Irta: Fűszeres (Bodrogi Eszter) 2008. Január 23. Judapest.org http; //www, judapest.org/a-lubavicsiak-ovodaja/
Dávid fiam a Lubavicsiak óvodájába jár. Budapesten 5 zsidó óvoda üzemel, jó lenne nekünk szülőknek megvitatni, hova is érdemes adni csemeténket. Érdemes-e egyáltalán zsidó oviba íratni? Mi lesz a gyerekkel az óvoda után? Van-e 2008-ban olyan, magát bármilyen szempontból zsidónak valló iskola, ahová egy ilyen ovi után szívesen íratja a szülő a gyermekét? Posztomat sorozatnak szánom, meg is ragadom az alkalmat itt az elején, hogy felkérjem Charliet, írja meg ő is a tapasztalatait.
A mi családunk egy teljesen asszimilálódott zsidó család. A háború óta született rokonaim semmilyen vallásos neveltetést nem kaptak. Ezt fontosnak tartom az elején megjegyezni, hogy érthesse az olvasó az ovihoz fűződő viszonyomat.
Először megválaszolnám azokat a kérdéseket, amiket mindig, mindenki feltesz nekünk, mikor meghallják, mire vetemedtünk, és hová írattuk egyetlen fiunkat. 🙂
· Komolyan? Ne már! De miért? Stb.
· Először bölcsődébe adtuk oda a gyereket, miután máshová nem tudtuk bekönyörögni. Elég egyszerű döntés volt, miután a kerületi bölcsiben szó szerint körberöhögtek minket. Elmentünk, megnéztük, megismerkedtünk a bölcsi kiscsoport óvónőjével, és úgy találtuk, nyugodtan rábízzuk
a gyereket. Judit (ő a kiscsoportos bölcsis óvó néni), mai napig kedvence a gyereknek, reggel együtt „kezdenek” az iskolabuszon, délután együtt jönnek haza, egy biztos pont Dávid életében. Örültünk, hogy napi tíz percben hall valamit a vallásáról a fiúnk, jó levegőn lesz, kevesen lesznek
egy csoportban.
Nem féltek, hogy „beortodoxul” a gyerek?
Eleinte voltak aggályaink. Nem ismertem csak pár anyukát, nem tudtam milyen gyerekek a többiek. Furcsa volt a pár hosszú hajú kisfiú, akinek még nem vágták le a haját. Aztán megismertem a szülőket, és rájöttem, itt bizony „ők” (mármint a Lubavicsiak) vannak kisebbségben.
Mivel a bölcsi nyelve a magyar és a héber, nagyon sok itt dolgozó, izraeli szülő járatja oda a gyerekét, nem is a vallás, hanem a nyelv miatt.
És mit szólnak az oviban, hogy Dávid nincs körülmetélve?
· Mikor Dávid megszületett, még éltek a dédik. Nem folytatom, gondolom sokan tudják mi történt. Nem mondom, hogy Köves Slomó nem telefonált, és nem ajánlotta fel a szolgálatait, de akkor Dávid már kétéves volt, és egy sima elfagyasztásos, ébren elvégzett briszt nem volt szívünk elvégeztetni. (Sajnos úgy néz ki, mégis muszáj lesz megcsinálni, ilyen az élet.) Elfogadták az álláspontunkat, és azóta ez nem téma.
Hogy tud megbirkózni a két élet közti különbséggel a gyerek?
Nincs különbség. A Gan Menachem ovi nem héder, nem kis jesiva, hanem egy modern óvoda. Igaz, hogy étkezés előtt eléneklik az áldásokat, pénteken Sábesz party van, valamilyen formában megjelenik a program során a hetiszakasz, vagy az ünnepek, de a gyerek nagyon jól alkalmazkodott. Egy vicces estünk volt csupán, amikor barátainkkal egy étteremben hatszemélyes csülök tálat rendeltünk, és amikor kihozta a pincér, a fiam felpattant a székre, és elkezdett kiabálni, hogy Sabbat Shalom! Egyébként péntek esténként mi is gyertyát gyújtunk, szombaton kósert eszünk, és igyekszünk megtartani a szombatot.
Nem várják el tőletek, hogy minden szomba
ton lejelentkezzetek a Vasváriban?
Egyáltalán nem. Ha elmegyünk örülnek, de nem vagyunk gyakori vendégek, még ünnepeken sem.
