Beeri kibuc egész Izraelben ismert nyomdája már másfél héttel a véres mészárlás után működésbe lépett. A híres nyomda történetéről az Izraeli Nemzeti Könyvtár blogja mesél.

Az elkötelezett cionista, feltaláló és iparos Levi Zrodinski, aki Izraelben a Zorea vezetéknevet vette fel, 1925-ben alijázott Ukrajnából, és Haifán telepedett le, ahol megalapította nyomdáját. Idealisztikus és bátor fia, Lázár Zorea egyike volt azoknak a pioníroknak, akik egy titkos akció keretében tíz másik településsel együtt 1946-ban egy éjszaka leforgása alatt megalapították Beeri kibucot.

A fiatal kibuc tagjai biztos bevételi forrást kerestek a gázai határon fekvő településnek. Zorea, apja segítségével és az ő nyomdokain haladva, ám a kibucokban egyedülálló módon néhány más társával együtt nyomdát alapított. „A nyomda kezdetben nem volt más, mint egy elhagyott kőépület egyetlen egyszerű nyomdagéppel, melynek ólombetűit árleszállításon vásároltuk, valamint egy szerény könyvkötő gép. Kezdetben csupán egyszerű nyomtatványokat és dokumentumokat nyomtak az új állami intézmények számára” – mesélte Jigál Zorea, az alapító fia, aki már gyerekként a betűket rendezgette a nyomdában és katonai szolgálata, illetve egyetemi tanulmányai után ötven éven át dolgozott a Beeri Nyomdában. Többek között neki köszönhető, hogy a nyomda manuális tervezésről átállt a számítógépes dizájnra. A kibuc tagjai mindig is magukénak érezték a nyomdát, és számtalan ötlettel, fejlesztéssel járultak hozzá annak sikeres működéséhez.

Ahogy a nyomda növekedett, úgy adott munkát egyre több környékbeli lakosnak. Tevékenysége jóval Izrael déli részén túlra terjedt, és hamarosan Izrael első számú nyomdájává lépett elő. Az ott felhalmozott tudásnak és technológiának köszönhetően részesei lehettek a növekvő ország modernizációjának, többek közt a líráról a sékelre való átállásnak.

A Beeri Nyomda termékei az izraeli mindennapok részei, hiszen itt készülnek többek közt az országban használatos bankkártyák és jogosítványok is.

Október 7. fekete szombatján Beeri elmondhatatlan veszteségeket szenvedett. Legalább 85 kibuctag meghalt, sokan pedig a Hamász fogságába estek, a település útjain hősies küzdelmek folytak a gonosz erői ellen és mindeközben a csodálatos kibuc területének jelentős része elpusztult. A nyomda csodával határos módon érintetlen maradt, és a túlélők úgy döntöttek, hogy ahogy lehet, újraindítják a sok évtizedes múltra visszatekintő intézményt. Az épületben kiakasztották a Jigál Zorea által a korábbi háborúk idején tervezett, 2023-ra aktualizált plakátot, melyen büszkén hirdeti a felirat: „Itt vagyunk”, és megindult a munka. A gépeket egy megható beszéd után maga az államelnök, Jichák Herzog indította el.

Ha támogatni szeretné a nyomdát, matricákat, képeket vagy képes albumokat, posztereket, feliratokat és számos más nyomtatványt rendelhet.

Címlapkép: Arnold Nataev

Megszakítás