Egy izraeli startup szupererős anyaggá alakítja a fűrészüzemek hulladékát, amit szó szerint úgy formálnak, mint a gyurmát, hogy egy sor háztartási terméket hozzanak létre belőle – írja a nocamels.com. Ez egy jó alternatívája lehet az MDF-lapoknak, tehát a jól ismert farostlemezeknek, amikben a környezetre káros anyagok is vannak.
A Daika Wood, az innováció mögött álló izraeli vállalat egy speciális eljárással keveri a fűrészüzemekből származó fahulladékot vízzel és más természetes összetevőkkel. A környezetbarát anyagot már használják a Steelcase irodabútor-gyártó cég asztallapjainak és falburkolatainak, valamint a Stanley Black & Decker, a világ legnagyobb szerszámgyártó cégének csavarhúzó fogantyúinak készítéséhez.
„Ez egy lehetőség a vállalatok számára, hogy olyasmit kínáljanak a fogyasztóiknak, ami természetes, és úgy néz ki, olyan érzés, mint a valódi anyag”
– mondja Dr. Michael Layani, a Daika társalapítója és vezérigazgatója. A fogyasztók mindenütt a természetesebb termékek felé orientálódnak – véli a szakember.
Az alapanyaguk folyékony állapotban van gyártáskor, így különböző formákba önthető. Amint megszilárdul, olyan fizikai tulajdonságai lesznek, amelyek felvehetik a versenyt a piacon már létező anyagokkal. A vállalatot a Jeruzsálemi Héber Egyetem Yissum nevű technológia-transzfer cége segítségével alapították, miután az ottani kutatók szerves faszármazékokból 3D nyomtató „tintát” hoztak létre.
A Daika más termékekre, például szórakoztató elektronikai cikkekre és játékokra is alkalmazni akarja a módszert. Évente több milliárd tonna fahulladék keletkezik mezőgazdasági, kommunális és ipari forrásokból, amiknek felhasználása nem megoldott – többnyire elégetik – , a kifejlesztett módszer, azonban jó alternatíva lehet.