Izraelben a téli hónapokban hullik le az éves csapadék szinte teljes egésze, ezért különösen fontos, hogy ez az időszak bővelkedjen esőben. Idén nem lehet panasz, hiszen harminckét éve nem látott mennyiségű eső áztatja a Szentföldet, aminek következtében a Kineret-tó vízszintje 26 cm-rel növekedett – írja a Times of Israel.
Ráadásul a lehető legkedvezőbb módon hullik a csapadék: folyamatosan, egyenletes mennyiségben esik, ennek köszönhetően a víz a talaj mélyére tud hatolni, s anélkül táplálja a természetes vízkészletet, hogy áradásokat okozna. Bár az utóbbi évtizedben – a tengervíz-sótalanító üzemeknek hála – már nem az ország északkeleti részén fekvő Kineret biztosítja Izrael ivóvízkészletét, annak vízszintje mégis gyakori téma. Ameddig az ezredforduló környéken veszélyes mértékben lecsökkent a vízszint, addig az utóbbi években ismét tele a tó medre. Ezen a télen már 26 cm-t emelkedett a vízszint s az előrejelzések szerint további növekedés várható.
„A csapadék szokatlanul hosszú ideje hullik. Általában két és négy nap közötti hosszúságú egy esős periódus, most pedig már két hete esik. A hét második felében vérható csak némi felmelegedés és szárazabb időjárás”
– mondta Ámosz Porát meteorológus.
A nagy esőzés hatására az ország középső és északi területein már most több eső esett, mint a megszokott éves mennyiség. A déli, sivatagos vidéken a Holt-tenger délnyugati partján fekvő Szdomban (a bibliai Szodomában) mértek kiemelkedő csapadékmennyiséget, ott az éves átlag 119 százaléka lehullott. Ez azért is figyelemre méltó, mert az Arava-sivatagban, Éjláthoz közel, illetve Éjn Gediben, Szdomtól nem sokkal északabbra, az éves csapadékmennyiség csupán 13-15 százaléka érkezett meg eddig.
A kép illusztráció: Openverse