal ezelőtt egy zárt WhatsApp-csoportot is létrehoztam a klubnak, amely a leginteraktívabbnak tűnik. Bármelyik felületen lehet nekem írni, szívesen válaszolok minden kérdésre. Üzenni itt is lehet: zskj@zsido.com. A címünk: 1137 Budapest, Újpesti rakpart 1.
Steiner Zsófia interjúja
Megjelent: Egység Magazin 30. évfolyam 128. szám – 2020. március 1.