Jerry Wittenstein fizikus Neil Armstrong űrhajóssal dolgozott együtt a NASA-nál és az Apollo 11 röppályáinak kifejlesztésén munkálkodott. Feleségével most új pályára álltak és egy sikerekben, jelentős munkákban és nagy eredményekben gazdag életutat lezárva alijáztak, vagyis az alabamai Huntsville-ben lévő otthonukból Izraelbe költöztek.

A házaspár több mint húsz éven át volt a Delta légitársaság hűséges utasa. Mivel terveik szerint ez volt utolsó útjuk a Deltával, a személyzet érzékeny búcsút vett tőlük, köszönetet mondtak hűségükért és felolvasták unokáik jókívánságait is.

„Hölgyeim és uraim, szeretném egy pillanatra a figyelmüket kérni!” – kezdte a stewardess. – „Két nagyon különleges személy utazik a repülőgépen. Jóval több mint húsz éve elkötelezettek a Delta légitársaság iránt és azóta utaznak velünk. Szeretnénk köszönetet mondani nekik, hiszen ez az utolsó útjuk a Deltával, ugyanis Izraelbe költöznek… És amellett, hogy köszönetet mondunk – és ezt nem tudom sírás nélkül elmondani [hallhatóan elcsuklik a hangja] – egy nagyon különleges üzenetem van az unokájuktól Mr. és Mrs. Gerald és Caroll Wittenstein részére. Ha soha nem hallottak Wittenstein úrról, nézzenek utána a Google segítségével, meg fognak döbbenni azokon a csodálatos dolgokon, melyeket véghez vitt.”

A stewardess ezt követően köszönetet mondott a Neil Armstronggal is együtt dolgozó űrkutató munkásságáért, felolvasta az unokák sok sikert kívánó rövid üzenetét és egy kis ajándékot is átadtak az idős házaspárnak.

 

No Title

No Description

 

Ki is Gerald „Jerry” Wittenstein?

A NASA fizikusa, akinek nem kevesebb jutott osztályrészül, mint hogy részt vehessen a holdra szállás előkészítésében és az Apollo 11 sikeres útjának megtervezésében és lebonyolításában. Többek között az ő feladata volt, hogy biztosítsa: a jármű valóban oda megy, ahova küldték.

Neil Armstronggal, az első emberrel, aki a Holdra szállt, szoros baráti kapcsolatban volt. Emellett szombattartó, ortodox zsidó, pajesszal, szakállal és természetesen kipával a fején.

Egy interjúban – melyen stílszerűen rakétákkal díszített nyakkendőben látható – azt mesélte, hogy eleinte mindig sapka volt rajta a munkahelyén, de egyszer úgy döntött, hogy elég volt, levette. „A csudába ezzel, gondoltam, a sapka lejött és onnantól kezdve nem aggódtam” – mesélte. Semmi problémát nem okozott a kipája, nem-zsidó munkatársai, különösen, akik maguk is hívők voltak, tisztelték őt vallásosságáért, mondta.

A NASA-hoz egyébként felesége révén került. Felesége testvérének férje a NASA-nál dolgozott és amikor meghallotta, hogy Wittenstein érdeklődik a téma iránt, megszervezett számára egy állásinterjút. „A többi történelem” – mondta nevetve.

Vallásos zsidóként szombatonként nem járt be a NASA-ba, akkor tudott időt szentelni a tóratanulásra.

Ortodox rabbija azt mondta neki, hogy amennyiben szó szerint életbe vágóan fontos az ő jelenléte és szakértelme, akkor természetesen megszegheti a szombatot életmentés miatt, ám, mondja nevetve, erre a könnyítésre soha nem volt szükség.

Nem-zsidó helyettesei kiválóan ellátták helyette szombatonként a feladatokat.

„A ciceszek [mutatja saját ciceszeit] azt a törvényt szimbolizálják, melynek betartását Isten elvárja tőlünk… A mai napig sokat tanulok. Szombatonként nem dolgozom.” – mondta és az interjú későbbi részében elkomolyodva kijelentette: „Nincs ott kint semmi más, csak Isten. Azt hiszem, hogy a Mindenható Isten azért helyezte el azokat a dolgokat ott kint, hogy felkeltse az érdeklődésünket. És ez sikerült is neki az én esetemben és sok más ember esetében is.”

 

Megszakítás