Emlékművet avattak a Dél-libanoni Hadsereg hőseinek tiszteletére Izraelben. Az ünnepség során arabul hangzott el a halottakért mondott Jizkor imádság.

Több mint húsz évvel azután, hogy az izraeli hadsereg kivonult Dél-Libanonból és hermetikusan lezárták a két ország határát, emlékművet avattak az Izraellel egykor szövetségben harcoló Dél-libanoni hadsereg (SLA) elesett katonái emlékére. A ceremóniára a határ menti Metula településen került sor. Az avatáson részt vett Beni Ganz védelmi miniszter, Áviv Kohávi vezérkari főnök és Dávid Ázuláj, Metula polgármestere is. A megemlékezés és tiszteletadás mellett a felszólalók ígéretet tettek arra is, hogy az Izraelben letelepedett SLA katonák és családjaik nagyobb segítséget kapnak az integrációjuk elősegítéséhez. Beni Ganz a Libanont elhagyó utolsó katonák között volt 2000-ben, Kohávi pedig részt vett az 1982-es libanoni háborúban és az 1985 és 2000 között zajlott dél-libanoni hadműveletekben is.

„Bár a határt lezártuk, Önök számára nem zárult be a kör. Önök ott születtek, ott alapítottak családot és hazaszeretettől vezérelve harcoltak a terror ellen az SLA kötelékében. Én közelről voltam tanúja elszántságuknak és bátorságuknak. Más nyelvet beszélünk, de értékeink megegyeznek. Más vallásban hiszünk, de küldetésünk azonos” – mondta a vezérkari főnök.

A főleg keresztényekből álló Dél-libanoni Hadsereget 1976-ban alapították a libanoni polgárháború alatt. Száád Hádád tábornok vezetésével 1979-ben, egy évvel az izraeli invázió után kiáltották ki a „Független Szabad Libanont”. Az SLA és a Cáhál ezután vállvetve harcolt a különböző terrorszervezetek ellen, egészen Izrael kivonulásáig. Ekkor Izrael állampolgárságot ajánlott az SLA harcosainak, akiknek menekülniük kellett a térséget uraló Hezbollah elől. 2006-ban 40 000 sékeles (3.6 millió Ft) juttatást is megszavazott a Kneszet a veteránok családjainak. A Dél-libanoni Hadsereg 6500 katonája élt az Izrael által felkínált lehetőséggel és 2700-an véglegesen Izraelben telepedtek el, elsősorban a határhoz közeli városokban, Kiriját Smonában, Náhárijában és Máálot-Társihában.

Beszédében a védelmi miniszter elismerte, hogy Izrael nem tett meg mindent egykori bajtársaiért. Ganz idén januárban, amikor az akkor még stratégiai és polgári ügyekért felelős miniszterként szolgáló Michál Bitonnal közösen az emlékmű felállításáról döntött, ígéretet tett a számos veteránt érintő lakhatási probléma rendezésre. Avatóbeszédében megismételte ígéretét.

„Michál Biton egykori miniszterrel már elkezdtünk megoldást keresni a lakhatási problémára. Most Ávigdor Liberman pénzügyminiszterrel dolgozom az ügyön és addig nem nyugszunk, amíg mindannyian otthonra nem találnak és ameddig nem érzik mindannyian otthon magukat” – jelentette ki Ganz.

A beszédek során a két hadsereg képviselői egyetértettek abban, hogy küldetésük nem ért véget, hiszen a Hezbollah továbbra is fenyegetést jelent Izrael számára és Irán mind a mai napig jelentős összeggel támogatja a terrorszervezetet. Ganz kifejezte reményét, hogy a Libanon stabilitását veszélyeztető gazdasági összeomlást felívelés követi majd és ehhez humanitárius segítséget is felajánlott.

Az avatási ceremónia több szempontból is történelmi jelentőségű volt. Itt hangzott fel először arabul a halottakért recitált zsidó imádság, a Jizkor, melynek szövegébe beleszőtték az SLA elesett katonáit. „Emlékezni fogunk a Dél-libanoni Hadsereg harcosaira, testvéreinkre és bajtársainkra, akik együtt küzdöttek az Izraeli Védelmi Erők katonáival és parancsnokaival, a biztonsági szolgálatokkal és életüket adták hazájuk védelméért, a libanoni hegyekért és azért, hogy szomszédokként és testvérekként, biztonságban élhessen minden nép ezen a hegyvidéken, továbbá védelmet nyújtsanak a gyilkos terroristák ellen” – áll az imában.

Ezt követően elhangzott a híres izraeli énekes, Jehorám Gáon Háreut (bajtársiasság) című dala, mind héber, mind arab nyelven.

A Metulában felavatott emlékmű a második a maga nemében. Az elsőt 2000 májusában avatták fel Mardzsaajunban, Libanon déli határvidékén, ám azt a Hezbollah két nappal az izraeli kivonulás után lerombolta.

„Ez az Izraelben álló emlékmű azt szimbolizálja, hogy az SLA veteránjai otthon vannak ebben az országban. Mostantól mindenki tudni fogja, hogy kik Önök és mit vittek véghez. Izrael az Önök otthona, mert Izrael hűséges azokhoz, akik hűségesek hozzá” – jelentette ki a vezérkari főnök.

Végezetül a védelmi miniszter arra hívta fel a zsidó állam ellenségeinek figyelmét, hogy Izrael mindent megtesz minden fronton, hogy megvédje magát. Kifejezte reményét, hogy a legutóbbi gázai hadművelet intő jel marad mindenki számára, aki megtámadná Izraelt.

Forrás: JPost

 

Megszakítás