David Bannett számos olyan technológiai újítást talált fel, mely könnyebbé tette a szombat megtartását. Találmányait nem védette le, mert az egyetlen célja az volt, hogy „erősítse a szombattartást és segítse a zsidó népet” – írja az Arutz7.

A tudósként, mérnökként és feltalálóként is működő Bannett száz éves korában hunyt el január 26-án, mindössze néhány hónappal felesége halála után, akivel 75 éven át éltek együtt.

Legismertebb találmányai közé tartozott a szombati lift, mely egy előre beállított programot követve folyamatosan

Sábeszi lift kapcsolója/Wikipédia

működik, minden egyes emeleten megállva, így használata (a döntvényhozók nagy többségének véleménye szerint) nem ütközik tilalomba szombaton és nagyünnepekkor.

Egy másik fontos találmánya a kohénok, azaz a bibliai Áron leszármazottai számára teszi lehetővé, hogy úgy léphessenek be kórházakba, hogy ne kerüljenek egy térbe halottakkal, ami tiltott számukra.

David Bannett az Egyesült Államokban született 1921 októberében. Tehetsége hamar megmutatkozott: 16 évesen érettségizett, majd egyetemre járt, ahol fizikát és matematikát tanult. A második világháború alatt radarkezelésre oktatta az amerikai hadsereg katonáit és a Hágáná, a szentföldi zsidó közösség fegyveres alakulatának azon harcosait is, akik az Egyesült Államokba utaztak továbbképzésre.

Ezt követően radar- és repülőgép-alkatrészeket csempészett a függetlenségi háborúját vívó Izraelbe, köztük darabjaira szerelt Mustang P-52-es vadászgépeket is. Miután az FBI leleplezte, menekülnie kellett Amerikából. 1949-ben feleségével és két gyermekével Izraelbe vándorolt, ahol technológiai képzést tartott a katonák számára, továbbá katonai felhasználású berendezéseket fejlesztett. A háború után ő volt a Bár-Ilán Egyetem egyik első fizika professzora, de tanácsadóként segítette az izraeli titkosszolgálatokat is. Később a Háláchá és Tudomány Intézetének munkatársa lett az alapító Lévi Jicchák Halperin rabbi mellett.

Elsősorban a modern technológia és a szombattartás kapcsolatát kutatta, és olyan találmányokkal rukkolt elő, mint a már említett szombati lift vagy a kórházakban használatos szombati telefon.

Számos olyan berendezés fűződik a nevéhez, mely az úgynevezett „grámá” elvén nyugszik. Ennek lényege, hogy indirekt módon hoz működésbe elektromos vagy mechanikus szerkezeteket, és így – szükséghelyzetben – szombatszegés nélkül lehet használni azokat. Elsősorban az egészségügyben és a hadseregben veszik nagy hasznát találmányainak.

Bannett egyébként neves sófárfújóként is ismert volt. 82 éven át töltötte be ezt a fontos pozíciót ros hásáná ünnepén.

Az elhunyt egyik unokája, Ámicháj így emlékezett meg nagyapjáról: „Nagyapám igen különleges ember volt, aki nagyon sokat tett Izrael biztonságáért és Izrael földjének újjáépítéséért. Fontos volt számára a Tóra és a modern világ összehangolása. Találmányait nem védette le, mert az egyetlen célja az volt, hogy erősítse a szombattartást és segítse a zsidó népet”.

Menáchem Perl rabbi, a technológiát a vallásgyakorlat szolgálatába állító Comet Intézet egyik vezetője a következőt tette hozzá: „Dávid Bannett különlegesen tehetséges mérnök és szilárd értékrenddel bíró ember volt. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy tanulhattam a kitartásából, az elszántságából és a szerénységéből. Részvétemet fejezem mi az egész család számára”.

 

Megszakítás