Egy átlagos izraeli család 232 ezer forintnyi sékelt költ élelemre a hétnapos ünnep során. A megvásárolt élelmiszer 13 százaléka azonban a szemétbe kerül. Egy alapítvány a fel nem használt ételt összegyűjti és jótékony célra fordítja.

„Gondolkozz, mielőtt vásárolsz – ezzel pénzt spórolsz és csökkented a szemétbe kerülő élelmiszer mennyiségét” – adta ki a jelszót a Leket Jiszráel – Nemzeti Élelmiszerbank nevű szervezet. A helyzet a különleges ételeket megkövetelő peszách ünnepén hatványozottan jelentkezik: az emberek aggódnak, hogy nem lesz mit enni a sok lakomával és vendégjárással járó ünnepen, ezért gyakran túlvásárolják magukat. Egy hét alatt ez összesen 240 000 tonna szemétbe kerülő élelmiszert jelent.

„Ennek kulturális okai vannak. A zsidó hagyomány szerint ilyenkor sokféle ételt teszünk az asztalra, nehogy valaki éhen maradjon. Ilyenkor kiemelt szerepe van a vendégfogadásnak, ami nagyon fontos érték a számunkra. A sok étel pedig jelentős szeméttermeléssel jár, hiszen nem bírunk mindent megenni” – mondta Gidi Kroch, a Leket igazgatója. „A legtöbb élelmiszer az otthonokban kerül a kukába. Ennek a hibás vásárlási szokások és a megtévesztő reklámok az okai. Sokkal többet vásárolunk és főzünk, mint kellene, s ennek az a következménye, hogy sok étel a szemétben végzi” – tette hozzá.

A szeméttermelés második helyezettjei a szállodák, ahol szintén sokan több étel és ital áll rendelkezésre a vendégek számára, mint amennyit valóban elfogyasztanak. „Mindig sok étel marad meg, mert a szálloda sokkal több ennivalót készít, mint amennyi a vendégek igénye. Ez különösen igaz az olyan csúcsszezonban, mint peszách. Korábban az Egészségügyi Minisztérium előírásai miatt nem adományozhattuk el a megmaradt élelmiszereket, így ki kellett dobnunk. Manapság azonban szinte semmi sem megy a szemétbe, köszönhetően a Leket közreműködésének. A szervezet segítségével naponta mintegy 800 adag ételt adományozunk.” – mondta Sároná Láháv, az Éjláton működő U Coral Beach Club Hotel élelmiszer-beszerzési menedzsere.

2019-ben 1875 milliárd Ft értékű élelmiszer veszett kárba Izraelben, számolt be a Leket. Mindeközben az átlagos izraeli család a jövedelme 17%-át költi élelmiszerre és 465 000 háztartásban számoltak be arról, hogy nehézséget okoz a megfelelő mennyiségű élelem beszerzése. A Leket összesen 18 500 tonna friss élelmiszert és 2.4 millió adag ételt tudott megmenteni 2020-ban, és ezt negyedmillió rászoruló között osztották szét. A legtöbb élelmiszert a hadseregtől szerezték, ahonnan 50 000 adag étel érkezett.

A szervezet egyik partnere a Tel-Aviv déli, elszegényedett részén működő Peszja Konyhája, mely naponta ezer adag étel oszt ki. Az alapanyagok a Leket által megmentett élelmiszerek jelentik, évi 500 tonna mennyiségben. „Azért hoztuk létre a konyhát, hogy legyőzzük az éhínséget Dél-Tel-Avivban. Segítjük az itt élő közösségeket, legyen szó idősekről, menhelyen élő nőkről, menekültek gyermekeiről, hajléktalanokról, drogosokról vagy prostituáltakról. A Leket kapcsolatban áll a sok alkalmazottat foglalkoztató és etető cégekkel, mint például a Google, a Waze vagy az Elektromos Művek. A tőlük összegyűjtött készételeket például rögtön a hajléktalanszállóra visszük. Ami tehát megmarad a Google-nál az ebédből, azt a rászorulók megkapják vacsorára. Ha az összes feleslegessé váló élelmiszert össze lehetne gyűjteni, akkor felszámolhatnánk az éhínséget egész Izraelben. De ez igaz a világ többi részére is” – mondta Gidon Ben Ámi, a Peszjá Konyhája vezetője.

zsido.com

Forrás: Ynet

 

Megszakítás