A 18 sírkövet Mainz óvárosában találták. A kövek valószínűleg a XI. századból származnak.

A német Kulturális Minisztérium közlése szerint az építési vállalat dolgozói által felfedezett sírköveket a város óvárosának falaiban töltelékanyagként használták. Konrad Wolf professzor, kulturális miniszter a lelet kapcsán beszélt arról, hogy Speyer, Worms és Mainz milyen fontos szerepet töltött be a középkori zsidó életben. A három várost, nevük kezdőbetűiből betűszót alkotva SUM (fokhagyma) városokként is szokták emlegetni. Konrad Wolf professzor, kulturális miniszter elmondta, hogy „A három SUM közösség egyik legkülönlegesebb emléke a temető, melyet 1926-ban nyitottak meg. Számos, különféle építkezési munkálatok során talált sírkövet is elhelyeztek itt. Ezek az emlékek fontos szerepet játszanak abban, hogy minél jobban megérthessük a korabeli életet.”

Mainz városából 1438-ban űzték ki a zsidókat, és „a régi mainzi zsidó temetőből rengeteg sírkövet másra használtak fel” – mondta Wolf. – „A most felfedezett sírkövekkel ugyanez történhetett.” A miniszter hangsúlyozta, hogy a sírkövek újabb bizonyítékot jelentenek arra, hogy a zsidók és hagyományaik milyen mélyen gyökereznek Mainz városának történelmében.

Markus Nöhl, a német kulturális Minisztérium szóvivője azt is hozzátette, hogy „miután a mainzi városi tanács 1438-ban kiűzte a városból a zsidó népességet, a régi zsidó temető ideiglenesen, és a zsidókat személyes védelme alá vevő püspök akarata ellenére, a városvezetés kezébe került”. Nöhl hozzátette, hogy a temető egy részét szőlőskertként bérletbe adták, és ennek eredményeként a sírköveket kiforgatták a helyükből, és építési anyagként hasznosították őket újra. Ezek közül nagyon sokat a XIX. század végén, illetve a XX. század elején már felfedeztek, többek között a Rajna szabályozása során, illetve egyéb korabeli városépítési és -rendezési munkálatok alkalmával.

A régi mainzi zsidó temető a legősibb zsidó temető a Rajna mentén. A területről a keresztes háborúk hatására vándoroltak a zsidók keletre, szlávok lakta vidékekre, napjaink Lengyelországának, Litvániájának, illetve Oroszországának a területére a XI-XIII. század során. A mainzi temető a mai napig a zsidó történelem fontos emléke.

„Az újonnan felfedezett sírkövek nagy történelmi és vallási jelentőséggel bírnak, mert információt szolgáltatnak a középkori zsidó közösség életéről és bepillantást engednek a középkori Mainz zsidó történelmébe.” – magyarázta Nöhl, aki a sírkövek felirataival kapcsolatban azt is elmondta, hogy többnyire héber nyelven íródtak, és azon kívül, hogy az eltávozottakról mesélnek, értékes információkat hordoznak a korabeli történelmi eseményekkel kapcsolatban: „Élő emléket állítanak adományozó kedvű férfiaknak és nőknek, híres tudósoknak és mártíroknak, akik hitükért adták az életüket.” A kövek, illetve felirataik sokfélesége különleges ablakot nyit a helyi közösség egykori életére. Arra is rámutatott, hogy a szövegek, illetve a díszítések a SUM közösségek szociális és kulturális történelméről is mesélnek, és megmutatják, milyen fontos szerepet töltöttek be a nők ezekben a társadalmi csoportokban. Emellett a zsidó-keresztény kapcsolatokról, illetve az erőszakos üldöztetésekről is szólnak e néma, mégis beszédes emlékek.

A most felfedezett köveket egyelőre biztonságos helyre szállították, és a zsidó közösség bevonásával végzett, sokoldalú tudományos feldolgozás után kerülnek majd az őket megillető helyre.

 

zsido.com

 

Forrás: israelnewsstand

Megszakítás