Az Örökkévaló és az ember közötti összhang
Minden cselekedetünknek a belső egység felfedésére kell irányulnia.
(Folytatás az előző számból)
Mivel az Örökkévaló szándéka nem az, hogy alávessük magunkat akaratának, hanem az, hogy egyesüljünk vele, belénk helyezte az isteni forrásunkkal való igaz egység létrehozásának képességét. Valójában egy véges realitásban élünk, amely természeténél és definíciójánál fogva kizárja a végtelennel és a transzcendenssel való érintkezést. Az Örökkévaló azonban belénk helyezte a tudatosság hajszálereit, melyek lehetővé teszik fizikai világunk, az „edény” külső, töredezett burkának áttörését és az Örökkévaló egyesítő ..fényének” tiszta esszenciájának megpillantását. Hogyan villantja fel előttünk ezt a „fényt” az Örökkévaló?
Vegyük például a tanárt s diákját. A tanár tudja, hogy a diák értelme csak most fejlődik ki, és hogy amennyiben saját tudásának szintjén vezet be egy új fogalmat, a diák csak megzavarodik. Ezért, ha új fogalommal akarja gazdagítani diákja tudását, összesűrít és metaforákkal, példákkal próbálja megértetni.
A metaforák használata nem azt a célt szolgálja, hogy elválassza a diákot tanárjától: épp ellenkezőleg, arra való, hogy olyan egységbe vonja őket, amely egyikőjüket sem készteti megalkuvásra. A tanár továbbra is eredeti összetettségében szemléli a gondolatot, még ha egyszerű metaforával világítja is meg; „belülről kifelé” tárja fel. A diák, pedig számára is érthető nyelven megfogalmazott új gondolattal ismerkedhet meg; ő „kívülről befelé” haladva ismerkedik meg vele. S ezáltal kezdetét veszi a metaforától a gondolatig tartó „belső” út. Az új gondolat meghonosodik és részévé válik a diák értelmének, míg végül ő is ugyanúgy érti, mint tanárja.
A tanár-diák viszony fent leírt metaforája kiválóan alkalmas arra, hogy megértsük az Örökkévalóhoz fűződő viszonyunkat. Az Örökkévaló olyannak teremtette a világot, hogy a legkülső burok lehántásával feltáruljanak az egymást követő, egyre absztraktabb és spirituálisabb rétegeket, és ezáltal megadta számunkra a lehetőséget, hogy megismerhessük teremtőnket. A diákhoz hasonlóan, mi is lépésről lépésre, metaforáról metaforára haladva ismerjük meg világunkat. A „fény” érzékelése egyre élénkebbé válik, a világról való tudásunk egyre tágul, ahogy egyre közelebb jutunk teremtőnk perspektívájához: az Örökkévalóhoz.
Miképp a tanár-diák viszony a meg-hittség és a tisztelet, a szeretet és megbecsülés kényes egyensúlyán nyugszik, akképp hasonló egyensúlyra kell törekednünk az Örökkévalóhoz fűződő viszonyunkban is.
Hogy lehetővé tegye a vele való egyesülést, az Örökkévaló bonyolult metafora-ösvényt teremtett, melyek a patakon átvezető gázló kövekhez hasonlatosak. Ezek a kövek a közvetítő vagy tolmács szerepét töltik be. A tolmács nem tesz hozzá új gondolatokat a beszélgetéshez – ez nem feladata -, csupán lehetővé teszi két fél számára a beszélgetést. A tanár-diák viszonyban a tanár a forrás és a közvetítő is. A tanár metaforája a közvetítő, amely lehetővé teszi, hogy egy absztrakt gondolatot érthető szavakká váljon. A tanár célja nem más, mint olyan gázló kövek lerakása, amelyek megfelelnek a diák lépteinek, és egyre közelebb viszik a gondolat megértéséhez.
Salamon király bölcsességének dicsérése az írás szerint „bölcsebb volt minden embernél … és háromezer példabeszédet mondott.” A metafora, a példázat nem csupán élvezetes módja egy gondolat megismertetésének, hanem egyúttal a gondolat átültetése az intellektuális diskurzus egy alacsonyabb szintjére. Salamon bölcsességének nagyszerűsége abban rejlik, hogy a legmélyebb, legmagasztosabb gondolatot is képes volt életre kelteni azok számára, akik a megértés alacsonyabb – háromezer lépcsőfokkal alacsonyabb – szintjén álltak. Ez pedig lehetővé teszi a befogadónak, hogy lépésről-lépésre haladjon felfelé, míg eléri a diskurzus eredeti, magasztos szintjét.
