Szinte pontosan egy évvel a tavalyi után, a múlt héten másodszorra volt a budavári imaház vendéglátó ott­ho­na egy különleges nyári nap­közis tábornak. A július 5–9. kö­zött tartott programot, melyet a gyerekek egymás között sok­szor csak mint a „zsinis tábort” emlegettek, Klein Judit és Wájnberger Viktória pedagógusok szer­vezték kisiskolásoknak, jobbkezük pedig Judit leánya, Sós Noémi volt.

Középkori környezetben, több ezer éves zsidó történetekről a 21. század technikájával és értelmezéseivel tanulhattak a résztvevők, akiknek nem volt is­meretlen a helyszín, hiszen a ko­ro­navírus-járvány előtt Klei­n Juditék minden hónapban itt tartották a vasárnapi iskolájukat, illetve tavaly már a nyári táborukat is.

Klein Judit elmondta, hogy míg az előző évi táborban a kifejezetten zsidó témájú foglalkozásokat elsősorban nekik, a szervezőknek kellett előkészíteniük (tavaly a Noé bárkájának története körül forogtak a programok), addig idén a 6–13 évesekből álló csoportban a gyerekek már annyit komolyodtak, hogy a korosztályukhoz képest kifejezetten meglepő témák iránt kezdtek érdeklődni. Faith Ásert, a zsinagóga rabbiját, aki délutánonként tartott egy-egy „kerekasztal-tanítást”, a legkülönfélébb zsidó misztikai kérdésekkel ostromolták. A lélekvándorlás különösen érdekelte az ifjúságot. De nemcsak a rabbi, hanem a budavári rebecen, Faith Ráchel is részt vett a programokban, ő elsősorban héberül tanította a gyerekeket.

Sokat fejlődött tehát az összeszokott társaság, de persze ez nem jelentette azt, hogy ne lett volna a mostani tábornak is témája. A hét a középkor köré épült, melyet nem titkolt módon a bázis ihletett meg. Judit és Viki a közeli Budapesti Történeti Múzeumba szervezett több programot, ahol a múzeum egy kollégája vezette be a csapatot a különböző feltárások, az archeológia rejtelmeibe.

A gyerekek pedig nemcsak a BTM-ben jártak, hanem a Zenetörténeti Múzeumba is ellátogattak, majd Gordon Teodóra klarinéttanár segítségével egyes hangszerekkel, a klezmerzenével és más zsidó dallamokkal közelebbről is megismerkedtek.

A meleg ételeket most is az Óbudai Kóser Catering biztosította, míg a hidegétkezést a zsinagóga konyhájában készítették elő. A kóserság nem csupán a felnőttek feladata volt, hanem a gyerekek is beletanulhattak a rituális konyha szabályaiba, sőt még egy hatalmas párve pizzát is sütöttek, melyhez a zöldségek mellett kizárólag növényi sajtokat használtak fel. Pénteken természetesen volt bárcheszsütés is. Az elkészült bárcheszt az esti zsinagógai vagy otthoni kidusokon lehetett elfogyasztani.

Gratulálunk a szervezéshez és sok sikert kívánunk a továbbiakra!

 

Megszakítás