E különleges asszonnyal kapcsolatos tudnivalókat a chabad.org szedte csokorba.

1. Rut a betérők példaképe

A zsidóságba betérő nők közül sokan választják a Rut nevet, és ez nem véletlen: Rut, akinek a történetét az ő nevét viselő könyvben olvashatjuk, igaz betérő volt, aki őszinte lélekkel hagyta el bálványimádó kultúrája kényelmét és teljes szívével vette magára a Tórát és a micvákat.

2. Moávi hercegnő volt

Bár a Tánáchban, vagyis a zsidó Bibliában nem szerepel ez az információ, a hagyomány úgy tartja, hogy Rut Eglon moávi király leszármazottja volt. Ő és nővére, Orpá a gazdag zsidó férfi,Elimelech két fiához ment feleségül. Elimelech az izraeli Betlehemből érkezett Moáv földjére a szentföldi lakosságot sújtó éhínség miatt. Elimelech és két fia azonban igen hamar meghalt, és így két fiatal, gyermektelen özvegy maradt a két fiú után.

3. Követte anyósát, Naomit

Rut és Orpá szorosan kötődött anyósához, Naomihoz, akinek a neve azt jelenti, hogy „kellemes”. Amikor Naomi meghallotta, hogy elmúlt az éhínség Izraelben, elhatározta, hogy visszatér népéhez. Bár eredetileg mindkét menye vele akart tartani, Naomi győzködte őket, hogy maradjanak a hazájukban, ahol könnyebb és kényelmesebb életük lesz. Orpá visszafordult, Rut azonban kitartott az idős asszony mellett.

4. elhatározta, hogy csatlakozik Naomi népéhez

A Naomi és Rut közt folyó beszélgetés során hangzik el a híres mondat (Rut 1:16-17): „Ne unszolj engem, hogy elhagyjalak, visszatérve mellőled; mert ahová te mész, megyek én s ahol meghálsz, hálok meg én, néped az én népem, istened az én istenem; ahol meghalsz te, halok meg én és ott akarok eltemetve lenni.” Bölcseink szerint nemcsak arról van itt szó, hogy nem akarta elhagyni szeretett és csodált anyósát, hanem arról is, hogy magára vette a Tórát, annak legnehezebb részeivel együtt. Ennek alapján a zsidó vallási bíróságok is igyekeznek megbizonyosodni arról, hogy a betérés előtt álló személy tudatában van a zsidó vallásgyakorlat kihívásainak és nehézségeinek.

5. Eltartotta anyósát

A Tóra arra kötelezi a földek gazdáját, hogy a mező szélét, illetve az ottfelejtett gabonát hagyja meg a nélkülözőknek. Hogy anyósát eltartsa, Rut kiment a mezőre, hogy begyűjtse az ottfelejtett termést.

6. Visszafogott szerénysége keltette fel Boáz érdeklődését

Boéz a helyi zsidó közösség egy vezetője és Naomi távoli rokona volt. Feltűnt neki, hogy Rut mindig a mező szélén ül, nehogy felhívja magára a figyelmet, és az is, hogy soha nem vett magához egyszerre három kalászt, mert az már olyan mennyiség, ami nem a nélkülözőket, hanem a tulajdonost illeti. Egy kis kérdezősködés árán megtudta, hogy Rut távoli rokona, Naomi korábbi menye. Nagylelkűen meghívta őt, hogy az ő mezején szedegessen és egyen-igyon a béreseivel. A béreseknek pedig meghagyta, hogy mindenképpen hagyjanak Rut számára „megtalálni való” gabonát. Így folyt ez a betakarítás végéig.

7. Technikai nehézségek akadályozták az egybekelésüket

Amikor elérkezett a cséplés ideje, Naomi azt mondta Rutnak, hogy a legcsinosabb ruhájába öltözve, frissen megmosakodva lepje meg a mezőn alvó Boázt. Amikor a férfi felébredt, elmondta neki, hogy ki ő és arra kérte, vegye feleségül, és egyben vegye meg azt a mezőt, amely korábban Naomi családjáé volt. Néhai férje unokatestvéreként Boáznak kötelessége volt elvenni Rutot feleségül (ez a sógorházasság) és visszaszerezni a családi földtulajdont. Boáz beleegyezett, ám azt is megmondta Rutnak, hogy néhai férjének van közelebbi rokona is, akinek elsőbbségi joga van a házasságra. Amikor a másik férfi elutasította az ajánlatot, Boáz kötélnek állt.

8. Rut Dávid király őse volt

Rut és Boáz fia Oved volt, az ő nevelésében Naomi önfeláldozó nagymamaként vett részt. Oved fia volt Jisáj, az ő fia pedig Dávid király.

9. Örökségét zsidó nők viszik tovább

Rut könyvét akár Boáz könyvének is hívhatnák, hiszen Boáz korának egyik fontos zsidó vezetője volt, és Júda törzsének tagja. Mégis Rut könyveként emlegetjük. A lubavicsi Rebbe szerint ez a zsidó nők központi szerepét hangsúlyozza, hiszen ő határozza meg a következő nemzedék útját és ő az, aki a jövőbeni megváltás felé vezető utat egyengeti. A megváltás pedig Rut egyik leszármazottja által következik majd el.

10. Történetét sávuotkor olvassák fel

Van, ahol az egész éjszakán át tartó tanulás, a „tikun léjl sávuot” során, mások nap közben, az istentisztelet részeként hangzik el. Miért?

a) Sávuot Dávid király, Rut dédunokája születésnapja és egyben halálozási évfordulója.

b) A Rut könyvében leírt betakarítás jól illeszkedik sávuothoz, ami a tóraadás mellett a betakarítás ünnepe is.

c) Rut igaz betért volt, aki teljes szívével fogadta magáévá a Tórát. Sávuotkor bizonyos értelemben mindannyian betértek vagyunk, hiszen éppen akkor vettük magunkra a Tórát és annak minden aspektusát.

 

Megszakítás