December harmadikán hanukiakészítő workshopot tartott Somogyi Hanna az Óbudai zsinagógában. Az eseményen gyönyörű hanukiák készültek, mutatjuk, milyenk:

„A kabbala, a zsidó misztika szerint a nők közelebb állnak a spiritualitáshoz és eredendő affinitást éreznek a transzcendens iránt.” (Háláchá)

Ez, a zsidó nőkre vonatkozó alapvetés kiegészíthető a kreativitással is, amelyet olyan programokon élhetünk meg, amelyeken nemcsak szép, hanem a mindennapi életünkben is használható tárgyakat készítünk.

Ez történt a hanukiakészítő workshopon

Kedden is így történt: azért gyűlt össze több tucatnyi nő az Óbudai Zsinagógában, hogy elkészítsük saját hanukiánkat. Ez fontos eszköz a közelgő hanuka megünnepléséhez, minden zsidó család ablakában hirdeti a fényt, ha pedig a hanukia tükrözi az ízlésünket színben és formában is, akkor még nagyobb öröm az ünnep.

Ki, hogy ünnepeli hanukát?

A foglalkozás elején Erdős Judittal, az EMIH rendezvényszervezés- és marketing vezetőjével, a közösség tagjával átbeszéltük a hanuka eredetét és az ünnepi gyertyagyújtás szabályait. Nem árt átismételni ezeket, hiszen a gyertyák meggyújtásának sorrendjét kicsit nehezebb megjegyezni.

Somogyi Hanna és az ő kreativitása híres a közösségben, minden évben többször tart kézműves workshopokat. Az idén gyorsan száradó gyurmát, festékeket, arany, ezüst és bronz fólialapocskákat hozott, amelyekből tetszőleges, ám a kóserságot szem előtt tartó gyertyatartók készültek. Hanna adott néhány ötletet, de mindenkinek a saját kreativitására és kézügyességére bízta az alkotást.

Ahogy körbejártam az asztalok körül, hogy megcsodáljam a készülő gyertyatartókat, megkérdeztem a hölgyeket, miként készülnek az ünnepre, kikkel és hogyan ünnepelnek. Judit azt mondja, összegyűlik ilyenkor a család, így köszöntik a fény ünnepét. Dóriék, amikor csak tehetik, részt vesznek a köztéri gyertyagyújtásokon, hogy a közösséggel együtt, vidám zenével és tánccal ünnepeljenek. Olyan is akad, aki ilyenkor „összerántja” a barátait és velük tölti a hanuka valamelyik estéjét. Zsuzsi a szűkebb családdal, otthon, befelé figyelve éli meg a hanukai csodát. Bár ez egy úgynevezett „dolgozós” ünnep (kivéve természetesen a szombatot), esténként azért mindenki elcsendesedve emlékezik a Szentély újraszentelésére és arra, hogy az ahhoz szükséges kis mennyiségű olaj nyolc napig egyfolytában égett.

Hanukiából sosem elég!

Arra a körkérdésemre, hogy a hölgyek kinek készítik a speciális, saját ötletből megvalósított hanukiát, szinte kivétel nélkül azt a választ kaptam, hogy hanukiából sosem elég, a most elkészült darabok pedig a színekkel és a formákkal illeszkednek majd az otthonuk stílusához. A gyorsan száradó gyurma formázásának és tetszés szerinti festésének ötletét sokan magunkkal vittük, és nem kétséges, hogy otthon folyatatás következik – ajándékba is készül majd néhány egészen egyedi darab.

Készült gömbökből, kockákból álló hanukia, a szokásos formákat megtartó, indusztriális, rusztikus, csillogós, matt és nagyon színes is. A kreatív workshopok tanulsága, hogy mindenki képes alkotni, még a csekélyebb kézügyességgel rendelkezők is, csak el kell kezdeni. Ami pedig a legjobb ezeken a közös munkálkodásokon, hogy olyan megerősítés és kedvesség áramlik egymás felé, hogy azt érezzük: a közös alkotás már maga egy csoda.

Hol lehet hanukiát vásárolni?

A Judaica shop oldalán rengeteg gyönyörű menóra közül választhat, illetve a Nyugati térnél lesz egy standunk, ahol mindenféle apró hanukai tárgyakat és édességeket fogunk árulni január elejéig.

 

Erdős Judit: Hiszem, hogy nyitottsággal át tudjuk törni a falakat!

„Engem a munkám során mindig a minőség vezérelt.”

Megszakítás