A Chábád minden zsidóhoz szól
Dávid Admon úrral, Izrael Állam magyarországi nagykövetével a Fullánk utcai épületben találkoztunk. A nagykövet mint mindig, most is barátságosan fogad otthonosan berendezett irodájában. Magyarul beszélgetünk. Mosolyogva jegyzi meg, hogy idáig az Izraelbe utazók keresték meg, hogy biztonságos-e a zsidó állam. „Most a helyzet megváltozott. Izraelből csöng állandóan a telefon, és azt kérdezik, hogy biztonságosan utazhatnak-e Budapestre?”
Nagykövet úr részt vett az EMIH és a Chábád Pilisi Hétvégéjén, amely szeptember 15-17- én
Dobogókőn került megrendezésre.
Milyen benyomást tett Önre a találkozó?
– Ilyen helyen még sosem voltam, hogy közel kétszáz zsidó – többségükben fiatal – vegyen részt egy ilyen rendezvényen. Ilyet Magyarországon soha és sehol sem tapasztaltam. Ezek az emberek tudni és tanulni mentek oda, hogy választ kapjanak a kérdésre: mi az, hogy zsidóság? Nagyon fontos, amit a Chábád csinál, hogy a fiatalok részére a zsidósággal kapcsolatos ismeretek elérhetőek legyenek. Jó benyomást tett rám az a vidám és pezsgő élet, amit a Pilisben megtapasztaltam. Izraelben viszonylag könnyű, hiszen a gyermekek az iskolában tanulják a Tanach-t, ismerik meg az ünnepeket és az azzal kapcsolatos szokásokat. Ott élnek és már az
életből is tanulnak. Magyarországon a helyzet más. A felnövekvő nemzedékek nem részesülhettek zsidó oktatásban és így fontos, hogy a megfelelő intézmények minél szélesebb körben érjék el a fiatalságot.
Nem ez lenne a zsidó vallási irányzatok elsőrendű feladata?
– A helyzet az, hogy a zsidóságon belül többféle irányzat létezik. A reform, a neológ, az ortodox és azon belül például a Chábád. A Chábád minden zsidóhoz szól, és nem tesz különbséget közöttük. Elfogadja és segíti őket, hogy minden zsidó számára megadasson a lehetőség az ismeretek megszerzésére.
Izraelben milyen tendenciák érvényesülnek a vallásosságot illetően? Van-e valami változás az elmúlt évekhez képest?
– Nincs változás. Sokan keresik a gyökereiket, ám az emberek idejének nagy részét ma a Libanonban és Iránban zajló események foglalkoztatják. Libanonban a helyzet javult, mert a Hezbollah elveszítette rakétái nagy részét, a határ mentén épített bunkeréit és ásott alagútjait az izraeli hadsereg, a Cáhál felrobbantotta és vissza kellett vonulnia a határokról. Irán ezzel fontos hídfőállást veszített el. Ennek ellenére az iráni atomprogram miatt kialakult helyzet komoly aggodalomra ad okot.
Hogyan látja a helyzetet most? Az ENSZ várhatóan szankciókat léptet életbe Teheránnal szemben?
– A mostani helyzet engem a II. Világháború előestéjére emlékeztet, amikor Hitler magának követelte az akkori Csehszlovákia egy részét, ahol nagyon sok szudétanémet lakott. Európa, hogy a háborút elkerülje, kielégítette Hitler követeléseit, felosztatta és feláldozta az országot. A háborút Hitler mégis kirobbantotta és 60 millió ember ezért az életével fizetett. Izraelnek hallatnia kell a hangját az iráni fenyegetéssel szemben. Az Iránnal folytatott európai tárgyalások ugyanis sehová sem vezetnek és sajnos nem sok esély mutatkozik arra, hogy a Biztonsági Tanács rendszabályokat foganatosítom Iránnal szemben.
Megjelent: Egység Magazin 17. évfolyam 60. szám – 2014. augusztus 3.