Az ukrán Zaporizzsja atomerőművét már több alkalommal támadták az orosz-ukrán háború során. A város most egy mikve, vagyis rituális fürdő képében spirituális védelmet kapott. Az oda látogatók fizikai biztonsága érdekében óvóhelyet is építettek a mikve alá, írja az anash. A mikve tervezése már a koronavírus-járvány előtt folyamatban volt, ám a járvány és az utána kitört háború megnehezítette a tervek kivitelezését, magyarázta Nachum Erentroy, a város rabbija és Chábád-küldött.
Az atomerőmű miatt számtalan támadás érte a várost, és egy ideig úgy nézett ki, hogy hamarosan kiürül a környék. A lakók közül sokan elmenekültek a városból vagy akár az országból is. A helyi zsidó közösség tagjainak nem kevesebb mint kétharmada elhagyta a várost még a krízis kitörése előtt.
„Rájöttünk, hogy a mikve építésének tervei hamarosan történelemmé válnak, mert nem marad senki a városban. Ezzel párhuzamosan azonban érdekes dolog történt: a zsidóságukat addig rejtegető helyiek közül egyre többen kezdtek zsinagógába járni, és a közösség ma kétezer embert számlál. Ez a korábbi számnak a harmada csupán, de a légkör így inkább családias és személyes, mintsem közösségi. Mindenki mindenkit ismer”
– mondta a rabbi, aki feleségével, Dinával együtt a maradás és a helyi zsidó életért való harc mellett döntött. Elhatározták azt is, hogy folytatják a mikve megépítését.
„Érdekes módon a helyi nem-zsidók nagyon örültek az építkezésnek. Amikor a városban minden megfagyott és homályba borult, a zsidók építkeztek. Azt mondták: ha a zsidók építkeznek, az annak a jele, hogy a krízis véget ér majd. Az építkezést az optimizmus és a béke jelének tekintik.
A Rebbe nevében és küldötteiként vagyunk itt, és az ő szavai is inspiráltak minket. Azt mondta, hogy a mikve építése biztonságot hoz az egész város számára.”
A helyzet következében változtatni kellett az eredeti terveken. Ezek egyike volt a komplexum alatt létrehozott, nagy méretű óvóhely. A mikve Dina Erentroy néhai édesanyja után a Méj Bátjá (Bátjá vize) nevet kapta. Bátjá Minsky a közösség elhivatott tagja volt.
A mikve építését a Chábád ukrajnai küldöttei egyként támogatták. A mikve a zsinagóga komplexumában épült fel. Az intézmények sorát hamarosan egy tejes és egy húsos étterem egészíti majd ki.