Salamon bölcsessége is annak a bölcsességnek a metaforája, mellyel az Örökkévaló megteremtette fizikai világunkat. A nem-egzisztenciális realitásból az egzisztenciálisba való „ugrás” után az Örökkévaló megteremtette minden létezés legspirituálisabb, legmagasztosabb formáját. Ezután úgy rendezte, hogy azok fejlődjenek, míg végül – számtalan fázis után – létrejött a mi fizikai világunk, amely az Örökkévaló teremtett realitásainak legkézzelfoghatóbb megtestesülése.
Valamennyi materiális elem és erő valójában egy magasabb, jóval spirituálisabb elem vagy erő megtestesülése; a víz, például a szeretet és a kedvesség fizikai megtestesülése, míg a tűz a hatalom fizikai dimenziója.
Ám ahogy a világ tulajdonságai egyre kézzelfoghatóbbá válnak, egyúttal egyre távolabb kerülnek isteni forrásuktól. Minden egyes „lefelé” vezető fokkal, egyre inkább elrejtődik az isteni „fény”, s egyre inkább előtűnik annak „edénye”, éppúgy, ahogy egy bonyolult gondolat is felhígulhat, amikor az élőbeszéd vagy az írás konkrét szavaiban ölt testet.
A mi világunkban ez a folyamat elérte azt a pontot, amikor mindenki képes megtapasztalni az „edényt”, de csak kevesen pillanthatják meg a benne rejtőző fényt. Látjuk, sőt el is olvassuk a papírra vetett szavakat, de nem mindig értjük a bennük tükröződő gondolatot.
És mégis ez az Örökkévaló akarata: hogy „sötét” és ..lenti” világunkban vesszen homályba az istenihez fűződő kötelék, hogy az ember, saját szabad akarata által vezérelve, maga hántsa le az „edény” egymásra rétegződött burkait, hogy feltárja a fényt. E folyamat megkönnyítésére az Örökkévaló különféle lépcsőfokokat teremtett, egy olyan létrát, melyen felfelé kapaszkodva az ember egyre magasabbra léphet, míg végül egyesül teremtőjével.
Történt egyszer, hogy egy férfi felkereste a rabbit és arról panaszkodott: milyen nehezen megy sora, mennyi gonddal küszködik otthon és munkahelyén. Elmondta, hogy bármennyire is próbál úrrá lenni ezeken, nem jut egyről a kettőre.
A rabbi úgy vélte, Jákob álmának bibliai leírása megoldást jelent gondjaira.
– Jákob álmában létrát látott, mely a földön állt, ám teteje az égbe nyúlt. A létrán pedig az Örökkévaló angyalai jártak fel és alá. Hirtelen Jákob megpillantotta az Örökkévalót, aki fölötte állt … és az Örökkévaló így szólt: „íme én veled vagyok.”
– Miért van az, hogy az angyalok először felfele, majd lefele jönnek, amikor megjelennek az égből? – kérdezte.
– Mert az embernek is először létrát kell ácsolnia, s felfelé iparkodnia e materiális világból a spiritualitás felé. Akkor cselekedetei megszentelik egész életét, „angyalokat” teremtve, akik felfelé mennek. És amikor lefelé jönnek, megjelenik velük az Örökkévaló és válaszol imáidra.
Ez a kozmikus metaforikus struktúra azonban bizonyos veszélyeket rejt magában. Az Örökkévaló ezért nem „légmentesen elzárt” realitásnak teremtette létezésünket. Még az az ember is, akit teljességgel leköt a materiális világ, időről-időre megpillantja a tágasabb realitást, mivel az Örökkévaló mindig lehetővé teszi, hogy egy aprócska fénysugár keresztültörjön az „edényen”. Egészen váratlanul átélhetünk valamit, ami egy magasabb igazság hírnöke. Rajtunk múlik, felismerjük-e és a szerint cselekszünk, megtaláljuk-e a módját az istenivel való egyesülésnek.
E célból kaptuk a Bibliát, a legnagyszerűbb metaforát, amely az Örökkévaló bölcsességét olyan nyelven fogalmazza meg, melyet képesek vagyunk megérteni. A Biblia tanulmányozása által egyesülünk az Örökkévaló bölcsességével és a Bibliában leírt parancsolatok betartásával végrehajtjuk az Örökkévaló akaratát. Ily módon tehetjük meg az első biztos lépést az istenivel való egyesüléshez vezető úton, amely lehetővé teszi, hogy átlépjünk azt a határt, amely elválasztja a mi körülhatárolt realitásunkat az Örökkévaló végtelen realitásától.
