Az utókor felelőssége, hogy a gyermekeknek megtanítsa, milyen előzmények vezettek a holokauszthoz, és közösen kell fellépni, hogy az ne ismétlődhessen meg többé – nyilatkozta Takács Szabolcs, a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) magyarországi elnöke.
A Budapesti Olasz Kultúrintézet a magyar zsidókat mentő olasz Giorgio Perlasca emléke előtt tisztelgett. A Budafoki Dohnányi Zenekar koncertjét követően Takács Szabolcs úgy nyilatkozott, hogy Magyarország történelme nagyon fájó, egyik legtragikusabb időszakának tartja a holokausztot, amikor 600 ezer honfitársunk halt meg. legtragikusabb időszakának tartja a holokausztot, amikor 600 ezer honfitársunk halt meg. Közölte: a hétfői koncert a holokauszt egy olyan fejezetéről szólt, amely szintén része a magyar történelemnek, mégpedig az embermentők tevékenységéről.
Ismert embermentő volt Raoul Wallenberg, akinek 2012-ben emlékévet is szenteltek, de rajta kívül voltak más diplomaták is a negyvenes években Budapesten, akik hősiesen, a saját életüket kockáztatva mentettek embereket. Giorgio Perlasca olasz üzletember spanyol diplomataként 5200 honfitársunkat, magyar zsidókat mentett meg a holokauszt idején – mondta. Hozzátette: neki állítottak most emléket az olasz és az izraeli nagykövetséggel együtt rendezett koncerttel, amelyen Giorgio Perlasca fia, Franco is részt vett. A koncert programjában szerepel Moshe Zorman Giorgio Perlasca legszebb órája című darabjának magyarországi premierje.
1943 szeptembere után az olaszokat Magyarországon nem tekintették többé barátságos külföldieknek, és Perlascát is internálták. Megszökött, majd kapcsolatai révén munkát kapott a spanyol követségen. Ahogy a front közeledett, a spanyol nagykövet elhagyta Budapestet, és helyére Perlasca lépett. További spanyol menleveleket hamisított és védett házakat jelölt ki. A szovjet hadsereg megérkezéséig a helyén maradt, hogy gondoskodjon a zsidókról. Ezután elégette spanyol papírjait és ismét olasz üzletember lett.
Perlasca 1989-ben kapta meg A Világ Igaza izraeli állami kitüntetést.
MTI