Unalmas, ugyanakkor érdekes adatok is lehetnek a számok. Száz év távlatából már inkább az utóbbinak számítanak a világ egyik legnagyobb hitközségének, a pesti neológ hitközségnek az 1923/24-es költségvetése és egyéb számadatai. Lássuk hát azokat!

Ekkoriban a pesti neológia égisze alá 12 zsinagóga tartozott, melyekhez még tucatnyi kisegítő imahelyiség csatlakozott a nagyünnepek idején. Rabbi funkciót hatan (két főrabbi, két rabbi és három körzeti rabbi) láttak el, kiknek költségei 22 millióról 366 millióra lett előirányozva. Csak a Dohány utcai zsinagóga fenntartása 55 és fél millióba került, amit éppen hogy fedeztek a templomülés bevételeiből. Jelentős kiadást jelentettek a Páva utcai zsinagóga építési költségei, illetve a Rumbach utcai tanház és az V. és VII. kerületben építendő új zsinagógákhoz való hozzájárulások is.

A kép illusztráció. Hitközségi közgyűlés az 1930-as évekből. (Forrás: MILEV)

Az intézményi kóserság biztosítása 57 és fél millióba került a hitközségnek, ugyanakkor az esketési és kihirdetési díjakból 94 millió folyt be, ami azt bizonyította, hogy a gazdasági válság ellenére a vallásos érzet nem csökkent a neológia körében sem. 

A neológia ekkor tíz iskolát (ide értve az óvodától a főgimnáziumig minden oktatási intézményt) tartott fenn, melyekbe összesen 5686 gyermek és fiatal járt, de a neológia oktató rabbija további 23.295 gyermeket részesítettek hitoktatásban.

Jelentős költségeket jelentett továbbá a pászkagyár, valamint a két zsidó kórház és egy poliklinika működtetése és a rászorulók támogatása. A hitközség szegényei között 710 milliót osztott ki, az egészségügyi apparátusában pedig 108.888 beteget látott el (közülük 67.572 keresztényt).

A szinte példanélküli vallási és emberbaráti munka a neológ hitközség mintegy 60.000 adófizetőjére illetve kiváló vezetésére támaszkodhatott.

Forrás: „A világ legnagyobb hitközsége”, Egyenlőség, 1924. 43. évf. 24. szám, 9. old.
Megszakítás