Az Agamon Rehabilitációs Központ a Vadon Élő Állatokért (AWRC) Izrael egyetlen ilyen jellegű szervezete biztonságos otthont kínál a Gálilban (Galilea) megsérült állatoknak, melyek közt nagy számban szerepelnek vándor- és ragadozó madarak, írja a KKL (Keren Kájemet Lejiszráel – Zsidó Nemzeti Alap) honlapja. A dolgozók célja, hogy meggyógyítsák az állatokat és visszajuttassák őket a természetbe.

Az intézményt 2019-ben alapították a KKL és a Tel Cháj Főiskola közös kezdeményezéseként. A központ a festői Hula-völgyben helyezkedik el, stratégiai helyszínen a madármentés szempontjából, mivel évente nem kevesebb, mint ötmillió vándormadár halad át e terület fölött. A kezelt állatok között a madarakon kívül nagy számban szerepelnek teknősök, vaddisznók, nyulak, mocsári macskák és egyéb állatok is. 2023-ban 350 állatot rehabilitáltak itt, melyek kilencven különféle fajhoz tartoztak.

Bár a hírekben talán többet hallani Gázáról, mint az északi frontról, Izrael északi része is folyamatos rakétatámadás alatt van és a támadások nyomán pusztító tüzek keletkeznek. A háború nyomán a Hula-völgyön keresztülhaladó madarak száma jelentősen megcsappant, viszont soha nem látott számban kerülnek a központba sérült állatok, melyeknek ráadásul megsemmisült a természetes élőhelye. A központ elkötelezett munkatársai – akik közül sokakat evakuáltak otthonaikból – fáradhatatlanul dolgoznak a vadon élő állatokért. Töretlenül védelmezik az izraeli állatvilágot, és mindent megtesznek, hogy a háborús viszonyok közepette is megmentsék a lehető legtöbb állatot. Ennek érdekében forró drótot is üzemeltetnek, melyen civilek és katonák egyaránt bejelenthetik, ha sérült állatot találnak. A központ munkatársai a beérkező hívás nyomán azonnal a helyszínre sietnek és igyekeznek megmenteni az érintett egyedeket. Ilyen helyzetben minden perc számít, mondják.

A sérülések ellátására sürgősségi klinikát tartanak fenn, melyben életmentő műtéteket hajtanak végre, illetve itt gondozzák az elárvult vagy elhagyott kölyköket, fiókákat is, és ott található a madarak rehabilitációs egysége is. A rehabilitációs célokat szolgáló terület kialakítása hasonlít a természetes környezetre, ami megkönnyíti az állatok számára a visszatérést. Az innovatív kezeléseknek, például akupunktúrának és fizikoterápiának köszönhetően az állatok gyorsabban regenerálódnak és hamarabb hazatérhetnek természetes környezetükbe.

Az intézetben az állatok gyógyításán és rehabilitációján kívül komoly tudományos és kutatómunka folyik. Mivel a kezelt madarak közül sok vándormadár, így az intézmény nemcsak az izraeli, hanem az egész világ állatállományának megőrzésében részt vesz.

Támogassák munkájukat (donate now)!

Fotó: gamon.wildlife.rehabilitation/Instagram

 

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás