Az izraeli Alijaügyi és Integrációs Minisztérium adatai szerint a háború kezdetétől fogva 2024 május végéig 1169 bevándorló érkezett Amerikából és 587 Franciaországból, ami éppen csak elmarad a tavalyi év hasonló szakaszának adataitól. A katonai szolgálatra érkezők száma határozott emelkedést mutat. Az új izraeliek többnyire ideológiai okoktól vezéreltetve (és ki nem mondottan az egyre növekvő antiszemitizmus elől menekülve) érkeznek a zsidó államba, és Izrael iránti támogatásukat kifejezve gyorsítják fel az akár már évek óta tervezett aliját, írja a JPost egy júniusi cikkében.
Az észak- amerikai bevándorlókat segítő Nefesh B’Nefesh szervezet szerint három nagy csoportból kerülnek ki a bevándorlók:
- harminc évnél fiatalabb egyedülállók, akik katonai szolgálatra vagy tanulni érkeznek Izraelbe
- hatvan évnél idősebb, nyugdíjas korú felnőttek
- családok.
A 24 éves Hadar Amar Kaliforniában nőtt fel. Testvérei már évekkel korábban alijáztak, ő azonban csak tavaly október végérre tervezte a bevándorlást.
„Október hetedikén még Amerikában voltam a családommal és a barátommal, aki éppen nálunk volt akkor. Amikor kitört a háború, meginogtam. Bár fizikailag Amerikában voltam, a szívem Izraelben.”
A fiatal nő barátja és testvére egyaránt a hadseregben szolgál:
„Tartalékosok voltak, és úgy döntöttem, velük kell lennem. Nagyon nehéz volt tartani velük a kapcsolatot az időeltolódás miatt. A távollét egyszerűen kínzássá vált… A szüleim megértették, hogy Izraelben szeretnék lenni, bár mindenki nagyon aggódott. Igyekeztek támogatni, de tudom, hogy nehéz volt nekik”
– mondta a lány, aki végül novemberben költözött Izraelbe és vette fel az állampolgárságot.
Az ötvenéves Jacob Licht ez év februárjában alijázott feleségével és egyik lányával. Egy másik lányuk az izraeli légierőnél szolgált már korábban is. A család úgy érzi, hogy értelmi fogyatékos lányuk sokkal jobb ellátásban részesülhet Izraelben, mint Amerikában:
„Ezért kezdtük meg a bevándorlási folyamatot. Nyáron akartunk költözni, de október hetedike felgyorsította számunkra az eseményeket. Felerősödött a vágyunk, hogy Izraelben legyünk, mert megtámadták a népünket és az országunkat.”
Licht számára nagyon fontos a zsidó haza, ahol feltételek nélkül élhet. 25 éves szakmai tapasztalatával és kiterjedt kapcsolataival a biotechnológia és gyógyszergyártás terén szeretné előrefelé lendíteni az országot. A férfi unokahúga a Columbia Egyetemen első kézből tapasztalta az antiszemitizmust. „Ezzel kapcsolatban a lányom azt mondta nekem” – emlékezett vissza a férfi „hogy ’Nem furcsa, hogy ez háborúban álló ország éttermében ülünk és mégis az Amerikában élő unokatestvérem retteg?’”
Franciaországból is nagy számban érkeznek az új bevándorlók a zsidó államba. Leon Cohen, az izraeli munkaerőpiacra való beilleszkedést segítő, Gvahim nevű szervezet francia új bevándorlókkal foglalkozó részlegének vezetője elmondta, hogy a franciaországi zsidókat elsősorban a cionizmus vezérli az alijázáskor:
„Október hetedike aktiválta azt az érzést a szívükben, hogy az ő helyük Izraelben van és ide kell jönniük”
– magyarázta.
„Úgy érzik, mintha ők maguk lettek volna ott Beeriben, mintha ellenük irányultak volna a támadások. Sokan a saját családjuk elleni támadásként élték meg, és emiatt úgy érzik, hogy Izraelben a helyük.”
Természetesen vannak olyanok is, akik saját életük változása vagy jobb élet reményében döntenek a költözés mellett.
A 27 éves Maxime Horwitz 2023 novemberében költözött Metzből Izraelbe, miután szülei kérésére egy hónappal elhalasztotta a már korábbra tervezett aliját.
„Úgy érzem, hogy a zsidó nép számára csupán egyetlen hely létezik a világban, és ez Izrael”
– jelentette ki.
„Izraelben lenni biztonságos és örömteli érzés. Tartozom valahova. A szeretteimmel vagyok és megteremthetem azt az életet, amelyre mindig is vágytam.
Nem könnyű, különösen mert a hozzám legközelebb álló a hadseregben szolgálnak, de ez az élmény segített megértenem, mit is jelent zsidónak lennem napjaink társadalmában” – foglalta össze a cikkünk elején idézett Amar.