Október hetedike óta több mint hétezer zsidó települt át Izraelbe, köztük olyanok is, akik azért alijáznak, hogy katonai szolgálatra jelentkezhessenek. A legnagyobb növekedést a muszlim antiszemitizmustól sújtott Franciaország könyvelhette el, ahonnan 237 százalékkal emelkedett az alijázók száma. Az Egyesült Államokban a korábbinál nyolcvanöt százalékkal többen döntöttek a zsidó államba való költözés mellett – írja a JPost.

Ha nem csupán a már megtörtént bevándorlást nézzük, hanem az alijához szükséges engedélyezési folyamat megkezdését tekintjük, akkor még nagyobb a növekedés: Franciaországban 300, Kanadában 150, az Egyesült Államokban 100, az Egyesült Királyságban pedig 40 százalékkal emelkedett az alijázni kívánók száma a háború kirobbanása óta.

„Az antiszemita fenyegetettség mellett sok ember érzi úgy, hogy ki kell mutatnia az Izrael melletti elkötelezettségét és ennek az egyik lehetséges útja az alija”

– mondta Árje Abitbol, a diaszpóra országaiban élő zsidók izraeli bevándorlását népszerűsítő Ofek Jiszráeli (Izraeli Horizont) vállalat igazgatója, aki hozzátette, hogy a hatnapos háború után is igen nagy bevándorlási hullám következett, amit elsősorban a zsidó állammal való szolidaritás és a zsidó büszkeség motivált.

Az Ofek Jiszráeli céget a Cionista Világszövetség és a Zsidó Ügynökség (Szochnut) hozta létre 2015-ben, a Krím-félsziget orosz megszállása és a párizsi, muszlim terroristák által elkövetett véres merényletek után, hogy a nagy számban kivándorló orosz, ukrán és francia zsidókat segítsék. Finanszírozásáról a Bevándorlásügyi Minisztérium gondoskodik, mely a háború kitörését követően 170 millió sékelt (17 milliárd Ft) utalt át, hogy még hatékonyabban tudják a zsidók bevándorlását segíteni.

Abitbol elmondta azt is, hogy felkészültek a dél-afrikai zsidók tömeges bevándorlására is, tekintve országuk harcias Izrael-ellenességét. Itt az okoz nehézséget, hogy az El-Al a közelmúltban megszüntette közvetlen járatát Dél-Afrikával, illetve elképzelhető a pretoriai izraeli nagykövetség bezárása is.

Abitbol a háború kevés pozitív hozadéka között említette a diaszpórában élő zsidó fiatalok identitásának megerősödését. A nehéz helyzetbe került ország és társadalom megsegítésére számtalan önkéntes kezdeményezés és adománygyűjtő akció alakult, támogató delegációk hada érkezett az országba és hatalmas mértékben megnőtt a zsidó fiatalok érdeklődése Izrael iránt. „A szüleim számára a hatnapos háború teremtette meg az Izraellel való azonosulás érzését, a mai fiatalok zsidó öntudatát pedig ez a háború ébresztheti fel” – tette hozzá.

 

Megszakítás