A Jeruzsálemtől délnyugatra fekvő Bét Semes közelében találtak rá annak az ősi városnak a maradványaira, mely a térség első urbanizációs hullámában játszhatott kiemelt szerepet – írja az Aruzt7.
A feltárás során, melyre egy ipari negyed létrehozása előtt került sor, napvilágra került egy középület, melyet talán szakrális célokra használtak, és benne egy olyan raktárhelyiség, ahol negyven, remek állapotban fennmaradt edényt tároltak. Az edényeket eredeti helyükön találták meg, ott, ahol a korai bronzkorban, mintegy ötezer évvel ezelőtt elhelyezték őket.
„Érdekes, hogy ezek az edények nem sokkal azelőtt kerültek a helyükre, hogy a települést örökre elhagyták volna a lakosai. Nem tudni, hogy mi történt ezután a városban, bár tűzvész jeleit felfedeztük.
Most végezzük azokat a laboratóriumi vizsgálatokat, melyekből kiderül, hogy mit tartottak ezekben az edényekben. Az épület mérete és falainak vastagsága mind arra mutat, hogy egy jelentős, közfeladatot ellátó építmény volt, talán templom. Ha ez így van, akkor ez lehet a legősibb templom, amit felfedeztünk a Júdeai-síkságon” – mondták az ásatást végző Izraeli Régészeti Hatóság munkatársai.
„Az épület mellett oszlopsor maradványaira leltek, melyet még korábban emeltek. Ez arra utalhat, hogy eredetileg egy szabadtéri kultuszhely működött itt, majd később emeltek zárt templomépületet. Ez az adott időszakban végbement társadalmi fejlődés és az urbanizáció egyik jele.
Nem kevésbé fontos, hogy kerámiaégető kemencét is feltártak, ami szintén az egyik legrégebbi ilyen lelet Izraelben”
– mondta Jicchák Páz, a korai bronzkor szakértője.
A korai bronzkor az egyik legérdekesebb történelmi időszak a Szentföldön, mert drámai változások zajlottak a térségben. A terület népessége hirtelen jelentős mértékben megnőtt, fejlett társadalmak jöttek létre, városok épültek és élénk kereskedelmi kapcsolatok alakultak ki Mezopotámiával, Egyiptommal, Anatóliával és Szíriával.
A Bét Semes mellett, Hurvát Husámban feltárt település nemcsak a mérete miatt különleges, hanem azért is, mert jól mutatja a falusias életmódot felváltó városiasodás folyamatát. Néhány generációval később a térség lakói már komoly városfallal körbevett településeket, palotákat és nagy középületeket emeltek, például a közelben fekvő Tel Jármutban.