Károly brit trónörökös hét elismert művészt kért fel, hogy megfessék a még életben lévő brit holokauszttúlélők portréját. A különleges kezdeményezésről a BBC készített dokumentumfilmet – írja a Neokohn.

A hét holokauszttúlélő gyermekként került náci koncentrációs táborokba és gettókba a második világháború idején. A később Nagy-Britanniában letelepedett túlélők ma már a kilencvenes éveikben járnak. A náci korszak háborús bűntetteire emlékeztető portrékat a tervek szerint Londonban és Edinburghban is kiállítják majd.

„Mivel sajnálatosan, de elkerülhetetlenül csökken a holokauszt túlélőinek száma, remélem, hogy ez a különleges gyűjtemény iránymutató fényként fog szolgálni társadalmunk számára, emlékeztetve nemcsak a történelem legsötétebb napjaira, hanem az emberiség összekapcsolódására is, amellyel arra törekszünk, hogy jobb világot teremtsünk gyermekeinknek, unokáinknak és még meg sem született nemzedékeknek, ahol a remény győz a kétségbeesés felett, és a szeretet győz a gyűlölet felett”

– fogalmaz Károly herceg a dokumentumfilmben.

A BBC egyórás produkcióját január 27-én, a Holokauszt Emléknapján vetítik le. A műsorban megszólal a hét idős férfi és nő, felelevenítik emlékeiket, és a nézők a portrék elkészülésének folyamatába is betekinthetnek.

A filmben szereplő túlélők egyike, Helen Aronson édesanyjával és bátyjával együtt szabadult ki a nácik egyik lengyelországi gettójából, ahol emberek százai haltak meg naponta az éhezés és betegségek következtében.

„Csontvázzá soványodott emberek jártak az utcán, volt, aki menet közben esett össze és halt meg. A bátyám tífuszt kapott, és csoda, hogy túlélte”

– mesélte az idős asszony, akinek portréját Paul Benney festette meg.

A hét portrét, amelyek bekerülnek a Királyi Gyűjteménybe, január 27. és február 13. között a Buckingham-palotában, a Királynő Galériájában lehet megtekinteni. Március 17. és június 6. között pedig az edinburghi Holyroodhouse-palotában állítják ki az alkotásokat.

A nácik azt akarták, hogy ne maradjanak zsidók Európában – ehelyett most a túlélők előtt a brit társadalom szívében, a Buckingham-palotában tisztelgünk – fogalmazott Karen Pollock, a Holokauszt Oktatási Alapítvány vezetője Károly herceg kezdeményezését méltatva.

Károly herceg korábban 12 veterán portréját is megrendelte, akik részt vettek a D-napi partraszállásban. A második világháború hőseire emlékeztető képeket 2015-ben állították ki a Királynő Galériájában.

Holokauszt túlélőkkel találkozott Károly herceg

A nácik elől kimenekített zsidókkal találkozott a gyerekmentő akció 80-ik évfordulóján a brit trónörökös. 10 ezer 17 év alatti gyermeket szöktettek Nagy-Britanniába annak idején, hogy ott gondoskodjanak róluk. Az egykori csoport tagjait Károly walesi herceg a St. James-palotában fogadta – olvasható a jta.org tudósításában. Először a vendégek köszöntötték a herceget, aki nemrég lett 70 éves. … Olvass tovább

 

 

Megszakítás