A zsidó államban gyors oltási kampánnyal próbálják leküzdeni a koronavírus okozta válságot.

A tervek szerint hamarosan napi 150 ezerre emelik az oltások számát, és ha sikerül elérni ezt a tempót, akkor másfél hónap múlva védett lesz 2,25 millió izraeli, a legnagyobb veszélynek kitett emberek. Hétfőre, a harmadik országos zárlat első napjára már elérte a 379 ezret azok száma, akik megkapták a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett oltóanyag első dózisát. Egyelőre csak az egészségügyi dolgozókat és a 60. életévüket betöltötteket oltják, utánuk a pedagógusok és a fiatalabb, krónikus betegségekkel küzdő páciensek következnek.

A szakemberek azt remélik, hogy néhány héten belül jelentősen javulni fog a járványügyi helyzet az idősebbek beoltása nyomán, ugyanis elsősorban ők töltik meg a kórházakat.

Az egészségbiztosítók rendelőintézetei szervezik az oltási kampányt, és hozzájuk csatlakozott több kórház a folyamat felgyorsítása érdekében. Telefonon, interneten és a családi orvosoknál lehet feliratkozni, mindenkit egy adott időpontokra hívnak be, ezzel igyekeznek elkerülni az idősek számára különösen „veszélyesnek” tekintett sorban állásokat és várakozást.

Vasárnap, az utolsó pillanatban jelentős változás történt az országos karantén szabályozásában, ugyanis a kneszet oktatási bizottsága a kormány döntését felülbírálva úgy szavazott, hogy minden korosztály járhat iskolába 18 éves korig, nem csak a legkisebbek és a legnagyobbak, az eddigi óvintézkedések betartásával.

A változtatást a bizottság vezetője azzal indokolta, hogy a járványügyi adatok tanulmányozásából kiderült, nincs különbség a fertőzés terjedésében aszerint, hogy a köztes évfolyamok járnak-e iskolába vagy sem, és mivel egész évben ők töltötték a legtöbb időt otthon, körükben jelentkezett a legtöbb tanulmányi és pszichológiai gond.

MTI/zsido.com

Megszakítás