Az első ádár hónap 16-án fejezte be Joszef Káró rabbi, a 16. század legnagyobb zsidó tudósa a mai napig legmeghatározóbb zsidó jogi kódexet, a Sulchán Áruch-ot.

Joszef Káró (1488–1575) rabbi a zsidó misztika fővárosában, Cfáton, 1563-ban fejezte be a Sulchán Áruch („Terített asztal”) című, négy kötetes zsidó törvény és szokásjog gyűjteményét. A munkát két évvel később Velencében nyomtatták ki, s hamarosan a zsidó vallás alapját képező kódex lett.

Mivel Joszef Káró rabbi a hatalmas munkájában elsősorban a szefárd zsidóság hagyományos életét vette alapul, ezért a könyvet Mose Isserles („ReMÁ”, 1520–1572) krakkói rabbi írta át részben, illetve egészítette ki az askenáz zsidók szokásaival, melyet aztán Ganzfried Slomó (1804–1886) ungvári rabbi kivonatolt és jelentetett meg Kicur Sulchán Áruch címen a hétköznapi életre praktikus, egyszerű módon, s azt magyar nyelvre Singer Leó (1877–1944) várpalotai rabbi fordított le 1934-ben. Singer rabbi a magyar nyelvű kiadás elé többek között a következő előszót írta:

„A teremtés 5325. évében Velencében jelent meg r. József Káró זצ”ל (mh. 5335) nagy műve: a Sulchan Aruch, a zsidó élet törvényeinek terített asztala. […] A Sulchan Aruch négy rendje a maga magasztos erkölcsi felfogásával az élet minden napjának minden jelenségére, minden kicsinyesnek látszó megnyilvánulására is kiterjed és felöleli a zsidó embernek Istenével, önmagával, családjával és embertársaival szemben fennálló és tartozó kötelességeit.”

A Kicur Sulchán Áruchban ádár hónapról és jelesebb napjairól ide kattintva olvashatnak.

Megszakítás