Különleges esemény helyszíne volt az újlipótvárosi Zsilip szomszédságában lévő Brooklyn Bagel: a Books and Bagels könyvklub első születésnapját ünnepelte a népes közönség. Ebből az alkalomból a klub megálmodói, Erdős Juci és Kis Adri meghívott több közkedvelt írót azok közül, akiknek a könyveit az elmúlt egy évben olvasták a klubtagok.

A találkozó elején Juci és Adri elmesélték, hogy miként találták ki a könyvklubot, hogyan jutottak egy feszes tempóban végigdolgozott munkanap után arra, hogy az olvasás és az olvasottak megbeszélése milyen felemelő, közösségépítő alkalom lehet.

– Ahogy valószínűleg sokan, úgy mi is azon kaptuk magunkat, hogy egyre kevesebb időnk jut az olvasásra, arra meg végképp nem fordítunk figyelmet, hogy a könyves élményeinket megvitassuk egymással. Azt vettem észre, hogy a beszélgetések egy társaságban mindig egy személyről, az ő adott problémáiról szólnak, ami természetesen fontos, de egyre ritkábban gondolkodunk közösen a világ dolgairól általában. Az fogalmazódott meg bennem tavaly tavasszal, hogy egy ilyen klub ennek adhatna teret – meséli Erdős Juci, az EMIH rendezvény és marketing vezetője.

– Egy-egy könyvben magunkra, a családunkra, az életünkre ismerhetünk, így kicsit más nézőpontot is adnak nekünk ezek a művek. Már az első alkalommal kiderült, hogy olykor egy ilyen klubest egyfajta „csoportterápiaként” is működhet, és szerencsére ennek és a jó hangulatnak hamar híre ment, így hónapról hónapra egyre népesebb társaság jött össze a Brooklyn Bagelben – veszi át a szót Kis Adri, az EMIH kommunikációs csoportvezetője.

Írók álarc nélkül

Megannyi izgalmas, valamilyen módon a zsidósághoz kapcsolódó könyv megvitatása után aztán a szervezők úgy döntöttek, hogy a könyvklub első születésnapját különleges vendégek társaságában ünneplik. Rubin Eszter, Hidas Judit, Rényi Ádám, Lugosi Viktória és Gárdos Péter örömmel fogadták el a meghívást, hiszen egy írónak mindig jó érzés, ha szeretik a műveit, az meg különösen, ha ezt el is mondják neki.

Kétféle alkotó létezik: olyan, aki szeret a műveiről beszélni és olyan, aki azt vallja, hogy az alkotások magukért beszélnek. Mindkét „típusból” kaphattunk ízelítőt, szemérmes alkotóból éppúgy, mint profin stand-upoló vendégből. Fehér Mariann műsorvezető kérdései fokozatosan nyitották meg a legzárkózottabb szerzőket is, akik egyre beljebb és beljebb engedték a hallgatóságot a lelkükbe, a motivációjukba és harcaikba – legyenek azok az önmagukkal megvívott csaták vagy az írás folyamán felbukkanó nehézségek. Ezért is érdemes ilyen közönségtalálkozóra eljönni: itt olyan arcukat is megmutatják az írók, amelyet máskor nem láthatunk.

A beszélgetés végén kedves gesztus volt az állandó klubtagok részéről, hogy felolvasták egy-egy kedvenc részüket a meghívott írók műveiből, főként olyanokat, amelyek különösen megérintették őket. Ezzel nem csupán visszajelzést adtak kedvenc szerzőjüknek, de kedvet csináltak az olvasáshoz azoknak is, akik még nem kapcsolódtak be a könyvklub életébe és most, ezen a rendezvényen még csak érdeklődőként vettek részt. Így vált a születésnapi esemény az ünneplésen kívül most is könyvklubbá, hiszen a felolvasók a saját gondolataikat és érzéseiket is megosztották velünk.

A születésnaphoz torta is dukál, majd a gyertyák elfújása és a torta elfogyasztása után lehetőség volt dedikálásra és kötetlen beszélgetésre a meghívott írókkal, a könyvklub vezetőivel.

Az ünnepek fontosak az életünkben, különleges események, amelyek megerősítenek minket abban, hogy érdemes folytatnunk a közösségépítést, mert a bennünket foglalkoztató kérdések megbeszélése – akár így, az irodalmon keresztül – erőt adnak a hétköznapokban elénk kerülő nehézségek megoldásában, identitásunk megerősítésében is.

Boldog születésnapot, Books and Bagels!

 

 

Megszakítás