A zene összeköt minket a Tórával és zsidó örökségünkkel – vallja az ortodox zsidó énekesnő és zeneszerző, aki munkája során a zene segítségével támogatja az erőszak különféle formáinak áldozatait. Franciska Kosman, aki az Európai Rabbik Konferenciájának élén álló Pinchas Goldschmidt rabbi lánya, az Arutz7 oldalán mesélt munkájáról.
Hatévesen kezdett zongorázni, első dalát tízévesen írta. „Mindig egyszerűbb volt saját szerzeményeimet eljátszanom, mint azokat a kész darabokat, amit tanáraimtól kaptam feladatként, így természetes volt számomra, hogy a zeneszerzés felé indulok el” – mondta. Zeneszerzői karrierje úgy indult, hogy édesanyja ösztönzésére a prófétai könyvekből választott részletekhez szerzett zenét. A zene szerinte „út, melyen át az ember a Tórát befogadhatja és melynek segítségével kapcsolódhat ahhoz, amit zsidóként tanulunk és átélünk… A zene segít nekem, hogy a kiválasztott szövegekhez kapcsolódjak. A zene számára mindig van hely, a zene összeköti az embereket. Az emberek nem akarják mindig újra és újra ugyanazt hallani, ezért készülnek el a régi dalok új interpretációi és változatai. Ha az ember felismeri a szavakat, az új dallam szinte ismerősnek hangzik”.
Kosman gyakorta választ még meg nem zenésített idézeteket: „Sokszor olyan pászukot [bibliai mondatot] választok, amelyikről úgy vélem, hogy nem kap elég figyelmet”. Ezek közé tartoznak például a megilák, melyek között kiemelt helyen szerepel Kosman zenei világában az Échá, Jeremiás próféta siralmainak könyve. Legutóbbi projektje során bibliai asszonyok történetét mesélte el a zene eszközeivel. „Ilyesmit férfiak nemigen csinálnak. Beleképzelem magam a helyzetükbe és így mutatom be mindazt, amin keresztülmentek. Elképzelem, milyen lehetett az életük.”
Így kezdődtek a podcastjai is, melyek zsidó nők életére fókuszálnak. Később „Soha többé némaságot” címmel indított programot, melyben erőszakot túlélt nőket interjúvolt meg. „Az elmúlt három évben sokszor elhanyagolt témákat hoztam elő. A túlélők gyakran hallgatást kényszerítenek magukra. És mások is ezt teszik – a közösség, a család, más csoportok. Közösségi szinten ma már sokkal inkább tudatában vagyunk a problémáknak és jobban is kezeljük az eseteket, mint korábban.”
Kosman izraeli látogatása során a mostani háborúban Gázában, illetve az északi határon szolgáló katonák feleségei előtt adott elő. „Október hetedike óta öt, hat, hét dalt írtam. Az egyik címe: »Drága Katona«. Én csak ennyit tudok tenni értetek, hogy énekelek. Semmi mást nem tudok tenni, hogy könnyebbé tegyem a helyzetet”.
Fotó: Chris Cole