Izrael a föld, melyet az Örökkévaló ígért Ávráhámnak és leszármazottainak. Izrael az ország, mely a próféciáknak megfelelően újra virágzik, és kis területe és nagy számú ellensége ellenére óriási eredményeket ér el a fejlődés minden terén. A modern kori állammal kapcsolatban írtunk már többek között a címer és a zászló megalkotásáról, most pedig az ország egy hasonlóan fontos jelképéről, az izraeli himnuszról szólunk.

A Hátikvá, vagyis a remény címet viselő himnusz története kacskaringós és sokféle forrásból táplálkozik, akárcsak maga az ország, melynek lakosai a világ minden tájáról tértek vissza őseik földjére kétezer évnyi száműzetést követően. A szöveg eredetije a Naftali Herz Imber által 1877-ben szerzett, kilenc strófából álló, Tikváténu („reményünk”) című költemény. Ennek apropóját az Oszmán Birodalom fennhatósága alatt levő Palesztina egyik első új zsidó települése, Petach Tikva megalapítása adta.

A rendkívül tehetséges Imber már tízévesen írt. Elkötelezett cionistaként 1882-ben költözött Izraelbe és négy évvel később adta ki azt a kötetet, melyben a Tikváténu című vers is szerepelt. Az évezredes vágyakozásról szóló költemény sokakat megérintett. Jelenlegi változatában a Hátikvá az eredeti vers első versszakát tartalmazza.

A dallam keletkezése egészen a XVII. századig vagy még régebbre nyúlik vissza, egyesek az 1616-ban elhunyt itáliai zeneszerzőnek, Giuseppe Del Biadónak tulajdonítják, mások szerint a Spanyolországból 1492-ben elűzött zsidók vitték magukkal és terjesztették el. A fülbemászó dallam Európa-szerte számos szöveggel megjelent, és Lengyelországban és Ukrajnában éppoly ismertté vált, mint Spanyolországban. A legnépszerűbb elképzelés szerint a dallamot egy román népdaltól kölcsönözték a Hátikvá számára, mások más nézeteket vallanak, az viszont bizonyos, hogy zsidók milliói énekelték és éneklik több mint egy évszázada, tragédia és öröm idején is, sőt, egyszer, 1919-ben, a brit mandátum idején még be is tiltották. Egy, az 1930-as évekből származó ritka felvételen egy munkácsi zsidó iskola tanulói éneklik a dalt. 1944-ben csehországi zsidók egy csoportja Auschwitzban, a gázkamrába menet énekelte a Hátikvát. A Sonderkommando egy tagjai jelentette az esetet, és az SS tagjai kegyetlenül megverték mindazokat, akik énekeltek. Amikor 1948-ban megalakult az állam, nem hivatalosan a Hátikvá lett a nemzeti himnusz. Hivatalosan csupán 2004 végén vált himnusszá.

Bár sokan több aspektusból is kritizálták, a Hátikvá mára ugyanolyan szorosan összeforrott az állammal, mint a kék-fehér zászló. Szavai egyenesen a lélekhez szólnak, és kifejezik évezredes vágyódásunkat, céljainkat, ideáljainkat.

Érdekesség, hogy a nemzeti vallásos közösségek ünnepségein és megemlékezésein a Hátikvá mellett mindig elhangzik még egy dallam, egy nem-hivatalos himnusz, a Rámbám által szerkesztett Áni máámin, kifejezve, hogy hiszünk abban, hogy eljön a messiás, beteljesülnek a próféciák és elkövetkezik a végső megváltás, amikor minden zsidó Izrael Földjén él majd békében. Adja az Örökkévaló, hogy erre minél hamarabb sor kerüljön.

Hátikvá – A remény

Ameddig a szív dobog az ember bensőjében

A zsidó lélek vágyakozik.

Mindig előre, Kelet felé,

Cionra szegeződik a tekintet.

Még nem veszítettük el a reményünket,

A kétezer reményt,

Hogy szabad nép legyünk a földünkön,

Cion földjén, Jeruzsálemben.

Áni máámin – Hiszek

Hiszek teljes hittel a messiás eljövetelében, és ha késlekedik is, minden nap várom az eljövetelét.

 

Izrael hetvenöt éves

Egy emberöltőnyi idő alatt ez az aprócska földdarab felvirágzott, szó szerint és átvitt értelemben is. Mezőgazdasági, ipari, technológiai fejlődése mellett pezsgő kulturális és vallási élet alakult ki a csodák földjén.  Izrael, a csodák földje, ahol a csodák mindennaposak. Ahol egy zsebkendőnyi területen ugyanúgy megtalálható a tengerpart, mint a sivatag, a havas hegycsúcs, mint a Föld … Olvass tovább

 

Megszakítás