A 2.25 milliárd sékeles (225 milliárd Ft) beruházás célja, hogy 2040-re a járdák 70 százaléka mellett fasor húzódjon. Az elsősorban klímavédelmi célokat szolgáló akció részleteiről a Jerusalem Post számolt be.

„Az izraeli kormány nemzeti jelentőségű üggyé emelte a klímaváltozás kérdését. Az ország lakosságának több mint 90%-a városi környezetben él. Ahogy a hőmérséklet növekszik, úgy válik egyre nehezebbé kilépni a lakásokból”

– indokolta a döntést Náftáli Benett miniszterelnök. A program célja, hogy megvédje az embereket az eleve igen forró izraeli nyarak hőjétől, illetve megelőzze a klímaváltozásból fakadó további károkat. A fák képesek feldolgozni az elsősorban a gépkocsik által termelt szén-dioxidot, megkötik a talajt, felszívják az esővizet és csökkentik az egyre nagyobb problémát jelentő, az utcákat gyakran járhatatlanná tévő téli áradások erejét.

A vasárnap elfogadott kormányhatározatban a fákat „a városi infrastruktúra létfontosságú elemeinek” nevezték, melyek „különösen fontosak a klímaváltozás idején”. A terv megvalósítására 18 évet szánnak.

A 450 000, újonnan ültetett fa bizonyára jelentősen hozzájárul a város terek hűvösebbé tételéhez, azonban ezzel egyidőben Izraelnek meg kell küzdenie az igen nagymértékű fakivágással is.

Évente ugyanis több százezer fa pusztul el az építkezések következtében. A Háárec újság ez irányú kérdésére válaszolva az Izraeli környezetvédelmi Hatóság közölte, hogy bizottságot hoz létre, melynek feladata a köz- és magánterületeken végzett fakivágások szabályozása lesz.

Címlapkép: Laura Stanley from Pexels

Megszakítás