Jáákov Herzog, a lubavicsi közösséghez tartózó rabbi, hagyományos háredi öltözékében meglehetősen szokatlan látványt nyújt Rijád utcáin. Ő azonban nem aggódik emiatt, sőt, sliáchként, a Rebbe küldötteként két éve minden erejével azon dolgozik, hogy meglapozott, jó infrastruktúrával ellátott zsidó közösséget hozhasson létre az Arab-félszigeten.

 

 

 

„Olyan, mintha a [jeruzsálemi] Jáfo vagy a [tel-avivi] Dizengoff utcán sétálnék. Nem érzek semmi különbséget” – nyilatkozta Herzog rabbi, a királyság történetének első rabbija, aki igen jó kapcsolatot ápol szaúdi szomszédaival. A 45 éves rabbi Brooklynban született, 12 évesen látogatott először Izraelbe, megtanult héberül, majd érdeklődésből az arab nyelvet is elsajátította.

A jeruzsálemi Rámát Slomó városrészből származó rabbi arról mesélt egy, az Arutz7 oldal által idézett interjúban, hogy milyen az élet a királyságban: „Ebben a ruházatban jövök-megyek itt és mindenki tudja, hogy zsidó vagyok.” – mesélte egy rijádi kávéházban egy helyi, szaúdi barátja mellett ülve. Feladataival kapcsolatban elmondta: „Ha valakinek szüksége van valamire, akkor én foglalkozom vele. A legkisebb dolgoktól, a legkomolyabb esetekig, Isten őrizz. Ha a konzulátushoz fordul és egy rabbit keres, hozzám fogják irányítani.”

Tervei között szerepel egy mindennel felszerelt közösségi infrastruktúra kiépítése, mely kiszolgálja majd azon zsidó üzletemberek családjainak szükségleteit, akik üzleti ügyben élnek hosszabb-rövidebb ideig az országban. Zsinagógát, óvodát, iskolát és mikvét (rituális fürdő) szeretne létrehozni, megteremtve ezzel a zsidó élet alapjait az országban.

„Mindez azonban időbe telik, engedélyekre van szükség. De mindent elő tudunk teremteni, amire csak szükség lehet” – emelte ki magabiztosan. – „Nulláról kezdjük. Nulláról. De nem félünk. Egy kis csapattal dolgozom együtt, akik kóser ételt, mezuzákat, tfilineket és hasonlókat tudnak biztosítani. Mikvénk nincsen, de azon nők számára akik szeretnének rituálisan megmerülni, vannak megoldásaink.”

Herzog rabbi jelenleg az amerikai útlevelével lép be a királyságba, de elmondása szerint csak izraeliekkel dolgozik. „Nem látszat, nem illúzió. Az országba érkező zsidókat nem külföldiként vagy idegenként fogadják. Ez a valóság. Az elmúlt két évben csodálatos példáját láthattuk annak, hogy a dolgok változnak. De meg kell érteni, hogy ez egy királyság. Semmi nem történik Őfelsége beleegyezése nélkül.”

A rabbi szerint a Szaúd-Arábia és Izrael közti kapcsolatok normalizációja reális: „Minden infrastruktúra rendelkezésre áll egy ilyen jellegű lépéshez. Ha a világ minden tájáról érkezhetnek zsidók, az izraeliek sem maradhatnak ki.” Szaúd-Arábiában jelenleg nincs állandó zsidó közösség. Néhány százra becsülik azon zsidók számát, akik hosszabb-rövidebb ideig, elsősorban munkájukból fakadóan a királyságban tartózkodnak.

Herzog rabbi felesége és nyolc gyermekük jelenleg még Jeruzsálemben élnek, ám tudják, hogy ha a tervek szerint alakulnak a dolgok, hamarosan Rijádba költöznek. „Hát mit mondjunk?” – kérdezi az interjúban egy férfi, akire Herzog rabbi éppen tfilint teker. – „Jövőre Rijádban?” – „Jövőre? Még ebben az évben!” – válaszolja a rabbi.

Az elmúlt években egyre több területen létezik együttműködés az Arab-félsziget egyes országai és Izrael között. Az országok vezetői és magas rangú izraeli tisztségviselők félig-meddig titkos találkozói után ma már jóval nyíltabbak a kapcsolatok és a zsidó közösségeknek sem kell rejtőzködniük. Több államban működik zsidó közösség rabbival, akik zsinagógákat nyitnak, beszámoltunk már a kóser vágásról, zsidó életeseményekről és egyéb, elsősorban az ünnepekhez kapcsolódó programokról is és az Ábrahám-egyezménynek köszönhetően több arab ország (Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Marokkó, Szudán) is normalizálta a kapcsolatait Izraellel, közös kutatások és repülőgépjáratok indultak be és kóser éttermek megnyitását tervezik.

 

Közös kutatóközpontot nyit Izrael és az Emirátusok

Izrael és az Egyesült Arab Emírségek vízügyi kutatóközpontot hoztak létre.

 

 

Megszakítás