Egy izraeli start-up, a DeepOptics olyan szemüvegeket készít, melyek szükségtelenné teszik a drága és sokszor kényelmetlen multifokális lencsék használatát. Csak a kereten kell végighúzni az ujjunkat és a csodaszemüveg máris fókuszt vált.

A keret az üvegben található pixelek fókuszváltásának köszönhetően egyszerűen és észrevétlenül képes a szemüveg speciális lencséjét annak megfelelően, hogy közelre vagy távolra akarunk nézni vele. Egy simítás a kereten és a távoli hegyek élesek lesznek, még egy simítás és a könyvünkbe mélyedhetünk anélkül, hogy a multifokális lencsék használatánál megszokott ám igencsak kényelmetlen pózban kellene tartanunk a fejünket.

A tel-avivi székhelyű DeepOptics szemüvege egyelőre csak napszemüveg formájában érhető el, de már dolgoznak a mindennapi használatra szánt szemüvegeiken is. Ára is vonzó, a Kickstarter weboldalon 229 dollárért (69 ezer Ft) lehet előrendelni, ami izraeli viszonylatban a hasonló hagyományos, progresszív lencsével ellátott szemüvegek árának negyede-ötöde. Az első darabok már előrendelhetők és a cég ígérete szerint 10 hónapon belül lesznek elérhetők. A négy különböző színben megvásárolható napszemüvegből már több mint ezer darabot rendeltek világszerte.

Az egyik fejlesztő kutató, Alex Álon magyarázata szerint a DeepOptis napszemüvegeiben folyékony kristályrétegek vannak, melyeket apró pixelekre bontottak fel. Ezek a kristályok a pixelek minden egyes pontján képesek megfordulni. Amikor viselője megsimítja a keretet, a homlok felőli részen található apró processzor az adott személy szemének megfelelően icipici pixelek millióinak adja ki az utasítást a lencsén belül, hogy változtassák meg a státuszukat annak érdekében, hogy a távoli tárgyak kerülhessenek fókuszba. A szemüveghez szintén nagyon kicsi, feltölthető elem tartozik. Az elemet naponta kell feltölteni. Amennyiben véletlenül kifogyna az elem, akkor sincs baj, távollátásra még mindig kiválóan alkalmas a szemüveg.

Becslések szerint a Földön nagyjából 1,8 milliárd ember küzd azzal a problémával, hogy 45 éves koruk fölött a szemük nehezebben vált fókuszt. Ennek a változásnak köszönhető az is, hogy ebben az életkorban az emberek jelentős részének külön olvasószemüvegre van szüksége. Ilyen esetekben különösen zavaró a napszemüveg viselése, mert ha valaki a telefonjára szeretne tekinteni, akkor le kell vennie a napszemüveget hozzá. Tekintve, hogy az emberek átlagosan napi 58 alkalommal nézik meg a telefonjukat a felmérések szerint, ez meglehetősen sok fel-le vétellel járhat, ami nem tesz jót a szemnek. Ezért kezdte a cég a fejlesztést a napszemüveggel. A start-up eleinte olyan szemüvegek készítését tervezte, melyek 3D-s televízióknál lettek volna szükségesek. Mivel a technológia nem terjedt el, másfelé fordították a figyelmüket. „A már kifejlesztett technikát a látáskorrekció szolgálatába állítani – az eredetinél jóval nagyszerűbb és értékesebb lehetőség volt a számunkra” – mondta a cég elnöke, Járiv Hádád.

A szemüvegek Bluetooth útján csatlakoznak a viselők telefonjához és a szem változásával változtathatók lesznek a beállításai, így nem kell minden alkalommal új darabot vásárolni, csak a beállítást kell megváltoztatni. Sőt, több ember is használhat egy szemüveget, csak a megfelelő eszközhöz kell csatlakoztatni azt.

A Deep Optics alapítója a már fentebb idézett Hádád, Álon és Joáv Jádin, akik már korábban is dolgoztak együtt egy másik start-up cégben. „Az emberi látással való foglalkozás azonban új volt a számunkra” – mondta Hádád. A cég az Izrael központi részén fekvő Petách Tikvában felállított központjában 15 embert foglalkoztat és világszínvonalú támogatókkal büszkélkedhet. Emellett olyan versenytársakat tudhat magáénak, mint az Apple, mely hasonló eszköz kikísérletezésén dolgozik.

zsido.com

Forrás: JPress

Megszakítás