A zsidó jog egyik alapművének számító Árbáá Turim lapjai a jeruzsálemi Izraeli Nemzeti Könyvtárban kaptak helyet – tájékoztat a könyvtár blogja.

Árbáá Turim/Izraeli Nemzeti Könyvtár

Az Árbáá Turim a neves középkori bölcs, fő műve után Báál Háturimnak is nevezett Jáákov ben Áser rabbi (1269-1343) által összeállított törvénykódex. A mű címe annyit tesz: négy sor, mert négy fő területre bonja a zsidó jogrendszert.

Később Joszef Káro rabbi (1488-1575) által szerkesztett Sulchán Áruch, a legszélesebb körben használt törvénykódex is ezt a felosztást vette át és nagyban az Árbáá Turim szövegén alapszik. A fejezetek a következők:

  • a mindennapi vallási rítusokkal foglalkozó Orách Chájim,
  • a kóser vágással és étkezési törvényekkel foglalkozó Jore Deá,
  • a családjogi törvényeket fejtegető Even Háezer és
  • a pénzügyi törvényeket és jogi eljárásrendet leíró Chosen Mispát.

A 90 oldal az első két fejezetből származik. A kötetet a héber nyomdászat atyja, Jehosua Soncino adta ki 1492 körül, Itáliában. Ebből a kiadásból nem maradt fel teljes példány. Az Izraeli Nemzeti Könyvtár által megvásárolt 90 oldal pedig nem található meg semmilyen más gyűjteményben a világon. A könyvtár egyébként korábban már beszerzett 59 oldalt a könyvből.

Ez a példány büszkén viselheti az incunabulum, azaz ősnyomtatvány nevet, mert még 1500 előtt készült, szedésnyomással. Ebbe a kategóriába mindössze 200 héber könyv tartozik, melyek közül 150 maradt fenn napjainkra.

A jeruzsálemi könyvtár több mint nyolcvanat birtokol ezekből. Dr. Joel Finkelman, az Izraeli Nemzeti Könyvtár judaika gyűjteményének kurátora elmondta: „Az efféle ősnyomtatványok a zsidó irodalmi kultúra gazdag és különleges forrásai, és esztétikai, valamint bibliográfiai szempontból egyaránt értékesek.

Ezek a lapok a legelső nyomtatásban megjelent vallásos zsidó szövegek ritka és kézzelfogható példányai.

Bár a teljes kiadás nem maradt fenn, a zsidó jog egyik legfontosabb művének lapjai rendkívüli értéket képviselnek számunkra. Nemcsak megőrizzük őket, hanem elérhetővé is tesszük a kutatók és a nagyközönség számára”.

A könyvtár judaika gyűjteményében megtalálható a valaha kiadott szinte összes héber és zsidó könyv, folyóirat, továbbá nagy számú héber betűs kézirat, illetve más könyvtárakban őrzött 80 000 kézirat digitális vagy mikrofilmen tárolt másolata. Ezen felül a világ legnagyobb zsidó zenei gyűjteménye, neves zsidó személyiségek személyes tárgyai és saját gyűjteményei, illetve a világ legnagyobb hágádá– és ketuba- (házasságlevél-) gyűjteménye is a kollekció részét képezik. A legértékesebb darabok között van a Rámbám (Maimonidész) saját kézzel írt kommentárja a Misnához vagy a modern kor egyik legnagyobb zsidó tudósa, a főleg kabalával, miszticizmussal és haszidizmussal foglalkozó Gershom Scholem magánkönyvtára.

Címlapkép: Áárbá Turim/Wikipédia

Megszakítás