Lévi Jicchák Schneerson rabbi, a hetedik lubavicsi Rebbe édesapja hatalmas tudású és nagyra becsült vezető, valamint híres kabalista volt. Több mint három évtizeden át szolgált Jekatyerinoszláv (Dnyipró) rabbijaként és a Szovjetunió korai, sötét éveiben kulcsszerepe volt a zsidóság életben tartásában, írja a chabad.org írása, mely tizenegy pontban szedte össze a legfontosabb tudnivalókat Lévi Jicchák rabbiról.

1. Az ukrajnai Dobrjanka szülötte

1878-ban, niszán hó 18-án született Báruch Snéur Zálmán Schneerson és Zelda Ráchel Chaikin gyermekeként. A harmadik rebbe, a Cemách Cedek ükunokája volt. Nagybátyja, Joel Chaikin Dobrjanka rabbija volt, és korai éveiben ő volt Lévi Jicchák tanítója.

2. Az ötödik rebbe javaslatára házasodott

Az ötödik rebbe, Sálom Dovber Schneersohn rabbi felismerte a fiatalember hatalmas tehetségét, és ő javasolta, hogy vegye feleségül a nyikolájevi Mmeir Slomó Janovszki lányát, Chánát. Az esküvőre 1900 nyarán került sor Nyikolájevben. Lévi Jicchák rabbi ezt követően egyre több közösségi feladatot vállalt magára.

3. Elsőszülött fia, a Rebbe Nyikolájevben született

1902 tavaszán üdvözölhette Lévi Jicchák rabbi és Cháná rebecen elsőszülött fiát, akinek körülmetélési ünnepségére éppen az édesapa 24. születésnapján került sor. A kisbaba a Menáchem Mendel nevet kapta őse, a harmadik rebbe, a Cemách Cedek után. az ő nyomdokain haladva végül belőle is a mozgalom vezetője lett, a Chábád hetedik rebbéje. Második fiuk, Dovber (Berel) 1904-ben, a harmadik, Árje Leib (Léjbel) pedig 1909-ben született. Ebben az időszakban a család Nyikolájevben élt és Lévi Jicchák rabbi sokat tanult.

4. A briszki Chájim Soloveitchik rabbi avatta rabbivá

Az ötödik rebbe 1905-től fogva keresett Lévi Jicchák rabbi számára megfelelő rabbiszéket. Az egyik közösség kikötötte, hogy vezetőjének a híres talmudtudóstól, a briszki Chájim Soloveitchik rabbitól kell szmichát, rabbidiplomát kapnia. Így történt, hogy Sálom Dovber rabbi Briszkbe küldte őt, ahol bonyolult kérdésekre kellett felelnie, és Chájim rabbi rendkívül elégedett volt a válaszokkal.

Ismerje meg a Rebbe édesapját

Áv hónap 20-án emlékezünk meg a Rebbe édesapja, Lévi Jicchák Schneersohn rabbi jorcájtjáról.

5. 1909-ben lett Jekatyerinoszláv (Dnyepropetrovszk, később Dnyipro) rabbija

Ebben a minőségében több mint harminc éven át fáradozott közössége vallási jogaiért, és látta el a közösség tagjait mindennel, amire testileg és lelkileg szükségük volt. Abban az időszakban, amikor aki csak tehette, menekült a Szovjetunióból, nehogy száműzzék vagy még rosszabb történjen vele, Lévi Jicchák rabbi több szentföldi meghívást és rabbiállást utasított vissza, hogy a közösségével maradjon.

6. Fáradhatatlanul dolgozott humanitárius ügyek érdekében

Az első világháború első éveiben az orosz hadsereg Kelet felé költöztette erőszakkal a front közelében élő zsidó lakosságot. Jekatyerinoszláv zsidó közössége nagyszámú menekültet fogadott be és Lévi Jicchák rabbi Cháná rebecennel együtt rengeteget fáradozott az érdekükben. A továbbiakban a város több alkalommal cserélt gazdát, de akárki is tartotta kezében a hatalmat, a zsidókkal mindenképpen kegyetlenül bántak.

