A nemrég előkerült, 2600 éves feliratok elemzéséből arra lehet következtetni, hogy az ókori zsidók körében nagyon sokan tudtak írni és olvasni.
A tudományos kutatók között régi vitatéma, hogy mikor állították össze a zsidó Bibliát. Még az első Szentély lerombolása előtt (i.e. 586.), vagy csak a babilóniai fogság idejében, esetleg még ennél is később? A Tel-Avivi Egyetem által publikált kutatás szerint a Szentírás összeállítása egy írni és olvasni tudó társadalmat feltételez, s a leletek szerint a babilóniai megszállás előtti Júdeai Királyság megfelelt ennek a kitételnek.
“Sokan vitáznak azon, hogy hol és mikor állították össze a zsidó Biblia szövegét. Ahhoz, hogy erre választ adjunk, egy másik kérdést is fel kell tennünk: Mennyien tudtak olvasni Júdeában az első Szentély idejében? És mennyien a perzsa uralom idején?” – mondta Jiszráel Finkelstein professzor, a kutatás egyik vezetője. A vizsgálat során a Júdeai- és a Negev sivatag találkozásánál fekvő Arad városának ősi erődjénél talált feliratos cseréptöredékeket elemezték számítógépek segítségével. A szövegrészletek a csapatok mozgásával, illetve az élelmezési költségekkel foglalkoznak. Algoritmusok használatával különítették el a különböző felirattípusokat, s kizárták, hogy egy ember készítette volna az összeset. Az eredmények szerint a feliratok legalább hat különböző személytől származnak. A szövegek egyéni stílusát vizsgálva a kutatók kizárták annak a lehetőségét is, hogy a feliratokat hivatásos írnokkal készíttették volna.
Forrás: Arutz7