A 110 országra kiterjedő felmérés tanúsága szerint a zsidó államban olcsón és széles körben lehet magas minőségű internetszolgáltatáshoz jutni, de az infrastruktúrán, a sebességen és a digitális ügyintézésen lehetne még fejleszteni – összegzi a magyar szempontból is tanulságos kutatás eredményét a The Times of Israel. A Surfshark cég által végzett elemzés eredményeit a múlt héten hozták nyilvánosságra.

A dobogós helyeket Dánia, Dél-Korea és Finnország foglalta el, őket követte Izrael, amely egyetlen év alatt négy helyet tudott javítani. Izrael után az Egyesült Államok, Szingapúr, Franciaország, Svájc, Németország és az Egyesült Királyság következik a listán. Magyarország a 32. a rangsorban, vagyis hét helyet rontott 2020-hoz képest. A legrosszabbul Etiópia, Kambodzsa, Kamerun, Guatemala és Angola szerepelt.

Az évente elvégzett felmérés öt fő szempontot vizsgál: az internetszolgáltatás megfizethetőségét és minőségét, az infrastruktúrát, a kiberbiztonságot és az elektronikus kormányzati ügyintézés lehetőségeit. Emellett további 14, kisebb súllyal latba eső tényezőre is kíváncsiak. Ezek közé tartozik például az internet sebessége, a mobilinternet és a szélessávú kapcsolat költsége, valamint az adott ország GDP-je. A kutatók olyan, szabadon hozzáférhető adatbázisokból szerzik az információkat, amelyeket az ENSZ, a Világbank, a Freedom House és egyéb világszervezetek tesznek közzé.

Egymilliárd dollárt tervez befektetni Izraelben a Microsoft

A Microsoft igazgatója, Satya Nadella beszélt Benjamin Netnajahu miniszterelnökkel március elején, és beszámolt a cég izraeli terveiről – írja a Globes. A szoftver-gigacég már elkötelezte magát egy data center kiépítése mellett 2021-ben, továbbá ki akarják terjeszteni a cég chipgyártó tevékenységét az országban. A Google már bejelentette, hogy hasonló kutató és fejlesztő központot hoz létre Izraelben. Nadella arról … Olvass tovább

Az egyes tényezőket vizsgálva Izrael – a tavalyi első helyezés után – a második helyen végzett a mobil internetkapcsolat megfizethetősége terén, ám a szélessávú kapcsolatot tekintve továbbra is a lista legelején áll.

Ebben a kategóriában azt vizsgálták, hogy egy átlagos állampolgárnak hány munkaórát kell dolgoznia ahhoz, hogy megkeresse egy hónapnyi előfizetés árát. Ez a zsidó államban 2021-ben mindössze 19 percet tett ki, miközben az Egyesült Államokban ehhez közel másfél óra, Magyarországon majdnem két óra szükséges, a világátlag pedig 5 óra 45 perc. A legnehezebb helyzetben a nigériai internetezők vannak, ahol 35 és fél órát kell dolgozni egy hónapnyi internetezésért.

Az internet minőségének megállapításához a kapcsolat sebességét és stabilitását mérték. Ebben a versenyszámban a zsidó állam csak a 11. lett, ám ez hatalmas előrelépés a tavalyi évhez képest, amikor e tekintetben csak az 59. helyet tudta megszerezni. Magyarországot idén a 29. helyre sorolták ebben a kategóriában.

Az elektronikus kormányzati ügyintézést vizsgálva Izrael már nem tartozik a legjobbak közé, mivel a 29. helyen áll. Magyarország a 45. helyen végzett. A Sharkfish viszont kiemelt jelentőséget tulajdonít ennek a kategóriának. „A magas színvonalú e-ügyintézés segít minimalizálni a bürokráciát, csökkenti a korrupciót és növeli az állami szektor átláthatóságát. Emellett hatékonyabbá teszi az ügyintézés menetét, időt takarít meg az állampolgárok számára és mindez nagyban növeli a digitális életminőséget” – áll a cég közleményében.

Izrael meglepően hátra szorult a kiberbiztonság terén (29. hely), miközben a világ vezető kiberbiztonsági vállalatai zömében a zsidó államban működnek. Ebben a kategóriában azt vizsgálták, hogy az adott ország mennyire készült fel a kibertámadások elhárítására, továbbá milyen védelmet nyújt az egyéni felhasználók számára. Az első helyezést a többi kategóriában nem igazán remeklő Görögország érdemelte ki, majd Csehország és Észtország következik. Magyarország éppen Izrael előtt áll, a 28. helyen.

A zsidó állam az elektronikus infrastruktúra fejlettsége tekintetében is a 29. helyen landolt, Magyarország pedig nem sokkal lejjebb, a 32. helyen végzett.

Egy kategória van, amelyben Izraelnek szégyenkeznie kell, ez pedig az internet sebessége, amely csupán a 60. helyre volt elegendő, miközben Magyarország a 8. helyen végzett. Ennek oka feltehetően a telekommunikációs cégek közötti valódi verseny hiánya lehet, amelyen évek óta próbálnak különböző reformintézkedésekkel változtatni. Amint látható, kevés sikerrel. A szélessávú kapcsolat piacát jelenleg mindössze két nagyvállalat uralja: a egykori állami telefontársaság, a Bezeq és a Hot cég, a mobilinternetes piac legnagyobb részét pedig a Cellcom és a Partner osztotta fel egymás között, így túl nagy versengés itt sem tapasztalható.

A változást az optikai szálas hálózat kibővítésétől várják, mivel ezzel rendkívül magas sebesség érhető el. Ez a technológia azonban még kevés térségben érhető el az előfizetők számára.

Borítókép: Pexels

Megszakítás