7. Segített az ötödik rebbe halála után betölteni az űrt

1920-ban niszán hó másodikán (március 21.), a szovjet elnyomás sötét napjaiban elhunyt az ötödik rebbe, Sálom Dovber Schneersohn, a rebbe Rásáb. Hatalmas csapást jelentett ez a szovjetunióbeli zsidóság számára. Az ötödik rebbe egyetlen fia, Joszef Jicchák rabbi a Chábád vezetőihez fordult segítségért, és ők, köztük Lévi Jicchák rabbi segítettek neki a közösség újjáépítésében és támogatták minden lépést. Ennek nyomán később mind Lévi Jicchák rabbit, mind a hatodik rebbét, Joszef Jicchák rabbit letartóztatták a szovjet hatóságok.

8. 300 vendég ünnepelte vele fia esküvőjén, melyen ő maga nem jelenhetett meg

1927-ben, miközben a kommunizmus szorítása még erősebb lett, Joszef Jicchák rabbit letartóztatták és Rigába száműzték. Addigra elsőszülött fia, Menachem Mendel már a Rebbe lányának kérője volt, ám különféle okok miatt az esküvőre csak 1928 novemberében kerülhetett sor. A fiatal pár abban reménykedett, hogy Lévi Jicchák rabbi és Cháná rebecen engedélyt kap a szovjet hatóságoktól az esküvőn való részvételre, azonban nem így történt. Cháná rebecen saját otthonukban rendezett ünnepséget, távol az esküvő valódi helyszínétől. Kevesebb mint harminc embert vártak – a veszélyek ellenére több mint háromszázan jelentek meg és hajnalig ünnepeltek közösen.

9. Hajnali háromkor tartóztatta le a titkosrendőrség

1939 márciusának egy napján hajnali háromkor jelent meg a szovjet titkosrendőrség négy tagja a Schneerson család otthonában. A házkutatás és a rabbi kéziratainak elkobzása után a rabbit letartóztatták és bebörtönözték a zsidóság terjesztésének „bűne” miatt. Több mint egyévnyi kihallgatások után Moszkvába vitték „tárgyalásra”, ahol ötéves kazahsztáni száműzetésre ítélték. Chialiban nagyon nehéz soruk volt, a rabbinak és feleségének még a legalapvetőbb szükségleteket is nélkülöznie kellett. A rebecen mindent megtett, hogy férje továbbra is írhasson: növényekből főzött tintát, hogy legyen mivel írnia.

10. Kabalista volt

Lévi Jicchák rabbi egész életében rengeteget írt. A háláchikus kérdésekre adott részletes válaszokon kívül sokat írt a kabaláról, a Tóra rejtett aspektusairól. Ezen írások egy részét az NKVD emberei elkobozták, de Cháná rebecen közbenjárására sikerült visszaszerezni azokat. Sajnos, amikor Cháná rebecen önként csatlakozott férjéhez a száműzetésben, ezeket a dokumentumokat hátra kellett hagynia. A kéziratokat feltehetőleg a nácik gyűjtötték össze és soha nem szolgáltatták vissza azokat jogos tulajdonosainak. Így Lévi Jicchák rabbinak csipán azon írásait ismerjük, melyeket a kazahsztáni száműzetésben írt, és melyeket később Cháná rebecen New Yorkba csempészett. A Rebbe évtizedekkel később sajtó alá rendezte az írásokat, melyek Likutéj Lévi Jicchák címen jelentek meg egy ötkötetes sorozatban.

11. A száműzetés éveiben halt meg

Ötéves száműzetésének végéhez közeledve Lévi Jicchák rabbi egyre gyengébb lett. A kazahsztáni Almtai zsidó közösségének sikerült engedélyt szereznie arra, hogy a rabbi Almatiba költözzön. Erre 1944 nyarán került sor, ám a rabbi nem sokkal később, áv hónap huszadikán elhunyt. Sírja a mai napig Almatiban található. Felesége, Cháná rebecen és fiuk, Menachem Mendel rabbi, a későbbi Rebbe elmenekült és végül New Yorkba költözött.

 

Megszakítás