– a rabbi tanácsai a Pepsi szigeten
Ünnep vagy züllés? És miért vesz részt benne egy rabbi? Hogyan viszonyul Oberlander Báruch a mértéktelen szeszfogyasztáshoz, és ahhoz, hogy erre az emberek nagy tömege mutat igényt a szigeten? Ez a kérdés foglalkoztatta aNépszabadság Ön l íné tudósítóját, miután másodszor járult a rabbi elé, a Chábád Lubavics Zsidó Nevelési és Oktatási Egyesület sátránál.
„A rabbi tanácsa – tíz forintért. Ask Moses”. Ez áll a rabbi pultja fölött, ő pedig komoly arccal beszél mindenkihez. Sor kígyózik előtte. Feltettem neki egy életvezetéssel kapcsolatos kérdést, de előre bocsátottam, hogy nem számítok használható válaszra. Csakhogy a rabbi komolyan vette a dolgát, talányos választ adott, amin napokig tűnődtem.
Oberlander Báruch rabbi a Vasváry Pál utcai zsinagógában dolgozik, és az ELTE Jogi karán tanít zsidó jogot. Vajon miért veszi komolyan ezt a félrészeg csűrhet, amelyik minden este aképébe leheli a gondjait? Én se voltam józan, amikor először beszéltem vele. – Rabbi, jó választ adtál, ezért visszajöttem. Mondd, itt mindenki iszik vagy szív, éneikül nem működne rendesen a sziget, és te itt vagy, kérdésekre válaszolsz, tehát közösségetvállalsz ezzel?!
Ez nem feltétlenül jelenti, hogy közösséget vállalok. De tudnod kell, hogy a Háláchá, a zsidó vallás előírja, hogy a hívek egyszer az évben berúgjanak. Az írás szerint annyit kell innod,hogy megrészegedj. De csak egyszer: Purim ünnepkor. Ami különben nem most van.
-És hogyan gondolkodsz arról az ivásróí, ami itt zajlik, körülötted?
– Kis mennyiségű alkohol jót tehet az embernek, feloldódik, felüdül a lélek. De ha berúgsz, és nem vagy felelős a tetteidért, az sem morálisan, sem egészségileg nem jó.
Mellettünk a Krisna tudatú hívők sátrában heavy metál zenekar önkívületben ordítozik, égre emelt karokkal, szép nagy tömeg őrjöng előttük minden este, a színpadon mérhetetlenülkövér ember a hasát fogva hergeli a népet és elégedetten vigyorog. Bejött neki a krisna-tudat.
– Sokan felvetették ezt a problémát, amióta itt vagyok. Mindenkinek azt mondtam, hogy ha azért iszol, hogy felejts, akkor semmire se mész.
Néhány sátorral odébb egy civil szervezet talicskába gyűjti a problémákat. Kis darab hungarocellre mindenki ráírhatja azt a baját, amitől meg akar szabadulni. A talicskások vállalják, hogy később megsemmisítik a bajokat. Ilyeneket: „IDEG”, „félelem”, „nincs pasim”, „gátlásos vagyok”…
– A nem zsidóknak szeretném megmutatni magunkat. Mert sokan képtelenségeket gondolnak rólunk. Például idejön valaki, és állítja, hogy ez és ez van a Talmudban. Ember, mondóm neki, nekem elhiheted, hogy nincs benne ilyesmi!
A rabbi két kezét lengetve gesztikulál, és kiabálva magyaráz, mintha vásáron lennénk és egy lóra alkudoznánk:
-A zsidóknak meg azt szeretném megmutatni, hogy a zsidó isten nem csak a zsinagógában lakik. Hanem, akárhol vagy, azt zsidóként kell és lehet megélni. Itt táncolhatunk, énekelhetünk, beszélgethetünk…
Oberlander Báruch rabbi holokausztot túlélt magyar szülők gyermeke. A háború után kivándoroltak, majd ő úgy döntött, hogy visszajön; a lubavicsi mozgalom követeként. Éppen arendszerváltás előtt jutott eszébe.
-Mire a történelmi napok eljöttek, mi már itt voltunk – gesztikulál büszkén. Az ujjával veri a pultot.
Látogatást tett sátrunknál Demszky Gábor főpolgármester, a miniszterelnök Medgyessy Péter.
Judit Várnai Shorer izraeli nagykövet asszony; Leó Cruise ausztrál nagykövet; Görgey Gábor kultuszminiszter.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Megjelent: Egység Magazin 12. évfolyam 49. szám – 2014. július 31.