Amikor érzékenységünket a bennünk lakozó spirituális erőkhöz emeljük, megtanuljuk miképpen szeressük a másikat anélkül, hogy egyikünk is megalkuvásra kényszerüljön. Az emberek között fennálló különbségek mellett észrevesszük azokat a közös szálakat, melyek összefűznek bennünket. Immár nem önös érdekeink prizmáján át szemléljük a világot, hanem egyre mélyebbre hatolunk saját lényünkbe és felfedezzük a bennünk rejtőző fényt, amely lehetővé teszi az emberiség különbözőségében rejlő harmónia kibontakoztatását.
Ez az egység jelen lesz minden cselekedetünkben. Az elfogyasztott étel átalakul energiává, amely arra sarkallja lelkünket, hogy beteljesítse isteni küldetését. Az emberek, kikkel találkozunk, lehetőséget adnak jó cselekedet megtételére. Ha minden egyes cselekedetet és anyagi tárgyat gázló kőnek tekintünk, melyek egy jóval spirituálisabb tartományba vezetnek, egyre közelebb jutunk világunk meghatározó forrásához és ahhoz, hogy felfedjük az „edényekben” rejlő fényt, így mind a magunk, mind az Örökkévaló szempontjai szerint egyesülünk az istenivel. Olyan módon gyakoroljuk az erényt és a szeretetet, amely az Örökkévaló erényét és szeretetét követi. Értelmünket az Örökkévaló bölcsességének kifejezésére használjuk. Mindaz, amit teszünk, az Örökkévaló fényének feltárására szolgáló metaforává válik. Ez pedig már a valódi egység.
A történelem tanúbizonyságát adja, miképp kereste az emberiség az egységet. Az elmúlt évszázadokban bekövetkezett tudományos-technikai forradalom eredményeképp egyre több ismerettel rendelkezünk a materiális világ belső működéséről. A világ olyannyira „összezsugorodott”. hogy egyszerűen „világfalunak” nevezzük. A különféle tudományágak eredményei lehetővé teszik, hogy fogalmat alkossunk a természet törvényeinek egységességéről, míg a technológia fejlődése megkönnyítette az egymás közti kommunikációt, a földgolyó bármely pontján élünk is. Ennek ellenére, továbbra is az egység hiánya figyelhető meg. A házasságok felbomlanak. Az emberek farkasok, kegyetlenül bánnak egymással. Nem mindig törődünk a rászorulókkal. Ez a köztünk és az Örökkévaló között még minding fennálló dichotómia következménye, mivel még nem békültünk meg teremtőnkkel és azokkal a magasabb eszményekkel és értékekkel, melyeket egy ilyen viszonyulás megkövetel – mivel még nem teremtettük meg az összhangot a mindent átható teljes egységgel: az Örökkévalóval. Elgondolkodtunk-e már azon, hol találkozik a föld és az ég? A teremtés folyamata nem más, mint kihívás e feladat teljesítésére: a saját realitásunk és az Örökkévaló realitása között fennálló szakadék áthidalása. Ha egységet teremtünk saját életünkben, olyan dominó-effektust indítunk el, amely végighullámzik az egész kozmikus rendszeren és olyan erőket egyesít, melyek évezredek óta harcban állnak egymással. Életünk csak akkor válhat értelemmel telítetté, ha tudjuk: feladatunk nem más, mint a mennyei és a földi, az emberi és az isteni összeházasítása. Hol találkozik tehát az ég és a föld? Küszöbünk előtt.
Számtalan előadásai során, melyeket műholdak és kábelek sugároztak szerte a világon, a Rebbe gyakran buzdított a modern kommunikációs lehetőségek kiaknázására, hogy egyesítsük az emberiséget. Elmagyarázta, hogy a világon élő emberek, akiket eddig tér és idő elválasztott, hirtelen egységet alkotnak, s ez lehetőséget teremt számukra, hogy együtt tanuljanak, együtt imádkozzanak, és együttesen határozzák el milyen jó cselekedeteket hajtanak végre, és ezáltal univerzális együttlét-hullámot indíthatnak el.
– Hajlamosak vagyunk azt hinni – mondta a Rebbe -, hogy e többmilliárd lakosú földgolyó egyik elrejtett zugában élve aligha tehetünk bármit is. Ma azonban tisztán látjuk: ha egyetlen ember gyertyát gyújt, bevilágíthatja az egész világot.
A New Yorkban megjelent best-seller alapján, amely a Rebbe beszédének válogatását tartalmazza: Simon Jacobson, Toward a Meaningtul Life. William Morrow and Company.
Megjelent: Egység Magazin 15. évfolyam 56. szám – 2014. augusztus 3.