Nem túl lélekemelő élmény a száz évvel ezelőtti zsidó felekezeti lapok hasábjaiból szemezgetni. Az ország lakói még nem ocsúdtak az első világháborús veszteségekből, a magyarországi zsidók lelkét pedig még több nyomja, hiszen alig heverték ki a vörös- majd fehérterror brutalitását, mely szervezett, nagyobb akcióknak köszönhetően az antiszemitizmus elszabadult, s annak a legkülönbözőbb formái sajnos a napi élet részévé vált.

Így hát a sok rossz között az ember megörül egy-egy pozitív hírnek, mint például dr. Tyrnauer Márk kinevezésének, mely pontosan az alábbi módon hangzott:

„Dr. Tyrnauer Márk, a miskolci törvényszéki vizsgálóbírót királyi ítélőtábla bíróvá nevezték ki. Dr. Tyrnauer Márk az ország legfényesebb képzettségű vizsgálóbíróihoz tartozik, nagy jogi tudása, hozzáférhetetlen jelleme a miskolci jogásztársadalom előtt becsültté, tiszteletté tették nevét. Dr. Tyrnauer táblabíró élénk részt vesz a zsidó hitéletben, tagja a miskolci izr. hitközség képviselőtestületének és az iskolaszéknek. Magas bírói kinevezése a mai időkben fokozott jelentőségű.”

Fontos a híríró utolsó mondata, hiszen jó képességű zsidó vallású jogtudorok, orvosok, mérnökök stb. jutottak már magas pozícióba. Tyrnauer bíró kinevezése tehát még a korábbi zsidó vallásúak díszes sorából is kiemelkedett, hiszen őt még a legsötétebb napokban is elismerték.

Kiváncsi lettem, ki is lehetett ő. Megtaláltam a nevét az eperjesi evangélikus kollégium egyik értesítőjében, s onnan lehet tudni, hogy 1877. október 23-án született a Sáros megyei Eperjesen (Prešov, Szlovákia). Rendszeresen felbukkan a neve miskolci bíróság tárgyalásai kapcsán, de sokat szerepel a különböző célokra, elsősorban a szegény és árva gyermekek megsegítését célzó adományozók sorában is.

Az 1938-as év júliusában még talán a száz évvel ezelőttinél is nagyobb örömet okozott, hogy Tyrnauer Márk tanácselnököt Horthy Miklós kormányzó kúriai bírói ranggal tüntetett ki, s ezzel a hivatali állásánál fogva kiérdemelte a „méltóságos úr” címet is.

Az egy évvel nyugállományba vonult, tisztességben megőszült méltóságos úr majdnem öt évig élvezhette nyugdíjas éveit. 1944. június 5-én viszont, amikor a miskolci gettót kiürítették, és az ott sínylődő embereket a Tatár utcai téglagyárba terelték át, akkor Tyrnauer méltóságos úr belehalt Kisfalvi Bertalan csendőr-főtörzsőrmester csapatának azokba az ütéseibe, amik a menet gyorsítását célozták.

Fotó: Wikipédia

Források:

Az eperjesi Ág. Hitv. Ev. Kerületi Collegium Értesítője, Eperjes: Kósch Árpád Könyvnyomtató-Intézete, 1893. 96. old.

„Hirek – Uj királyi táblabiró.”, Egyenlőség, 1922. 41. évf. 36. szám, 11. old.

„Hirek – Uj zsidó kuriai biró.”, Egyenlőség, 1938. 58. évf. 30. szám, 17. old.

Csíki Tamás, „A miskolci zsidóság a holocaust időszakában” in: Veres László, Viga Gyula (szerk.) A Herman Ottó Múzeum Évkönyve 40. Miskolc: Herman Ottó Múzeum, 2001. 343. old.

Megszakítás