Az utóbbi öt évben 17 százalékkal nőtt a terület népessége, Kelet-Jeruzsálemmel együtt pedig már az izraeli zsidó népesség több mint 10 százalékát teszik ki a Júdeában és Szamáriában élők – írja a Jewish News Syndicate.

A tavalyi év során 2,62 százalékkal nőtt a Júdeában és Szamáriában élő zsidók száma. Összesen 475 481 zsidó tekinti otthonának ezt a területet, ez pedig egy 17 százalékos növekedést jelent az elmúlt öt évben. Ebben nincs benne a Jeruzsálem óvárosában élő 325 ezer zsidó, és a Kelet-Jeruzsálemben élők sem. A statisztika Jaakov Katz megbízásából készült, aki a zsidók jelenlétét ezekben a térségekben visszafordíthatatlannak nevezte.

Katz szerint mivel egyre több zsidó él Júdeában, Szamáriában és a Golan-fennsíkon, lehetetlen lenne ennyi embert összetömöríteni Tel-Avivban és vonzáskörzetében.

Ezt a kutatás legfontosabb üzenetének nevezte, azoknak célozva, akik szerint Izraelnek le kellene mondania Júdeáról, Szamáriáról, vagy a Golán-fennsíkról a palesztinok javára.

Az előrejelzések szerint 24 év múlva már több mint egymillió zsidó élhet a területen. Az Izraeli Központi Statisztikai Hivatal szerint összesen 6,9 millió zsidó él Izraelben, tehát a Júdeában, Szamáriában és Kelet-Jeruzsálemben élő zsidók több mint a 10 százalékát teszik ki az izraeli zsidó népességnek.

Míg a zsidók száma 1,7 százalékkal nőtt Izraelben a tavalyi év során, Júdeában és Szamáriában nagyobb volt a növekedés mértéke.

A korábbi évekhez képest viszont azt lehet látni, hogy a 2013-as 4,33 százalék óta fokozatosan esik vissza, tavaly pedig már csak 2,62 százalék volt.

„Amikor Barack Obama lett az Egyesült Államok elnöke 2009-ben, Benjamin Netanjahu engedett a nyomásnak, és 10 hónapra teljesen befagyasztotta a ciszjordániai építkezéseket. Tisztelem a miniszterelnökünket, de tény, hogy az építkezések azóta sem lendültek fel a korábbi mértékben. Az építkezések részben most is állnak, ez pedig visszavetheti a fiatal párok költözési törekvéseit” – magyarázta Baruch Gordon, a Ciszjordániai Zsidó Népesedési Statisztika igazgatója.

A baloldali Békét Most! szerint viszont a Trump-adminisztráció idején fellendültek az építkezések a területen, 2017 és 2020 között több mint 26 ezer otthont adtak át, az azt megelőző három évben viszont alig tízezret. Gordon szerint ezek a számok a tervekre vonatkoznak, nem az átadott lakásokra, de ha Netanjahu nyomást gyakorolt volna az építkezésekre, több lakás épülhetett volna.

Brian Reeves, a Békét Most! tervezési igazgatója a Jewish News Syndicate-nek elismerte, hogy a statisztikájukban szereplő építményeket akár évekbe is telhet, mire átadják. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az építkezés egy ideológia-vezérelt politika következménye, és a következő évtizedekben jelentősen megnőhet az igény a ciszjordániai lakásokra. A szervezet azt reméli, hogy a Biden-adminisztráció meghallja a „békét kereső többség” hangját, az Egyesült Államok pedig ismét egy kétállami megállapodást tűz ki célként.

Érdekesség, hogy Katz is bizakodó a demokrata vezetéssel kapcsolatban. „Trump, Jared Kushner és Friedman nagykövet nem tűrtek ellentmondást. Ha akartak valamit, nem volt választásunk. Ha Trump győzött volna, és Szaúd-Arábia is tárgyalóasztalhoz ül, további építkezéseket kellett volna leállítani” – mondta Katz. Hozzátette: „az Egyesült Arab Emírségekkel való békekötés érdekében Trump blokkolta Izrael szuverenitását Júdeában és Szamáriában, Biden elnöksége alatt viszont nem fenyeget hasonló veszély.”

 
Megszakítás