Aki két és fél év alatt elolvasta az egész Talmudot – Elke Bentley 18 éves korára már hatalmas teljesítményt tudhat a háta mögött, írja a Forward.
Bár a nők körében sokáig tilos volt és napjainkban sem túlságosan elterjedt a Talmud tanulmányozása, a Brookline-ban lakó Elke Bentley családja mindig is támogatta a lány tanulmányait. Elke 14 évesen hajnali ötkor hallgatta a szorosan a fal mellé húzott karosszékéből apja kizárólag férfiaknak tartott, online Talmud-óráit. Kezében ceruzával, saját Talmud-kötete fölé hajolva jegyzetelt.
A dáf jomi, melynek keretében naponta egy oldalt tanulnak meg a Talmudból, tipikusan férfiak számára fenntartott, hét és fél éven át tartó projekt. Vannak azonban olyanok, akik ennél jóval rövidebb idő alatt fejezik be az egész Talmudot, és olyanok is akadnak, akik húszéves korukra már maguk mögött tudhatják e rendkívüli teljesítményt. Elke Bentley közéjük akart tartozni. A napokban, 18 éves korára sikerült teljesítenie elhatározását: több mint 2700, arámi és héber szöveggel, kommentárokkal és lábjegyzetekkel sűrűn teleírt dupla oldalt olvasott át 16 éves korától fogva, mindössze két és fél év leforgása alatt.
„Ha fiú lettem volna, talán nem fejeztem volna be az egészet”
– mondta a fiatal lány.
„Más dolgokat tanultam volna, mélyebben és többet. Sokkal több forráshoz is hozzáfértem volna. Részben azért akartam ezt teljesíteni, mert ehhez volt hozzáférésem. Még ha apám nem tartott volna dáf jomi órákat, akkor is találtam volna ilyeneket az interneten.”
A Talmud ilyen gyors átolvasását bekijutnak nevezik. Ez a nem elmélyült olvasás rendelkezik előnyökkel és hátrányokkal is. „Áttekintést ad: az ember megízlelheti, hogy mennyiféle dologról szól a Talmud” – mondta a zsidó tanulmányokat biztosító Drisha Intézet gimnáziumi programját vezető Leah Sarna rebecen. „Az ember rengeteg szót ismer meg és sokféle olyan koncepciót, melyekkel a lassabban, elmélyültebben haladó tanulók talán nem találkoznak. Másfelől viszont kimaradnak a klasszikus kommentárok, a kérdések és sok minden más is. Ha az ember ezt fiatalon végigcsinálja, nagyszerű rálátása lesz az egész Talmudra, és később visszatérhet, hogy lassan, az összes kommentárral együtt, minden kérdést feltéve áttanulmányozza újra. A két dolog egymásra épül”.
Bentley azt mondja, hogy mindennek ellenére számára a tanulás igazi módja nem az áttekintést adó bekijut, hanem a mélyebb megértést biztosító ijun. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy újra és újra áttanulmányozza majd a Talmudot.
A Drisha Intézetet az 1980-as években alapították Amerikában. Nők számára fenntartott jesivájuk 2018-ban nyílt meg Izraelben. Bár hivatalosan nem tartozik egyetlen irányzathoz sem, alapvetően ortodox tanulói vannak. A nemrég befejeződött tanévben Bentley is ebben az intézményben tanult. A fent idézett Leah Sarna volt az egyik tanára, és mély benyomást tett rá a lány eltökéltsége. Takarodó után Bentley és szobatársa Talmud-kötetekkel vonult a szobájába, ahelyett hogy a könyveket a bét midrásban (tanház) hagyták volna. Péntek esténként pedig nyitva tartották a szobájuk ajtaját, hogy a folyosóról bejövő fényben folytathassák a tanulást (a szombat törvényei miatt a szobában nem gyújthatták fel a villanyt).
„Meglehetősen szokatlan, hogy valaki az egész Talmudot befejezi ilyen fiatalon, legyen szó fiúról vagy lányról. Nők számára természetesen még inkább szokatlan, hiszen a nőknek hagyományosan nem volt hozzáférése ezekhez a szövegekhez vagy azokhoz a képességekhez, melyekre szükség van a szöveggel való megbirkózáshoz”
– mondta a rebecen. „Napjainkban a fiúknak még mindig sokkal-sokkal több lehetősége van [a talmudtanulásra], mint a lányoknak, még ott is, ahol a modern ortodox iskolák egyenlő oktatást biztosítanak fiúk és lányok számára.”
Bentley szülei és tanárai támogatásának tulajdonítja sikereit.
„Otthon nagyon fontos volt, hogy folyékonyan beszéljek héberül és jól értsem a bibliai hébert. A szüleimnek az volt a célja, hogy korlátlan hozzáférésem legyen a klasszikus zsidó szövegekhez”
– mondta a lány, akit nemcsak a szülei, hanem a tanárai is támogattak. Reggelente korán imádkozott, hogy még a talmudtanulás is beleférjen a napjába, az iskolában pedig engedélyt kapott, hogy – amennyiben közben az órákon is részt vesz – szabadon választott szöveget tanulmányozzon. „Úgy tekintettem a tanulásra, mint valamiféle sportteljesítményre, ami nagy időbefektetést igényel… Tanulás közben megértettem, hogy hogyan épül fel a zsidóság. Mi mindenből áll össze. És ez igazán fantasztikus” – összegezte tapasztalatait.