Rémisztő jelenség, hogyan bukkannak fel újból a horogkeresztes falfirkák, a náci karlendítések stb. Mintha a holokauszt – s mostmár október 7. – súlya nem lenne elég a zsidóknak és a világ jobb érzésű felének, erre még nácikat idéző, riasztó jelenségekkel is meg kell birkózni.
A náci ideológia nem nevetséges, azonban a nevetés mindenkire jótékony hatású lehet. Leah Grisham, a kveller.com szerzője most 10 olyan alkotást gyűjtött össze a popkultúrából, melyben végülis a zsidók emelkednek felül az elnyomóikon.
Lássuk hát az amerikai írónő, Leah Grisham tízes listáját, filmekről, sorozatokról vagy éppen könyvekről, melyekben a náci gyűlölködőket és módszereiket lekicsinylik, kvázi gondolatbeli bosszút állnak rajtuk.
Producerek („The Producers”), 1967-ből
A Producerek Mel Brooks szatirikus filmvígjátéka, mely témájánál fogva a kezdetektől botrányosnak számított, ám idővel kultikussá vált. A történet egy öregedő és korrupt színházi producerről, Max Bialystockról (Zero Mostel) és egy neurotikus könyvelőről, Leo Bloomról (Gene Wilder) szól, akik összeállnak, hogy megcsinálják a szerintük tökélet csalást: túlárusítsanak egy bukásra ítélt darabot. A darab pedig nem másról szól, mint Hitlerről és a nácikról…
Lenni vagy nem lenni („To Be or Not to Be”), 1942-ből, majd 1983-ból
Eredetileg az amerikai-német zsidó Ernst Lubitsch írta és rendezte, majd mintegy négy évtizeddel később Mel Brooks vette újra elő a történetet. A film(ek) egy varsói színházi társulat náciellenes ellenállásának valószínűtlen történetéről szól(nak). Arról, hogy a színészek, hogyan álcázzák kreativitásukkal ellenállásukat, hogy a megszálló nácikat időről időre átverjék.
Jojo Nyuszi („Jojo Rabbit”), 2019-ből
Az előző filmprodukciókhoz hasonlóan ez is egy zsidó rendező, Taika Waititi képzeletében született meg. Felkavaró, egyben vicces történet a Hitlerjugend egy fiatal tagjáról, akinek képzeletbeli legjobb barátja Adolf Hitler, miközben édesanyja (Scarlett Johansson) az ellenállás tagja, aki egy zsidó kislányt bújtat a padlásukon. Ja, és a slusszpoén, hogy bajszos, mindig ideges Hitlert a film rendezője, a zsidó – és színesbőrű – Waititi játssza.
Vadászok („Hunters”), 2020–2023 között
Jordan Peele, David Weil (egy auschwitzi túlélő unokája) és Nikki Toscana közös alkotása, egy két évados, összesen tizennyolc epizódos sorozat, a bosszúálló műfaj egy mestermunkája. Valószínűtlen tagokból álló náci-vadász csapat története, akik megpróbálják megakadályozni a „Negyedik Birodalom” létrejöttét a hetvenes évekbeli New Yorkban. A sorozat megítélésének különösen jót tesz, hogy a fikciót tényekkel ötvözi.
Kavalier és Clay csodálatos kalandjai („Amazing Adventures of Kavalier and Clay”), 2000-ből
Michael Chabon Pulitzer-díjas regénye minden képregény-rajongónak kötelező olvasmány. A könyv 1939-ben játszódik és két Brooklynban élő zsidó unokatestvér fasizmus elleni küzdelméről szól. Joe Kavaliernek Prágából sikerül az Egyesült Államokba menekülnie, ahol Sammy Clay unokatestvérénél kezdhet új életet. Közös vállalkozásba kezdenek és megalkotják a Szabadulóművész című szuperhősös képregényt, melyet Joe rajzol és Sammy ír. Külön ki sem kell emelni, hogy a képregényhősök nácikat, sőt, magát Hitlert is legyőzik.
A zsidó brigád („The Jewish Brigade”), 2013-ból
Egy történelmi fikciós képregény a belga Marvano-tól, melyet 2021-ben Montana Kane fordított angolra. Az alkotás egy kizárólag zsidókból álló brit hadiegység tagjainak hőstetteit követi nyomon, mely a második világháború után gyáva módon szökésben lévő nácikat kutatja fel, miközben a túlélő zsidóknak segít a Szentföldre jutni. A zsidók lelki erejét, kitartását és bátorságát mutatja be.
A túlélő („The Survivor: How I Made it Through Six Concentration Camps and Became a Nazi Hunter”), 2023-ból
A – magyarul egyelőre még nem elérhető – könyvet Josef Lewkowicz és Paul Calvin írta náci-vadászokról. A nagysikerű munka valós történeteket mutat be, közöttük a több gettót és haláltábort is túlélt Lewkowicz-ét, aki elmeséli hogyan változtatta a holokauszt átélt borzalmait, szenvedéseit az igazságszolgáltatás erejévé, hogy a második világháború után nácikra kerített kézre.
A zsidó („A Yid”), 2017-ből
A feketehumorral átitatott – magyarra még nem fordított – történelmi fikció gazemberei Sztálin és a KGB emberei, akik folyamatos zsidóellenes politikát folytatnak. A történet középpontjában egy idősödő színész, Solomon Levinson áll, akit le akarnak tartóztatni, ám a KGB többet kap, mint amire számít. A regény sok hasonlóságot mutat Quentin Tarantino Becstelen brigantyk című filmjével, csak itt az olvasó a szovjetek antiszemitizmusát ismeri meg.
Varsó istennője („The Goddess of Warsaw”), 2024-ből
Lisa Barr legújabb regénye – mely magyarul még nem elérhető – egy náci bérgyilkos, ellenállási mozgalmi nőről szól, akiből ráadásul hollywoodi sztár lesz. A könyvben megformált bátor, erős és ennyire összetett női karakterrel még nem igazán találkozhattunk a lapokon.
Varázslatos találkozás („Magical Meet Cute”), 2024-ből
Kissé meglepő talán, hogy a lista végét egy romantikus regénnyel zárjuk. Ám Jean Meltzer amerikai írónő legújabb könyve a neonácizmus és a modernkori antiszemitizmus momentumai mellett pereg le. A regény főszereplője egy célzott antiszemita támadás után annyira sebezhetőnek érzi magát, hogy részegen egy gólemet formáz agyagból, hogy az majd megvédje… S persze a boldog vég mellett, mert nem árulunk el nagy titkot: a rosszfiút elkapják, komoly olvasmány a 21. századi zsidó emberek életéről, melyet sajnos időnként, még napjainkban is az antiszemitizmus kísér.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.