A divat és a vallás metszéspontjában egyre szélesebb a választék.

Ha végigsétálunk a brooklyni Junee butik polcai között, New York városának legszolidabban öltözködő vevőit látjuk: a haszid közösség nőtagjai vásárolnak itt szívesen.

A világos színű, divatos ruhadarabokat árusító üzlet erre a szigorúan vallásos ügyfélkörre specializálta magát. Az áruválaszték összeállításánál figyelembe kellett venniük a meglehetősen konzervatív öltözködési szabályokat: a térdnek, könyöknek és a kulcscsontnak fedve kell maradnia, házas asszonyok esetében pedig a hajat is eltakarják, általában kendővel vagy parókával.

A Junee és a hozzá hasonló butikok az utóbbi években váltak különösen népszerűvé, miután egyre több gyártó ismerte fel a vallásos zsidó szegmensben rejlő üzleti lehetőséget. Termékeikben megjelenik például a gallérmerevítő szalag, mely megakadályozza, hogy a felsőrész több helyet hagyjon szabadon a megengedettnél, a magassarkú cipő sarkára ragasztható „hangtompító”, mely csillapítja a lábbeli provokatívnak tartott kopogását, vagy a rövidujjú blúzra illeszthető ujjhosszabbító, mely takarja a könyököt is.

22MODESTY2-articleLarge

Különösen közkedveltek a blúzok alatt hordott felsőrészek, melyek a kulcscsontot takarják el. Ezeket „shell”-nek hívják, és annyira népszerűek, hogy bizonyos üzletek csak ilyeneket árusítanak. Kelendőek még az önmagában álló gallérok is, melyek bármilyen felsőrész kivágását elfogadhatóvá varázsolják. Nem véletlen, hogy a főként haszidok által lakott Borough Park városrészben ez most az egyik legkeresettebb kiegészítő.

A vallásos zsidó közösségekben az utóbbi években különösen nagy hangsúlyt fektetnek a cniutra, azaz az erkölcsös öltözködésre. Bizonyos körökben ez vált a vallásos identitás egyik legfontosabb kifejezőeszközévé. A vásárlóknak azonban nem elég, hogy az előírásoknak megfeleljen egy ruhadarab. Fontos az is, hogy divatos és tetszetős legyen.

„A cniut kihangsúlyozása a külvilág eldurvulására adott természeres reakció. A társadalom látszólagos feminista elhivatottságának ellenére még mindig női testekkel reklámozzák a sört és népszerűsítik a tévéműsorokat és mozifilmeket” – mondta Avi Shafran rabbi, az ortodox zsidó közösségeket tömörítő Agudath Israel szervezet egyik vezetője. Hozzátette azt is, hogy az öltözködési előírások fontosságának kihangsúlyozásával a közösség szabályozni tudja, hogy mi szivároghat be a falakon belülre, és a közösség tagjai is motiváltabbak lesznek, hogy a szabályok szerint öltözökedjenek.

A Borough Parkban lévő Tip Top üzlet olyan szegélyeket forgalmaz, melyekkel szoknyaaljakat vagy felsőruházat ujjait lehet meghosszabbítani. Ráadásul mindezt a fekete 500 különböző árnyalatában. Nechy Gottsman, a bolt egyik alkalmazottja szerint náluk nem csupán ruhaanyagot árulnak, hanem micvát, vallási jócselekedetet is tesznek, hiszen elősegítik, hogy minél többen a cniut elvárásai szerint öltözködhessenek. „Egyre több vásárlónk van, aki a mi üzletünknek köszönhetően hordja a megfelelő ruhákat” – mondta Gottsman. Korábban sok vásárlót elriasztott a fáradságos utazás Manhattan valamelyik ruhaüzletébe, s ezért engedményeket tettek a szabályokat illetően. „Eddig gyakran így zajlott a ruhavásárlás: ezt lehet kapni, nincs mit tenni, ha rövid egy kicsit, hát rövid. Manapság viszont már mindenki nagyon odafigyel, hogy a cniut ne szenvedjen csorbát” – tette hozzá az eladónő.

22MODESTY4-articleLarge

Az úgynevezett „kóser ruhaüzletek”, ahol nem kerülnek ki a polcra a túl rövid, vagy túl szűk ruhadarabok, már évtizedek óta jelen vannak a haszid környékeken. A választék azonban kicsi volt. Ritkán lehetett jó leárazásokat kifogni, és persze nagy esély volt arra, hogy ugyanolyan ruhát vásároljon valaki, mint a szomszédja. Az új üzletek elburjánzása az ortodox piacon azonban véget vetett e problémáknak, s ma már a vallásos nők is nagy választékból szemezgethetnek.

„Manapság csak bemegyek a Macy ruhaüzletébe, leveszem a polcról ami tetszik, legyen az adott darab akár egy ujjatlan blúz, és gyorsan találok hozzá olyan kiegészítőt, amivel hordhatóvá tehetem. Korábban vihettem a varrónőhőz, vadászhattam a megfelelő anyagra, színre… Persze megtettük akkor is, de ma már minden sokkal egyszerűbb” – mondta a 36 éves Susan Youngewirth.

A 47. utcában található Treasures Forever üzlet hosszú, bő szabású hálóingeket árusít, hogy otthon is a cniut elvárásainak megfelelően lehessen öltözködni. Ezen kívül olyan eredeti kiegészítők is beszerezhetők itt, mint az a mobiltelefonhoz erősíthető fejpánt, amely a paróka elcsúszását gátolja meg telefonálás közben.

Ann D. Braude, a Harvard Divinity School keretében működö női tanulmányok tanszék vezetője szerint az ortodox nők viseletét az különbözteti meg más, szigorúan vallásos közösség – mint például az amishok vagy mennoniták – ruházatától, hogy a modern, szekuláris hatásokat nem zárják ki a ruhatárukból. „Ez lehetővé teszi számukra, hogy egy bizonyos módon ők is részesei legyenek a divat világának, természetesen a cniut szabályainak figyelembe vételével. Azok az üzletek, melyek erre a vevőkörre specializálódtak nagyon sikeressé váltak. Ha megtalálja valaki a divat és a vallás metszéspontját, nyert ügye van, hiszen egyszerre teremti meg a belső erények és a külső szépség megjelenítésének lehetőségét. Mindez jelentős profitot is termel” – monda Braude professzor.

Forrás

Megszakítás