Az óvoda az Orbán hegyen található. Reggel busz viszi a gyerekeket, délután ugyanaz a busz hozza őket haza. A konyha húsos, ezért otthon kicsit több tejterméket adok reggelire, és vacsorára, mint mások. Az óvoda nyelve kiscsoportban a magyar, és az angol. Középsőben csak angolul beszélnek a gyerekekhez, nagycsoportban szintén magyar és angol nyelven folyik a beszélgetés, mint kiscsoportban, mert itt már iskola-előkészítő működik. A gyerekeknek minden nap valamilyen különfoglalkozás színesíti az életét: járnak hetente egyszer úszni, van külön kézimunka foglalkozás, ritmika, héber, foci a fiúknak, és balett a lányoknak.
A vallásoktatás rendszere bölcsi óta ugyanaz. Minden csoportnak van egy zsidó óvó nénije, aki délelőtt angolul, héberül, vagy magyarul mesét mond, dalocskát tanít, vagy épp egy betűt. A délutánt Bea aranyozza be, aki annyira szeretnivaló óvó néni, hogy néhanapján este róla szól a mese. Mivel a szülők nagy része busszal küldi fel gyerekét, és nem találkozik naponta az óvónőkkel, kb. kéthetente felhívnak telefonon, és beszámolnak a történtekről. Hetente kapunk újságot, a hét eseményeiről, meséről, verseiről, kirándulásairól. Havonta pedig napra megírt előzetest, a hónap tervezett programjával.
Barátnőm mindkét gyereke szintén ebbe az oviba jár, kettőnk között annyi a különbség, hogy az ő családjára egyáltalán nem mondható hogy asszimilálódtak volna. Nem ájlítom, hogy ők építették a Bethlen teret, de majdnem. Ő is úgy látja, hogy nagyon sokat adott neki az óvoda, ha nem is a hovatartozás érzését, mint nekem, mert ők mindig is erősen a zsidók közé tartozónak érezték magukat, hanem a gyereknevelés terén. Dani egyik nap azzal a hírrel érkezett haza, hogy valaki megverte őt. Édesanyja, aki maga a megtestesült Jiddise Mámé, megkérdezte, hogy visszaadta-e, amit kapott. A négyéves Dani, azt válaszolta, hogy tudod anyu, a zsidók nem bántják egymást. Volna mit tanulnunk a gyerekektől!
Tényleg szimpi az ovi az anyagok alapján. 🙂 Bár ha jól számoltam akkor havi 105.000 a mókus oviba járatása (havi díj + támogatás + busz), ami azért nem kevés. Van ezeken kívül is költség / kötelezettség az ovival? (vinni kell gyümölcsöt, szalvétát, gyurmát, festéket whatever?) A másik kérdésem, hogy nem gáz hogy gyakorlatilag 4-f5-re már otthon van a mókus? Ezt hogyan lehet megoldani munka mellett (márha mind a ketten dolgoztok)?
Amit utánozhatatlannak tartok a zsidó ovikban és sulikban az az, hogy sajátjukként szólnak a gyerekekhez.
Semmit nem kell vinni az oviba, eddig év elején kértek egy fogkefét. A kirándulásokért szoktak kérni egy ezrest, de az úszás, foci, stb benne van az árban. Ha a buszköltség lejön a havidíjból, akkor egy alsóközép áras díjat kapsz, mert ha mondjuk Budán laktok, akkor nem érdemes buszra költeni. Egyébként szociális helyzettől függően támogatás kérhető a díjból. Mi vesszük le utoljára a gyereket, 16.50 körül. Ez csak úgy oldható meg, ha van nagymama, vagy az egyik szülő (ez én vagyok) nem 9-5-ig állásban dolgozik. Nem könnyű. Ismerek olyat, aki azért nem tudta a Benjáminba adni a lányát, mert nem ért volna oda ötig a Hungárián.
Attól függ, honnan kell a gyerekért menni. A busz végig kanyarog a VII. kerület belső részén, és az Újlipóton.
Kedves Érdeklődő! Inkább kicsit szocreálnak nevezném, mint lepukkantnak. Valóban volna mit javítani a küllemén. Remélem, majd a Lubit is felújítják előbb utóbb, de a legfontosabb a szeretet (akármilyen elcsépelt gondolat is ez), amivel a gyerekeket fogadják.
…Lehet, hogy valami bajom van, de én elsírtam magam amikor végigolvastam Fűszeres írását… Meg nincs gyerekem, de 3-at szeretnék (és még az sem biztos, hogy már ismerem az apukájukat) de az biztos: szeretném, ha mind a három ebbe az oviba járna… (Hu…elképzelem két legjobb barátnőm totál antiszemita családja mit fog szólni… azt hiszem ez lesz a hab a tortán… de kit érdekel… de azért jó volt elképzelni…) Szóval, kedves Fűszeres köszönöm a beszámolót! Nagyon élveztem (főleg a Shabat Shalom részt… rég nevettem ilyen jót.) Üdv. Jutka
Megjelent: Egység Magazin 18. évfolyam 64. szám – 2014. augusztus 6.