Ezen a héten volt a macskák világnapja. Ez alkalomból íródott cikkünk a zsidóság és a macskák több ezer évre visszanyúló kapcsolatát tekinti át az aish.com írása alapján.
1. A macskákat istenségként imádták Egyiptomban
Amikor a zsidók kivonultak Egyiptomból, maguk mögött hagyták az ország bálványimádó kultúráját is. Bölcseink azt mondják, hogy a zsidók azért voltak képesek arra, hogy beolvadás helyett elhagyják a spirituálisan rendkívül mélyre süllyedt Egyiptomot, mert megtartották a neveiket, a nyelvüket és az öltözéküket.
Az egyiptomiak Ré napisten lányát, Básztetet macskaként ábrázolták, macskát ábrázoló amuletteket hordtak, bronzból készült macskaszobrokat ajánlottak fel isteneiknek, a modern kor régészei pedig hatalmas, mumifikált macskákat rejtő temetőket tártak fel az ősi Egyiptomból. Így a zsidók biztosan ismerték a macskát, fogva tartóik istenségként imádott állatát.
2. A zsidók ősidők óta tartanak macskát
A Talmud szól arról, hogy a zsidók gyakorta tartottak otthonaikban macskát. Nagyon kedvelték őket, mivel a macskák szívesen vadásztak kígyókra, védelmezve ezzel a ház lakóit. A Talmud (Pszáchim 112b) elmondja, hogy vannak, akik szerint ráv Pápá úgy vélte, hogy nem szabad éjjel olyan házba belépni, ahol nincs macska, mert félő, hogy esetleg kígyóra lép az ember.
3. Macska-álom
A Talmud egy más helyen (Bráchot 56b) elmondja, hogy ha valaki macskáról álmodik, akkor az a változás jele lehet. Egyes helyzetekben jelentheti azt, hogy jó dolgok történnek az álmodóval, más körülmények fennállása esetén azonban negatív üzenete lehet.
4. Tanuljunk szemérmességet a macskától!
Minden macskatulajdonos tudja, hogy négylábú kedvence tiszta és kényes állat. Már a nagyszerű talmudi bölcs, Jochánán rabbi is megjegyezte, hogy milyen sok jót tanulhatunk az állatoktól. Állítása szerint (Eruvin 100b) „még ha nem is kaptuk volna meg a Tórát, akkor is megtanulhattuk volna a macskától a szemérmességet…” – érdemes erre gondolni, amikor az ember a piszkát elkaparó macskát figyeli.
5. A háziállatok ellátása – elsőként őket kell megetetni
Az állattartás – legyen szó macskáról vagy más élőlényről – igen nagy felelősséggel jár. Slomó (Salamon) király, minden ember legbölcsebbike kijelentette (Példabeszédek 12:10), hogy: „Ismeri az igaz ember az állatok lelkét”. A zsidó jog előírja, hogy csak az tarthat állatot, aki először megbizonyosodik arról, hogy megengedheti magának, hogy gondoskodjon az állat élelméről, megfelelő helyéről és egészségügyi ellátásáról is.
A háláchá, a zsidó jog azt is előírja, hogy az embernek először meg kell etetnie az állatait és ő maga csak ezt követően ehet. Korunk egyik legnagyszerűbb döntvényhozója, Moshe Feinstein rabbi (1895-1986) azt tanácsolta, hogy az ember viseltessen különleges érzékenységgel a háziállatai iránt, és azt javasolta, hogy legjobb, ha egyetlen falatot sem eszünk, míg nem bizonyosodtunk meg arról, hogy az állatok el vannak látva.
6. A macskák elszánt vadászok
A Perek Sira vagy a világegyetem dala a Föld és annak lakóinak tökéletességét ünneplő gyönyörű költemény. Egyesek szerint Dávid király írta, mások szerint jóval későbbi összeállítás. A szöveg kifejti, hogy a teremtés minden egyes apró részlete az Isten által megalkotott, nagyszabású és mesteri terv része. A macskát például nagyszerű vadászösztönéért dicséri és ezt egy zsoltáridézettel támasztja alá: „Üldözöm ellenségeimet és utolérem, vissza se térek, míg el nem pusztítottam őket” – az kiszemelt zsákmányt üldöző macska inspirálja az olvasót a harcban való bátorságra.
7. A macska az ember szeretetre és ragaszkodásra való vágyát is megtestesíti
Élijáhu Dressler rabbi (1892-1953) szerint sokan és gyakorta rossz irányból közelítik meg a szeretetet. A szeretet nem ösztönöz arra, hogy adjunk, hanem éppen fordítva: azáltal születik meg, hogy adunk a másiknak. Vegyük például a szülők és a gyerekek szeretetét. A szülő jobban szereti gyermekét, mint a gyerek a szülőt, mivel a szülő folyamatosan és mindig csak ad a gyermekeinek, gondoskodik róluk, eteti, ruházza őket, megnyugtatja őket és vigyáz rájuk. Ha adunk, azzal szeretetet generálunk.
A héber „áhává” – szeretet szó gyökere is a „háv” – adni kifejezés. Minél többet adunk, annál közelebb érezzük magunkat a másikhoz. Ugyanez a kapcsolat érvényes az állatok esetében is. Amikor gondoskodunk a háziállatainkról és azok kifejezik a ragaszkodásukat, akkor azzal alapvető emberi igényt elégítenek ki.
8. Kétmillió izraeli macska
Aki valaha is járt már izraeli városban, az tudja, hogy az utcákon gyakorta tűnnek fel macskák. A brit mandátum idején az angol katonák macskákat importáltak a Szentföldre a rágcsálók féken tartására. Az izraeli macskapopuláció azóta is csak nő. Napjainkban Izraelben több mint kétmillió macska él, többségük városokban és más településeken. A meleg éghajlat és az izraeliek bőkezűsége a kóbor macskák iránt egyaránt hozzájárul a macskák számának folyamatos növekedéséhez.
9. Macskainnováció
A start-up nemzet – nem meglepő módon – néhány nagyszerű találmánnyal hozzájárult a macskatulajdonosok életének megkönnyítéséhez is. A PetPace, mely 2015-be elnyerte a legígéretesebb izraeli fejlesztés címet – okos nyakörvvel figyeli a macska pulzusát, légzését, energiabevitelét és mozgását. Rut Kedár izraeli művésznő, a Google logójának tervezője okos illemhelyet is tervezett a macskák számára, mely jelzi a tulajdonosoknak, hogy itt az ideje az alom tisztításának. A szintén izraeli CatGenie ennél is tovább ment: öntisztító macskaillemhelyet tervezett.
Fotó: olvasónk küldte a fotót, a képen Zion nevű cicája látható.