A háredi férfiak között háromszor olyan gyakori a rövidlátás, mint más csoportokban. A kutatók a tanulási módszerüknek tulajdonítják ezt, írja a TOI.

A Hádászá Főiskola szakértői azt figyelték meg, hogy az ultraortodox férfiak általában sokkal közelebbről nézik a tanulmányozott könyvet – ami vallásos irodalmat, elsősorban a Talmud köteteit jelenti -, mint mások. Szerintük ez az oka annak, hogy – egy 2019-ben végzett kutatás szerint – míg a nem vallásos izraeli férfiak harminc százaléka visel szemüveget, addig a hárediek körében a férfiak 82 százaléka szemüveges.

Ariela Gordon Sáág, a Hádászá Főiskola szemészprofesszora szerint ez rendkívül figyelemre méltó:

„Ezek az emberek hasonló génállománnyal rendelkeznek és ugyanott laknak. Nem a világ két ellentétes pontján élő két eltérő népcsoportról beszélünk.”

Az általa vezetett kutatásban az alanyok könyvből olvastak, írtak, illetve tabletet használtak. A könyv, a papír, illetve a tablet szemtől való távolságát elektronikus eszközökkel mérték. A hárediek 37 centiméterről olvasnak, átlagosan négy és fél centivel közelebbről, mint a nem-háredi népesség, íráshoz és a tablet használatához három és fél centivel közelebb helyezkedtek el.

„Most először állapítottuk meg objektív eszközökkel, hogy a háredi férfiak másoktól eltérően használják a látásukat… A háredi férfiak nagyon sok időt töltenek apró betűs, sűrűn szedett szövegek olvasásával, mint például a Talmud vagy Rási magyarázatai. Úgy tűnik, ez a tény befolyásolja az olvasási szokásaikat, ami viszont a látásukra van hatással.”

A csapat most háredi nők látását vizsgálja. Mivel ők szignifikánsan kevesebb időt töltenek vallásos szövegek tanulmányozásával, mint a férfiak, ha náluk is csupán átlagos mértékű rövidlátás tapasztalható, az még inkább megerősíti a hipotézist. A háredi férfiak jellemzően jóval több időt töltenek belső térben, mint a szabadban. A professzor asszony szerint ez is hatással lehet a látásukra. A jövőben ezt az eshetőséget is szeretné vizsgálni.

Sáág azt mondja, hogy amennyiben sikerül kimutatnia az ok-okozati viszonyt a közeli olvasás és a rövidlátás között, akkor olyan gyakorlati tanácsokkal segíthetik a közösség tagjait, mint például a szövegek nagyobbra nyomtatása vagy tableten keresztül való olvasása, hiszen az elektronikus eszközön igény szerint nagyíthatók a betűk.

Fotó: Yossi Fajnland

Megszakítás