A zsidóságban a temetés előkészítése, a halott felkészítése és a temetők gondozása különös jelentőséggel bír. Már a talmudi időktől tudunk szervezetekről, amelyek átvállalták a temetés előkészítésével kapcsolatos rituális teendőket.
Jól példázza ezt a talmudi történet, mely szerint Rab Hamnua egyszer egy idegen városban járva meghallotta, hogy valaki meghalt. Meglepve látta, hogy senki nem siet a halott körüli teendőket ellátni. Mikor megtudta, hogy a városban külön temetkezési egylet működik, amely ellát minden halott körüli teendőt, akkor megengedte az embereknek, hogy tovább dolgozzanak.
A hagyomány szerint az első Chevra Kadisát, temetkezési szentegyletet a prágai Löw rabbi hozta létre a XVI. század közepén. Az intézményesült Chevra Kadisák a XVII. századra váltak elterjedtté egész Európában. Magyarországon szinte minden hitközség elsőként megalapított szervezete a temetkezési egylet volt. Sok helyen a „chevre” beteglátogatással, a hátramaradottak gyámolításával és a halott lelkéért mondott imákkal is foglalkozott. Az egyletbe, amelyet a tagdíjakból működtettek, gyakran születéskor beléptették a gyermekeket.
Zájin Ádár, Ádár hó 7. (idén március 16.), Mózes mesterünk születésének és halálának évfordulója, Magyarországon hagyományosan a Chevra Kádisák napja volt. Ilyenkor a tagok böjtöltek, megvitatták az egylet ügyeit, a rabbik előadásokat tartottak, majd este, a böjt végeztével, halvacsorát rendeztek. A holokauszt során a Chevra Kádisák is eltűntek a közösségekkel együtt – már csak a nagyvárosokban működnek temetkezési egyletek. Közösségek hiányában a vidéki temetők elpusztultak: köveiket sokszor elhordták, kerítésük leomlott, a sírhantokat benőtte a gaz.
Ennek a helyzetnek a kezeléséhez nyújthat segítséget a miniszterelnökség által kiírt pályázat, mely a „gondozatlan, elenyészőben lévő zsidó sírkertek, sírhelyek” rekonstrukcióját támogatja. A pályázat célja emellett a fiatalok „zsidó kulturális örökséggel kapcsolatos tudásának gyarapítása”, olyan iskolai programokkal, amelyek során a tanulók részt veszt vesznek temető gondozásában és megismerkednek az egykori zsidó közösségek életével.
Steiner Zsófia