Isten kegyelméből

A felkészülés napjaiban

5720 – az áldott emlékű Báál Sém Tov 200. halálozási évfordulóján

Brooklyn, N.Y.

 

„Jáákov háza” – a nők

„És Izrael gyermekei” – a férfiak

Isten legyen veletek!

 

Üdvözlet és áldás!

A Tóra átvételére való készülődés napjaiban érdemes mélyen elgondolkodni azon, hogy mi is az a Tóra. A szent Tóra nem különleges alkalmakra vonatkozó törvények gyűjteménye. A Tóra teljes mértékben körülöleli a zsidót, élete első pillanatától az utolsóig, mindennapjai összes apró részletében. Ez a „Torát chájim – az élet Tórája” kifejezés alapvető jelentése. Továbbá, áldott emlékű bölcseink azt is elmagyarázták, hogy a Tóra megtestesíti a teremtés teljességét. Példának egy építészt hoznak fel, aki az építkezés megkezdése előtt megrajzolja a terveket, benne az épület minden egyes részletével. Ehhez hasonlóan a Teremtő a Tórát használta tervrajzként a teremtés művéhez, benne az élettelen, anyagi világ minden apró részletével.

Ez a hászid gondolkodás egyik alapelve, amit a Báál Sém Tov fejtett ki a következő írásvers alapján (Zsoltárok 119:89.): „Örökké, ó Örökkévaló, fönnáll igéd az égben”. A chábád hászid tanításokban ezt részletesen tovább magyarázta az Álter Rebbe, a Tánjá és a Sulchán Áruch szerzője, különös tekintettel a Sáár Hájichud Veháemuná fejezetre:

Minden, a fenti ég és a lenti föld és azok minden részlete kizárólag Isten szavának érdemében létezik (ez a „legyen égbolt” és a többi isteni kijelentés). Ez [Isten szava] az, ami mindent megteremtett, létezésben tart és megszakítás nélkül életerővel lát el most is folyamatosan, minden egyes pillanatban.

 

Istenszolgálat minden pillanatban

Ebből következik egy további alapelv:

Az isteni gondviselés, az Örökkévaló közvetlen tudása és gondviselése minden egyes dolog felett kiterjed a teremtés teljességére és minden részletére, az embertől, mely a legmagasabb szintű teremtmény, egészen az élettelen világ legjelentéktelenebb részletéig.

Mindebből egy további elv következik, mely szintén a hászid tanítások alapját képezi és melyet a Báál Sém Tov különösen hangsúlyozott, bár természetesen a Sulchán Áruchban törvényként is szerepel:

Minden zsidó kötelessége, hogy Istent szolgálja élete minden egyes mozzanatában, kezdve a Tóra tanulmányozásával és a 613 isteni parancsolat betartásával, beleértve a mindennapi élet legegyszerűbb cselekedeteit és történéseit. Továbbá az embert a környezetében lévő minden dolog Isten szeretetére és a tőle való félelemre kell hogy tanítsa, mert ez az elsődleges forrás, melyből egy zsidó a megfelelő inspirációt merítheti a Tóra és a parancsolatok betartásához, a tevőleges és a tiltó parancsolatok életerővel átitatott és tökéletes módon való teljesítéséhez.

A fentieken való elmélyült elmélkedés, lelkesedéssel, koncentrációval és fénnyel átitatva, különösen ezekben a kitüntetett napokban, a tóraadás előestéjén, mely egyben a Báál Sém Tov halálozási évfordulója is, továbbá mindezek megvalósítása a mindennapok során, legyen szó az ember magánéletéről, a környezetével való kapcsolatáról vagy a világ bármely ügyéről, a következő alapelv szellemében valósuljon meg: „Áradjanak ki a forrásaid”. A forrás nem más, mint a hászidizmus, azaz a Tóra belső fénye, mely kiárad és beragyogja a külvilágot, a teremtés teljességét, egészen annak legapróbb részletéig.

Ez minden bizonnyal elhozza a valódi és teljes megváltást, igaz messiásunkon keresztül, amikor minden teremtmény felfogja, megéli és megérti azt, hogy „én vagyok az Örökkévaló, a te Istened”.

Imádsággal telve kívánom, hogy a Tórát örömmel és belső jelentésére figyelve vegyük át, továbbá boldog ünnepet kívánok,

Megjelent: Egység Magazin 33. évfolyam 165. szám – 2023. április 27.

 

Megszakítás